Свържи се с нас

Любопитно

Благоустрояване на парк Маркотея

Идеен проект

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Обусловено от урбанистичните характеристики, проектът предлага ново зониране на парковата територия при минимална намеса в теренните дадености и максимално запазване на съществуващата дървесна растителност. Обособяват се: Северна зона – обществено обслужване, атракции, рекреация; Централна зона – рекреация, изяви на открито, игра на открито; Южна зона – спорт, игра на открито.

Всички паркови активности са разположени около основен гръбнак – надлъжна пешеходна и велосипедна алея,  която започва от северния периферен паркинг, плавно преминава през парка, следвайки максимално традиционното трасе и се насочва на югозапад – към училищни и жилищни терени, терени за паркинги, терени за бъдещи градски рекреации… Тази основна алея е пресечена от напречни пешеходни връзки по съществуващи трасета.

По традиционно трасе е и вадата, която започва от юг с малък водопад и алпинеум, минава покрай „чергата” и се влива в езерото. Северната зона обхваща територията около езерото, което остава основна паркова атракция – с реставрирания кей за лодки и фара, с „гърбавите” мостове, с острова – японска градина, с металните перголи/ тенти – рекреационни площи с широк поглед към водата… Тук са разположени и необходимите обслужващи и складови сгради – полувкопани в терена, със „зелени” покриви.

снимка: Община Габрово

В централната зона, закачени за парковия „гръбнак”, са разположени: парковата „дневна” – рекреационна зона за отдих и изяви на открито, застлана с „черга”  от различни настилки, цветни лехи, тревни площи…  и детската стая – „кошара” за най-малките паркови обитатели.

Южната зона обхваща всички спортни дейности – площадки за игра, фитнес на открито, площадка за екстремални спортове.

Проектът предлага и благоустрояване на територията около южната автобусна спирка, чешмата и пешеходния подход към училището.

За настилки и елементи на парково обзавеждане са ползвани почти изключително естествени трайни материали – камък и дърво.

снимка: Община Габрово

Проектирано е парково осветление по цялата територия, както и художествено и ефектно осветление на ключови композиционни елементи.

По отношение на зелената система проектът предлага индивидуален подход към всеки елемент от всеки растителен вид. При засаждането на нова дървесна, храстова и тревна растителност ще се ползват видове, допринасящи и за цветовото разнообразие на ланшафтния хоризонт.

снимка: Община Габрово

Видът и местоположението на всички елементи на парковото обзавеждане и оборудване, малки архитектурни форми, градинска пластика са обект на  детайлна разработка в следваща фаза на проектиране.

Информационният сайт „Габрово Нюз“ публикува преди време и друг идеен проект, които можете да си припомните оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица