Култура
Весел четвъртък с Весел в Дома на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата
Днес гост на поредния Весел четвъртък в Дома на хумора и сатирата ще бъде писателят-хуморист Весел Цанков, който лично ще представи нашумялата си книга „Блогът на местния идиот”. Събитието е съпътстваща изява в рамките на III-я Смешен филм фест – Габрово 2012 (23 – 29.10.) и е включено във фестивалната програма.
Весел Цанков гостува в столицата на хумора като член на журито на фестивала и макар че е претрупан с ангажименти около конкурсната програма, той с удоволствие посвещава една вечер за лична среща със своите почитатели и с всички любители на хумора и шегата.
Романът „Блогът на местния идиот” добива голяма популярност и се радва на изключителен интерес още с излизането си през 2011 г., а тази година донася на създателя си и Златен плакет в категория „Книги” на Годишните награди на Съюза на българските журналисти. Книгата е своеобразно огледало на събитията и нравите в днешна България, пресъздадени с ударен хумор и здаровсловен, груб, дори нецензурен език. Авторът определя романа си като „уникален документ на една кретения, в която 74% от съдържанието е взаимствано от актуалните български новини”.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Весел Цанков започва кариерата си на писател-хуморист още на 16 години с първа публикация във в. „Средношколско знаме”. Не след дълго талантът му е оценен и отличен с редица награди – Голямата награда „Щастливеца” (1987), Наградата на в. „Стършел” (1988), Годишната награда на СБЖ (2000), Наградата „Златен будилник” (2007). Любителите на хумора познават Весел Цанков като автор и водещ на много забавни предавания по Българското национално радио. От 2002 г. той е отговорен редактор на редакция „Хумор, сатира и забава”, а от 2007 г. – продуцент на направление „Култура” на програма „Христо Ботев”. Изявява се като сценарист на комедийни сериали, автор на стихотворения, пародии, фейлетони, радиопиеси и хумористични коментарни рубрики в пресата. През последните четири години издава четири романа: „Пиксел” (2008), Да не бъдем кльощави (2009), „Блогът на местния идиот” (2011) и „Спасяването на африканските диаманти” (2012).

снимка: Дом на хумора и сатирата
Гостите на Веселия четвъртък ще имат удоволствието да се срещнат с хумориста сред творбите на друг талантлив българин, свързан с книгите – художникът и основоположник на книгооформлението в България Борис Ангелушев. Точно на рождения му ден (роден е на 25.10.1902 г.) Домът на хумора и сатирата показва на широката публика оригинали на твореца, съхранявани в художествения фонд „Хумор на народите”. „Изложбата „Богът на илюстрацията” е посветена на 110-годишнината от рождението на Борис Ангелушев и представя 61 черно-бели рисунки, създадени през първата половина на XX век. Акцент в изложбата са тематичните колекции „Бай Ганьо” и „До Чикаго и назад”, допълнени от карикатури и рисунки, третиращи важни събития от обществено-политическия живот в страната през миналия век.
Борис Ангелушев е известен с множеството сатирични рисунки и карикатури на антифашистка, политическа и социална тематика. Наричан от съвременниците си „богът на илюстрацията”, и днес художникът е високо ценен за приноса му към изкуството на книгата – след смъртта му СБХ учредява годишна награда, носеща неговото име. Художникът има забележителни постижения в графичното оформление на пощенски марки, създаването на нови шрифтове и развитието на политическия плакат. Но негова страст си остава изкуството на книгата и именно той утвърждава концепцията за цялостно въздействие на илюстрации, оформление и шрифт. Най-известни са илюстрациите му на „Септември” от Гео Милев, „Бай Ганьо” от Алеко Константинов, „Немили-недраги” от Иван Вазов, „Моторни песни” на Никола Вапцаров, „Снаха” от Георги Караславов, „Приказки” от Андерсен, „Чичо Томовата колиба” от Хариет Бичър Стоу, „Съдбата на човека” от Михаил Шолохов.
Изложбата „Богът на илюстрацията” ще остане в зала 5 на Дома на хумора и сатирата до края на годината.
Автор: Дарина Маринчевска
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева