Свържи се с нас

Култура

Весел четвъртък със сатирика Веселин Зидаров

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Ако „Весел четвъртък” е времето за срещи с известни майстори на комичното в Музея „Дом на хумора и сатирата”, логично е и авторите с „весел” в името си да са център на подобна среща, нали? Предстои точно такова събитие – във ВЕСЕЛАта къща ще гостува тревненският карикатурист и афористик ВЕСЕЛИН Зидаров-Зид: на днес от 17.30 часа в зала 6 той ще представи четвъртата си сатирична книга „Обратна захапка”.

За Веско, както всеки започва да му казва още след първото си общуване с него, може да се разказва много, при това все интересни неща. Вярно, и ние не знаем всичко, затова си запазваме правото да го попитаме на „Веселия четвъртък”. Но разгърнем ли творческата му биография, оставаме твърде впечатлени. Повече от три десетилетия рисува карикатури и пише – проза или римуван хумор. Почти веднага започва да изпраща рисунките си за Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата и вече има 14 участия.

Веско Зидаров е участник и в няколко кураторски проекта на ДХС (1998 – „Европа мечтае за България”; 2004 – „Какво, Швейцария ли?”; 2009 – „Евросапиенс”), негови карикатури от фонда „Хумор на народите” са част от прочутата пътуваща изложба на музея „КарикаТуристи” (от 2008 до настоящия момент), представен е в каталога на Дома „Равнис по Европа”. Често можем да видим негови творби във вестник „Стършел” или в друго национално издание, за местната преса не говорим – тук читателят разгръща вестника, за да види „какво е нарисувал този път Веско”!

Може би точно в момента той представя книгата си в македонския град Виница и изложбата на ДХС „Евросапиенс”. Виница е на хвърлей място от България, лесно можеш да стигнеш в градчето, където се организира международен конкурс за карикатура и афоризъм (Веско е от наградените през 2011). А центровете на световноизвестните карикатурни конкурси, където Веско е печелил награди или отличия (Дайжон, Токио, Хайфа, Монреал, Кноке-Хейст, Беринген, Бордигера, Толентино, Маростика, Сен-Жуст-льо-Мартел, Жонсак, Порто, Родос, Истанбул, Крушевац, Крагуевац, Прешов, Струмица, Земун, Тулча, Калараш) са толкова много и често твърде далеч, та едва ли и той самият ги е посетил поне за да си получи присъдена награда!

В.Зидаров е определил четвъртата си книга „Обратна захапка” като роман в афоризми и карикатури. За какво се разказва в него? Мотото на книжката ни дава донякъде отговор: „Животът е като афоризъм – кратък и понякога неразбран”. Да, в романа в афоризми става дума за нещата от живота, най-общо казано, онези, които ни се случват заради или въпреки партии, политици, вяра, духовност, любов, увлечения, личностни взаимоотношения. Сентенциите са подредени в 17 глави и надхвърлят солидната цифра 1100. Всяка глава е с отделно название, често – това е каламбур или кратък афоризъм („Сто години срамота”, „Алкохолизми”, „Темидиада”, „Ироними”, „Миниавантюри”). Ето няколко: „Ние сме техническа нация! Разбираме само от машинации”; „За партийното строителство не са нужни зидаро-мазачи, а подмазвачи”; „Уж живеем в република, а се държим като послушна публика”; „По цените се разбира у нас колко се цени човешкият живот”; „У всеки има зрънце завист, но у някои е цял хамбар”;” Калкан: риба, която си е платила плоския данък”; „Пази се от джудже със самочувствие на великан”; „На гладен стомах се пише сатира, на пълен – партийна програма.” „Веселият четвъртък” ще предложи и още от „Обратна захапка” в изпълнение на актьора Светослав Славчев.

Предстои една вечер на изящното слово, непринуден разговор със сатирика Веселин Зидаров и възможност да се окажем приобщени от неговата мъдрост към света на духовните хора.

Автор: Венета Георгиева-Козарева, Музей „Дом на хумора и сатирата”

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица