Свържи се с нас

Любопитно

На този ден …

Published

on

На 20-ти януари са родени:

1932 г. — Хачо Бояджиев, български режисьор
1949 г. — Иван Стоянов, български футболист
1949 г. — Месроб Енгибаров, български фотограф
1952 г. — Йордан Караджов, български рок-певец
1953 г. — Джон Робъртсън, шотландски футболист
1956 г. — Бил Мар, американски актьор
1956 г. — Родолфо Родригес, уругвайски вратар,
1956 г. — Франц Тост, австрийски спортен мениджър
1957 г. — Алу Алханов, президент на Чеченската република
1958 г. — Лоренцо Ламас, американски актьор
1958 г. — Пламен Панайотов, български политик
1959 г. — Робърт А. Салваторе, американски писател
1969 г. — Максим Поташов, руски преподавател
1970 г. — Бранка Катич, сръбска актриса
1971 г. — Петя Пендарева, българска лекоатлетка
1972 г. — Георги Марков, български футболист
1973 г. — Румен Истревски, български футболист
1974 г. — Христо Фурджев, български футболист
1976 г. — Хендрик Мьобус, немски музикант и неонацист
1977 г. — Илиан Стоянов, български футболист
1978 г. — Биляна Павлова, българска тенисистка
1979 г. — Роб Бъртън, американски музикант (Linkin Park)
1981 г. — Оуен Харгрийвс, английски футболист
1984 г. — Емил Урумов, български футболист

Също на този ден само, че през 1941 г. — Правителството на България решава да присъедини страната към Тристранния пакт през Втората световна война.

През:

1877 г. — Приключва Цариградската конференция без да вземе решение за съдбата на християнското население на Балканите.
1937 г. — Франклин Делано Рузвелт поставя началото на полагане на клетва президента на САЩ на този ден. Преди това датата е била 4 март.
1942 г. — Втората световна война: В Берлин, нацистите провеждат конференция на тема окончателното решаване на еврейския въпрос, известна като Конференцията Ванзее, която дава насоки на практиката на масовото ликвидиране на евреи.
1945 г. — Втората световна война: Унгария подписва акт на безусловна капитулация и обявява война на доскорошния си съюзник Хитлеристка Германия.
1946 г. — Основана е Централна разузнавателна група на САЩ с акт на президента Хари Труман, която по-късно прераства в Централно разузнавателно управление — CIA.
1980 г. — САЩ обявяват бойкот на Олимпийските игри в Москва.
1986 г. — Маргарет Тачър и Франсоа Митеран подписват договор за съвместно строителство на тунел под Ла Манш от Великобритания и Франция.
1993 г. — Основана е първата частна електронна медия в Република Македония телевизията А1.
1996 г. — Ясер Арафат става първия избран президент на Палестина.
2001 г. — Състои се премиерата на филма Авалон в Япония.
2009 г. — Барак Обама встъпва в длъжност като 44-ия президент на САЩ и първия чернокож президент в страната.

Днес се честват различни праници по света. В България е Петльовден, а също се чествака и като Ден на Патриарх Евтимий, в Азербайджан — Ден на мъчениците, в Гвинея-Бисау и Кабо Верде — Ден на героите,
а в
Мали — Празник на армията

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица