Любопитно
„Ден на майстора“ или свещеният петък
Петък е!!! Не случайно последният ден от работната седмица е наричан ден на майстора. Днес кафето тази сутрин има невероятен аромат, въздухът тонизиращ ефект, обедната почивка е по-дълга, пръстите по клавиатурата се движат по бавно, цигарите се пушат до филтър, а колегите ти говорят на друг език. Най-често срещаните фрази в петък всъщност са параван, зад който се крие истинското им значение. Ако колега днес ти каже някоя от долупосочените фрази, прави си сметка, че той си прави друга сметка:
„Излизам за 10 мин.“- това означава не ме чакай поне 1 час
„Отивам да изпуша една цигара“- не ме свърта, ще се поразмотавам малко
„На оперативка съм“- отивам да се видя с познат
„Изникна ми неотложна работа“- ще изведа кучето си на разходка
„Ще се върна до 16:00 часа“- ще се видим в понеделник
Но в горепосочените случаи, бъдете внимателни, защото „баш майсторът“ може да се усети.
Денят, в който всеки гледа да се измъкне по-рано от работа, за да се отдаде на любими занимания и в същото време е ден, в който, сякаш за лош късмет, върху главите ни се изсипва всичката работа на света. Но колкото и да е много все ви се вижда някак по- лека, може би, защото след няколко часа ще сте забравили за нея и ще се отдадете на уикенда си.
Според „баш майстори“ четвъртък бил малкият петък и оттам производните следват логично… понеделник – „бива ли още в началото на седмицата да се напрягаме“, вторник се концентрираме, сряда – средна работа, но малко сме се натоварили, бива малко да се поразкършим. Петък свещен ден. Събота, неделя- сме свежи като пролетни марулки. Един мъдър човек казваше: „При нас четвъртък е ден на майстора. В петък майсторът не идва на работа“.
До скоро мислех, че „скатаването“ на служителите в петъчните следобеди е чисто български феномен. Оказах се в дълбока заблуда. Неотдавна софтуерната компания Employersafe изчислила, че бизнесът във Великобритания губи повече от 50 млн. лири годишно точно поради тази причина. Хората скъсявали работната седмица с половин ден като най-често се оправдавали със служебни срещи извън офиса и други служебни ангажименти навън. А тези, които оставали в офиса, били слабо продуктивни, защото вместо да се концентрират върху работата, организирали уикендите си. По същият начин разсъждават и офисите на щатската администрация в Юта, където предвиждат петък да е неработен ден, но за сметка на това да се компенсира с един час повече през четири работната седмица. Дано и в България се разгледа подобен вариант, макар че, ако съдим по Народното събрание…там ден на майстора е всекидневно.
А сега е време да се обърнете към шефа с влажен поглед, унила физиономия и да му споделите, че все пак е „ден на майстора“ и че чирака трябва да разбере нещо от това, че да му се поиска и той да стане майстор.
Статията е публикувана в сайта www.razkritia.com
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева