Любопитно
На този ден …
На 14-ти януари са родени:
1839 г. — Йосиф Ковачев, български учен и държавник
1897 г. — Иван Димов, български актьор
1910 г. — Васил Чертовенски, български писател — хуморист
1911 г. — Анатолий Рибаков, руски писател
1926 г. — Васко Абаджиев, български цигулар
1931 г. — Катерина Валенте, италианска певица
1932 г. — Йован Котески, поет от Република Македония
1932 г. — Хариет Андершон, шведска актриса
1941 г. — Милан Кучан, първи президент на Словения
1941 г. — Фей Дънауей, американска актриса
1947 г. — Петер Ногли, германски футболист и треньор
1947 г. — Ричард Леймън, американски писател
1952 г. — Кълин Попеску-Търичану, министър-председател на Румъния
1959 г. — Георги Димитров, български футболист
1960 г. — Веселин Койчев, български джаз-музикант
1961 г. — Висарион, духовен учител от Русия
1965 г. — Шамил Басаев, чеченски бунтовник
1966 г. — Марко Хиетала, финландски китарист (Nightwish)
1967 г. — Зак Уайлд, американски китарист
1969 г. — Дейв Грол, американски рок музикант
1973 г. — Джанкарло Фисикела, италиански пилот от Формула 1
1982 г. — Виктор Валдес, испански вратар
Също на този ден само, че през 2009 година — Студенти и граждани в София, живеещи на дъното огранизират национален протест срещу мафията, беззаконието и „амнезията“. Крайната цел на шествието е унищожаване на корумпираните служители във висшите слоеве на властта и демонстиране силата на избирателите.
През:
1539 г. — Испания анексира остров Куба.
1690 г. — В Германия е създаден духовият инструмент кларинет.
1701 г. — В Русия е създадено първото морско училище.
1724 г. — Филипе V абдикира от престола на Испания в полза на сина си Луис I, но седем месеца по-късно се връща на трона, поради смъртта на младия крал от вариола.
1762 г. — Със смъртта на императрица Елисавета става възможно прекратяването на седемгодишната Руско-пруска война.
1897 г. — За първи път е изкачен най-високият връх в Южна Америка Аконкагуа.
1943 г. — Втората световна война: В Казабланка се провежда среща между Уинстън Чърчил и Франклин Рузвелт за обсъждане на съвместните действия през следващата фаза на войната.
1954 г. — Основана е корпорацията Америкън Моторс.
1985 г. — Тенисистката Мартина Навратилова печели своя стотен турнир.
1993 г. — В Балтийско море потъва полският ферибот Ян Хавелиуш, загиват 55 души екипаж и пътници.
1994 г. — България се включва в инициативата на НАТО Партньорство за мир.
2004 г. — Грузия възстановява националния си флаг, използван преди 500 години.
Днес се чистват различни праници. В България този ден е Празник на войските на министерството на транспорта – обявен с Решение на Министерски съвет от 6 януари 1994 година, а също така е Банго Васил — Циганската Нова година. В Тайланд се чества Национален ден за опазване на горите.
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“