Новини
АСТА – сблъсък с корпорациите
Авторското право не е като салама на корпорациите- скъп, некачествен и свършващ …
Корпорациите – те са антагонистите в пиесата…
Пиратите са обикновени хора, които искат да гледат филмите и да слушат музиката на корпорациите без да плащат за тях… В най-грандиозния откъс от пиесата хорът на пиратите се обръща към публиката и света и непоколебимо заявява следните слова:
„Чуйте ни, всички вие! Ние сме народът! Държави, чуйте гласа на своите граждани! Чуйте ни и вие, алчни, безпардонни корпорации! Информацията е наше право, а интернет е наша свобода. Не можете да я ограничите в обръча на финансовия интерес. Ние не сме крадци Не ощетяваме никого като пиратстваме. Филмите, които гледаме не са като салама, който ядем. Филмите не се свършват след като сме ги изгледали. Те са там. Всеки сам може да ги изгледа, колкото си иска пъти. След това да предаде нататък и другите да гледат.Технологията ни дава възможност да споделяме. Технологията ни дава тази сила. Многобройността ни носи смелост.Ще изсипем справедливия си гняв си срещу вашите интереси,защото каузата ни е такава. Тя е справедлива. Вие, зли капиталисти, прогнили до последния сантиметър на целулоидната лента от зелена алчност.Вие ще си го получите!
Но малките пирати не могат да се справят само срещу мощта на корпорациите. Те имат нужда от помощ. И помощта идва в лицето на:
Анонимус. Анонимус е протагонистът в тази драма. Никой не знае неговото име, защото името му е легион. Той не забравя. Той не прощава. И никога не греши. Скрит зад маската на Вендета и народното одобрение, Анонимус нанася удар след удар върху сайтовете на корпоративния интерес и неговите продажни поддръжници в името на свободата.
Така се стига до кулминацията и решителната битка между двете сили.
В целия този световен титаничен сблъсък обаче остава в заден план един незабележим малък типаж. Типажът на автономния артист, човека на изкуството. Той е творец и прави филми музика и театър, но не е корпорация. В главата му като красиви пеперуди пърхат разноцветни миражи и крехки кристални замъци светят ярко иззад снежнобели облаци, но на земята се разхожда в кишавите улици на неуспелите фантазии. Палтото му скъсано като палтото на Рембо. Един нежен мечтател, оголен и сам посред виелиците на капитализма. Той трябва да продаде мечтания идеал, за да заработи прехраната си за деня. Вихровете на интересите продължават да вият наоколо.
Завесата пада.
в.Търговски вестник
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия