Новини
Церемония „Дарител на годината 2011”
В края на миналата седмица, в Габрово се проведе националната церемония „Дарител на годината 2011″. Наградата се връчва за шеста поредна година от Асоциацията на обществените фондации в България. Асоциацията на обществените фондации в България (АОФБ) е учредена през 2005 година и включва обществени фондации в 12 града в страната. Тя е част от голямото семейство на Световната организация на обществените фондации в повече от 60 страни по света. През годините обществените фондации в България подкрепиха 478 проекта за над 7 млн. лв. в подкрепа на над 700 000 души.
Официални гости на церемонията бяха: Галина Банковска – депутат и Заместник – председател на комисията по образование, Катя Колева – депутат и член на Комисията по труда и социалната политика, Мариян Костадинов – Областен управител на област Габрово, Добрин Савчев – Заместник кмет на Община Габрово, Ана Маринова – Директор на Национална Априловска Гимназия, Георги Маринов – Директор на Регионален инспекторат – Габрово и Красимира Чолакова – Директор на Исторически музей – Габрово. Домакин на събитието е Фондация„Обществен дарителски фонд Габрово“”. Тя е създадена през 2002 г. с цел да възроди дарителските традиции в полза на обществото, запазени в духа на габровеца. Инициативите на фондациите се подкрепят от Фондация Работилница Граждански инициативи
Шестото издание „Дарител на годината” се проведе в Националната Априловска гимназия като емблематично място за дарителството и неговото място в живота и традициите на българина. За да получат своите отличия присъстваха дарители от цяла България. Техните награди бяха връчени от официалните гости.
Церемонията започна с поздравление от Президента на Република България – г-н Росен Плевнелиев, в което той поздравява участниците в събитието и им пожелава да развиват традициите на благотворителността. Наградата „Дарител на годината” се връчва за принос към дейността на Обществените фондации и развитие на благотворителността.
Със статуетка и грамота „Дарител на годината 2011” бяха удостоени:
Кольо Йоржев – Индивидуален дарител. Най-активен и постоянен дарител за последните 10 години. Наградата се връчва за цялостен принос към дейността на „Обществен дарителски фонд Габрово”
Галина Банковска – Индивидуален дарител. Наградата се връчва за цялостен принос към дарителството, гражданското общество, доброволчеството.
Красимира Чахова – Индивидуален дарител. Наградата се връчва за цялостен принос към дейността на Обществен дарителски фонд – Стара Загора и за развитието на филантропията като цяло. Г-жа Чахова е основен организатор на кампанията „Стара Загора – най-спортният град”. Привлякла множество фирми и граждани към каузата. С набраните средства се изгражда фитнес на открито в Стара Загора.
Любен Драгнев – Индивидуален дарител. Наградата се връчва за съществен принос в развитието на благотворителността в община Тутракан. През 2011 г. г-н Любен Драгнев е дарил 5 хил. лв. в кампанията за набиране на средства за лечението на 3-годишната Моника Белберова. Дарителските му жестове през годината включват още и закупуване на лодка за Клуба по водомоторен спорт (12.хил.лв.), както и за строежа на новата църква в с. Белица (2 хил.лв.)
Катя Чаушлиева – Индивидуален дарител. Наградата се връчва за особено голям принос към дейността на „Обществен фонд мостовете над Тунджа” – Ямбол през 2011 година.
Иван Чавдаров – Индивидуален дарител. Наградата се връчва за приносът му към дейността на „Обществен фонд мостовете над Тунджа” – Ямбол.
„Радулов” ЕООД – Корпоративен дарител. Наградата се връчва за приносът на фирмата към дейността на Обществен дарителски фонд – Стара Загора.
„ЕДОАРДО МИРОЛИО” АД – Корпоративен дарител. Наградата се връчва за приносът му към дейността на „Обществен фонд мостовете над Тунджа” – Ямбол.
Гражданите на град Чепеларе – Колективна награда. Наградата се връчва за постоянната подкрепа на гражданите на града с дарения и доброволен труд в реализирането на над 20 проекта в полза на общността за 10 годишната история на Фондацията.
Церемонията беше предшествана от форум „Българските дарителски традиции през вековете”. Директорът на Исторически музей Габрово представи историята на дарителските традиции в Габрово. Гостите на събитието дискутираха дарителството в наши дни и мястото на обществените фондации в съвременното общество.
Това, което отличава обществените фондации от другите организации е прякото участие на гражданите в определянето на приоритетите на местното развитие и дейностите, които да подкрепят. Усилията са насочени към това даряваните средства да не се разпиляват в различни посоки. Да се използват професионално, прозрачно и по приоритети, които всяка местна общност сама е определила.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева