Свържи се с нас

Култура

Хлебната къща в Габрово отваря врати за Локация Център 2012

Published

on

Изложба, месене на хляб и шиене на гайтани представят Народно Читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски – 2011“ и Хлебна къща „Св. Христофор“ в Габрово специално за програмата на Локация Център 2012.

Днес от 10:30 часа ще се проведе уъркшоп по месене на хляб. Учени твърдят, че да правиш сам своя хляб е първата крачка към устойчив начин на живот.   Месенето на хляб е приятна, забавна, обединяваща и творческа дейност, която стимулира мисленето и местната самоорганизация. Участниците ще поговорят за традицията и символите в обредните хлябове. Ще научат и повече за Св. Йоан Предтеча и празника Еньовден. Всеки ще има възможност за отнесе със себе си вкусен домашно приготвен хляб и нови знания.

На 27 юни от 10:30 часа ще се проведе демонстрация по шиене на гайтани с Димитринка Илиева. Тя ще разкаже истории за този  почти забравен традиционен декоративен елемент в облеклото – как се прави, с какво се багри и как може да се декорират дрехи или да се украси домашният интериор и много други идеи за употребата на гайтана.

В събота беше открита изложбата „4/1”. Тя представя  четирима млади автора, обединени от обща мечта и желание – да „летят” в живота с крилете на изкуството. Вълнуват ги житейски и вселенски въпроси. Търсят и намират отговор в експресията на формата и цвета. Куратор на изложбата е Силвия Неделчева, а участници са Михаил Черкезов, Диана Василева, Ина Манева, Филип Битраков.

Михаил Черкезов е роден 1981г. В средното си образование изучава иконопис в СХУПИ “Димитър Добрович”, а след това завършва  Факултета по Изобразителни Изкуства към Великотърновския университет “Св.св. Кирил и Методи” със степен магистър скулптора.  Занимава се основно в областта на рисунката и скулптурата. Участва в международни и регионални прояви. Печели множество награди през студентските си години и почетно отличие на годишната изложба на габровските художници в Градска художествена галерия „Христо Цокев”. Работил е в ателиетата на Ruth Esher и Alex Naef в Швейцария. В изложбата представя цикъл „Стремеж за полет” – полет на въображението в една друга реалност, полет в съня, лишил ни от бремето на прикованото за земята тяло. Израз на другата ни същност и постоянната вътрешна битка.

Диана Василева и Ина Манева представят съвместен проект, озаглавен „Летящата Птица” – черно-бели фотографии на  платно – дело на Ина. Диана експериментира с бял акрил и рисунка  върху тях. Темата на изложбата е вдъхновение, младост, свобода.  „Аз и Ти“ като метафора на човешката природа. Други картини с образи на птици, които символизират нашите души. Проектът им е представен в няколко галерии в Кипър  и  съвсем скоро гостува и в родният им град Добрич по официална покана на кмета на града. Ина Манева е изучавала фотография в Програмата „Визуални изкуства“, в модул  „Фотография“ на Нов Български Университет. Участва в множество фестивали, конкурси и изложби. Важно за творческата й биография е допускането й в Международната Фотографска Изложба „Портрет 2011“, организирана от Photoclub202 в Сърбия. Ина е фотограф в първото актьорско риалити шоу – StarMachine/tv7. Носител е на Втора награда на национално ниво от пан-европейски конкурс „Young? Creative? Chevrolet!“, раздел „Фотография“, както и награда  от  Фестивал „Студентски Мигове“, категория „Портрет“, 2009г. Диана Василева е завършила дърворезба в Трявна, след което и магистратура в Национална художествена галерия.  Печели стипендия на „Американска фондация за България“ през 2006 г. През 2010 година е на второ място на конкурс ,,На биенале без бюджет“, организиран от Съюза на архитектите в България, за да представи България на Венецианското биенале, а 2012-а й носи Награда от конкурс на НХА за творческа специализация в Париж – Франция.

Филип Битраков  е роден 1976г. Като дете интересът му е насочен към музиката, след това завършва ССХУ Илия Петров София – специалност Скулптура. Завършва магистърска степен Архитектура във ВИАС. След дипломирането си специализира  скулптура в градска среда в Художествена академия Синт-Лукас – Гент, Белгия – град, побратимен с Габрово по международна програма за сътрудничество. Филип Битраков помага на студенти от гр.Габрово и други градове в настаняването и адаптирането към местната среда. В момента работи като Секретар на клуба на архитекта-художник към Съюза на българските архитекти. Участвал е в национални и международни изложби. Като художник работи в областта на инсталацията, музикалния пърформанс, акварелната живопис и скулптурата. В изложбата „4/1” представя серия  „Лед 9„. Идеята е провокирана от един разказ на писател Кърт Вонегът и от NE желанието на Филип да се оплаква от студеното време настъпило през края на месец Февруари 2012г. Проектът съдържа инсталация – каре от 4+1 картона със заснети ледени скулптури и съпровождащ звук от касетофон на капеща вода.

Изложбата е и първата от този род в новооткритото Народно читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски”  – Габрово. Едно ново място, отворено за идеи, изкуство, социална и духовна  промяна, обединяващо традиция и съвременност.

Локация Център е поредица от културни събития с фестивален характер в Габровска област, Централна България. Ще се проведе между 22-29 юни 2012. Пълната програма вижте на www.orlovska10.com. Следете също и за подробна информация за всяко отделно събитие.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица