Свържи се с нас

Култура

Пенелопе Круз и Летисия Каста на екраните в Габрово по време на София Филм Фест

Published

on

За трета поредна година София Филм Фест гостува в Габрово, информират от общинската администрация. Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на община Габрово и София Филм Фест/Арт Фест, с подкрепата на програма МЕДИА Мундус на Европейския съюз и Националния филмов център. 

„София Филм Фест в Габрово” е част от проекта „Операция КИНО”, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2010 година. Той включва международния кинофестивал „София Филм Фест” с издания в София, Бургас, Пловдив и Варна през март, регионалните издания на СФФ – в над 10 нови градове, които се реализират през последните три години като част от международния проект „Операция Кино” (общ проект на фестивалите в София, Истанбул, Сараево и Клуж), пътуващите из България прожекции на филми от последните издания на СФФ – „СФФ на път” и младежкото издание на фестивала – „СФФ за учащи”. „Операция Кино” е проект, подкрепен от програмата МЕДИА Мундус, стремящ се към търсене на нова аудитория на Европейско и алтернативно на Холивуд кино.

Отново домакин на СФФ в Габрово е модерната и удобна общинска Зала „Възраждане”. Входът за всички киномани е СВОБОДЕН.

Четирите фестивални дни започват на 14 юни (четвъртък), събитието ще бъде открито лично от директора на София Филм Фест – Стефан Китанов. Стартираме в 19.00 часа с един от най-новите и харесвани от публиката и фестивалната критика български филми – дебютният режисьорски проект на Валери Йорданов и Иван Владимиров „Кецове”. В началото на лятото шестима младeжи бягат от своите провали – в семейството, в любовта, с парите, с амбициите, в срещите с различните от тях. Бягат от агресията на Града, който „различните” са превзели. Всеки един от младежите по свой път бяга на Изток от Ада… Към най-далечната от Града възможна точка. Бягат към морския бряг и към свободата си. Един девствен залив ги събира, сближава и преоткрива за тях надеждата. Но дали бягството от агресията и Града е възможно? Това е филмът, който накара Джералдин Чаплин да се появи с кецове на церемонията по раздаване наградите на 33-ия Московски филмов фестивал през 2011 година. Филмът ще бъде представен на публиката в Габрово от част от творческия екип.

Вторият фестивален ден 15 юни (петък) започва в 18.00 часа с най-новия филм на финландския режисьор Аки Каурисмаки „Хавър”. Силната и завладяваща кинотворба е отличена с наградата на критиката и номинация за „Златна палма” в Кан 2011. Филмът разказва историята на бившия писател и известен бохем Марсел Маркс, оттеглил се в доброволно изгнаничество в крайбрежния френски град Хавър. Там той се сближава с местните хора като честен, но не и проспериращ ваксаджия. Погребал мечтите си за литературен пробив, Марсел живее щастливо в триъгълника, който образуват любимият му бар, работата и съпругата му Арлети. Неочаквано съдбата му изпраща малолетен бежанец емигрант от Африка, а тежка болест приковава Арлети на легло. Както споделя един от най-авторитетните критици в света на киното, Роджър Ебърт, „да се опише филм на Аки Каурисмаки като оптимистичен и весел е невъзможно, но въпреки че не е комедия, „Хавър” е много по-нежен и изпълнен с надежда в сравнение с останалите  му брилянтни творби”.

С начален час 20.00 е предвидена прожекцията на носителя на Голямата награда на журито от фестивала в Кан ’11 „Имало едно време в Анадола”, най-новия филм на майстора на киноразказа, режисьора Нури Билге Джейлан. Творбата му представя живота в малко турско градче. Той прилича на път през степта – усещането, че „нещо ново и различно” ще се покаже зад следващия хълм се дави в непоколебимо подобните, заострени, изчезващи или монотонно влачещи се друмища…  Въпреки че духът на Чехов витае във филма на Нури Билге Джейлан, не сюжетът трябва да бъде следен, а безбройните и наглед несвързани детайли, които хвърлят светлина не само върху престъплението в центъра на историята и мотивите за него. Всеки един от героите, които се събират за разгадаването на случая, е много по-дълбок и впечатляващ, отколкото на пръв поглед внушава обикновеният му външен вид. Крайният резултат е забележителен, не само що се отнася до образите, но и защото представлява задълбочен и всепроникващ портрет на турското мултикултурно общество.

В програмата на 16 юни (събота) са предвидени три фестивални прожекции.

Първата започва в 16.00 часа – ще представим на публиката в Габрово копродукцията между Македония и Сърбия на сценариста и режисьор Владимир Блажевски „Пънкът не е мъртъв”, спечелил Наградата на публиката на 16-ия София Филм Фест. Филмът разказва за Мирса – бивш певец в някогашната най-популярна пънк банда в Македония, който вече е на 40 години, все още живее с майка си и понякога продава дрога на албанския дилър Гзим, който пък го снабдява евтино с трева. Един ден на Гзим му хрумва идеята Мирса отново да събере бандата си и да направят благотворителен концерт в Дебър – македонски град с албанско мнозинство. Това е почти херкулесовска задача за Мирса: след 17 години трябва да открие всички членове на бандата, някои от които са напуснали Македония след разпадането на Югославия, и да ги убеди да участват още веднъж заедно в концерт. С минимален бюджет режисьорът и сценарист Владимир Блажевски се отправя по пътя на силно независимото кино за хора, за които пънкът не е просто музика, а целият им живот. Той си служи също с черен хумор и интуиция, за да се докосне до по-сериозни теми и благодарение на документалните техники, които използва във филма, успява да постигне усещане за абсолютна убедителност.

В 18.00 часа започва специалната прожекция на носителя на „Оскар“ 2011 и „Златен глобус” 2011 за най-добър чуждоезичен филм – „Раздяла” на Асгар Фархади. Неговата творба беше фаворит и на миналогодишното издание на Берлинале („Златна мечка”, „Сребърна мечка” за най-добър актьор (Шахаб Хосейни и Пейман Моади) и „Сребърна мечка” за най-добра актриса (Лейла Хатами и Сарех Баят). Иранският филм е завладяващ и проникновен разказ за съвременно семейство от средната класа и за неизбежните проблемите, които съпътстват всяка връзка. Надер и Симин са женени от 14 години и живеят с 11-годишната си дъщеря Термех в Техеран. Двамата все още се обичат, но искат да се разведат по взаимно съгласие. Те имат визи, благодарение на които могат да емигрират от Иран. Симин иска да осигури по-добро бъдеще за дъщеря им, но Надер не иска да остави възрастния си баща, страдащ от Алцхаймер… Движен от проницателно разбиране за класовите, религиозните и половите различия, сценарият на Фархади задава въпроси за значимостта на истината и етиката и изследва културните, социалните и юридическите проблеми в днешен Иран.

Почитателите на киното в Габрово ще имат възможност да видят и най-новия филм на един от най-добрите млади български режисьори Камен Калев – „Островът”. Началният час на прожекцията е 20.15. Вторият игрален филм на Камен Калев разказва за млада двойка, чиято любов е поставена на изпитание на малък остров в Черно море. Творбата му беше представена в конкурсната програма на секцията Петнадесетдневка на режисьорите в рамките на 64-ото издание на фестивала в Кан 2011. „Островът” бе представен като проект на София Мийтингс през 2004 година. Актьорският състав включва френския модел и актриса Летисия Каста, датския актьор Туре Линдхарт и българските им колеги Бойка Велкова, Руси Чанев, Михаил Мутафов и др. Филмът бе определен от престижното френско списание Cahiers du cinema за едно от най-очакваните заглавия на 2011 година.

Софи (Летисия Каста) и Данийл (Туре Линдхардт) са на по тридесет и няколко години и живеят заедно в Париж. Въпреки че всичко между тях изглежда перфектно, Данийл е особен, той е раздразнителен и затворен в себе си… Софи решава да изненада Данийл, като организира ваканция на море в България. Стъпвайки на българска земя, Софи изумена научава, че това е родината на Данийл. След няколко часа на претъпкания плаж Данийл решава да заведе Софи на почти необитаем остров в Черно море. Единствените обитатели по това време там са загадъчната Ирина (Бойка Велкова), съпругът ù Павел (Руси Чанев) – съдържателят на малък ресторант на острова, и Илия (Михаил Мутафов) – фараджията. Необичайната атмосфера на острова  сближава Софи и Данийл. Всичко изглежда спокойно до момента, в който той открива в багажа ù тестове за бременност. Жегата и малцината странни обитатели на мястото скоро започват да влияят на поведението и на двамата. Островът постепенно изважда наяве техните дълбоко погребани страхове и това поставя любовта им на изпитание. За да го преодолеят, те трябва да скочат в неизвестното…

Последният фестивален ден 17 юни (неделя) предлага два филма и една късометражна програма.

От 16.00 часа можете да гледате подборката от късометражни филми на програмата Операция Кино. Тя включва победителят от тазгодишния конкурс за Наградата Jameson за късометражно кино – филма на Неда Морфова „Сутрин”; филмът-победител в конкурса Sofia Short Challenge 2012 – Weather Protocol” на Галина Димитрова; филма на Нора Лакош „Едина”, копродукция на Босна и Херцеговина и Унгария; турският филм „Колело” на Серхат Карааслан, както и румънският филм „Бора Бора” на режисьора Богдан Мирица. Програмата Операция Кино е съвместна инициатива на фестивалите в София, Клуж, Истанбул и Сараево.

От 18.00 часа ще представим провокативния и интригуващ филм „Прекършени прегръдки” на легендата в киното – режисьора Педро Алмодовар. Творбата му има номинация за „Златна палма” в Кан, награда на публиката за най-добър чуждоезичен филм на МФФ в Сао Пауло, награда за музика и номинации за награда на публиката, за най-добра актриса (Пенелопе Круз) и за най-добър режисьор на Европейските филмови награди през 2009 година.

Един мъж живее, обича и пише в тъмнина. В катастрофа преди 14 години той изгубва не само зрението си, но и любовта на живота си – Лена. С игривия си псевдоним – Хари Кейн (от англ. ураган), мъжът подписва разказите и сценариите си, а истинското си име – Матео Бланко, поставя под филмите, които е режисирал. След фаталния инцидент Матео се превръща изцяло в Хари Кейн. Тъй като му е невъзможно вече да режисира, той може да продължи да живее само ако приеме, че Матео Бланко е загинал с любимата си Лена. Но друг инцидент кара Хари да се изправи пред миналото и да си спомни какво се е случило преди 14 години…

Финалът на третото издание на „София Филм Фест в Габрово” 2012 година ще стартира в 20.15 часа – това ще бъде премиерната прожекция на втория български филм, участвал в конкурсната програма на 16-ия Международен София Филм Фест – „Вяра, любов и уиски” на режисьорката Кристина Николова. Операторът Александър Станишев получи награда за своята работа по филма на фестивала в „Сламданс” през януари 2012 година, филмът вече е представен на няколко международни фестивали и печели одобрението на критика и публика – на МФФ в Далас, Тексас спечели Голямата награда в категорията игрални филми; на South East European Film Festival в Лос Анджелис спечели наградата за дебют Сюжетът проследява млада българка, която се отказва от приказния си живот в Америка и се връща у дома при своя страстен приятел Вал, който обаче има саморазрушителни навици. Когато съвсем неочаквано в България пристига годеникът ù Скот, тя трябва да избере между уреденото бъдеще, което той ù предлага, и обречената любов с Вал. Филмът ще бъде представен от част от неговия творчески екип.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица