Свържи се с нас

Новини

Московски се репчи на президента

Published

on

© Снимка: БГНЕС

Министърът на транспорта и съобщенията Ивайло Московски се изрепчи днес на президента Росен Плевнелиев. Повод за това бяха критиките на държавния глава за електронното правителство в България.

“Над 30 публични регистъра ще започнат да обменят информация служебно след реализация на проекта “Развитие на електронното обслужване по електронен път”. Проектът е най-големият в областта на електронното управление. В Министерския съвет днес бяха подписани договори с изпълнители на четири от лотовете, резултати се очакват в началото на следващата година. Администрациите няма да изискват различни данни от гражданите, ако необходимата информация вече съществува в системата. Проектът ще сложи ред и в предстоящото организиране на информацията в администрациите. Ще бъде посочено кой, къде и кога подрежда и пази тези данни, които ще бъдат напълно автоматизирани”, съобщи Ивайло Московски след заседанието на кабинета днес.

Ще бъдат разработени над 50 от най-използваните електронни общински услуги. Те ще бъдат приспособени първоначално за Столична община, където над 1 милион потребители ще могат да ги ползват. След това ще бъдат въвеждани и в останалите населени места. Ще се усъвършенства и правителственият портал за достъп на електронни услуги, който ще бъде достъпен за ползване 24 часа на денонощие. Проектът е част от цялостната стратегия, която ще позволи въвеждането на електронното правителство на територията на цялата страна във всички администрации.

Московски бе категоричен, че не споделя мнението на президента Росен Плевнелиев, че не се знае точно кой носи отговорност за електронното правителство. “Съществува Комитет за управление на електронното правителство, той е оглавяван лично от министър-председателя г-н Борисов. Има и ресорна дирекция в МТИТС”, каза Московски.

Предвижда се “Информационно обслужване” да стане водеща структура във въвеждането на електронното управление, а заместник-министър Валери Борисов да влезе в управлението на дружеството и да стане председател на Борда.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков каза, че поне десетина години в България се говори за електронно правителство. Много приказки са се изприказвали, малко реална работа е свършена и малко положителни резултати можем да отчетем в тези последни 10 години. Миналото правителство имаше и отделно министерство, което уж се занимаваше с тази дейност, някакви резултати, извън многобройните им командировки не могат да се видят, заяви Дянков.

АргументиБГ

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица