Свържи се с нас

Култура

„Луди-млади” в Дома на хумора и сатирата

Published

on

Броени дни остават до най-очаквания и весел празник в Габрово – Международния фестивал на хумора. В богатата програма на фестивалните дни са предвидени забавления за малки и големи, а габровци и гостите на града с голямо нетърпение очакват 19 май – деня на веселия габровски карнавал, който тази година ще премине под мотото „Животни и хора, хора и животни”.

Приготовленията за карнавалното шествие вървят с пълна сила, а още от сутринта подходящо празнично настроение ще създаде традиционната Весела суматоха в Парка на смеха. От 10.30 ч. пред Дома на хумора и сатирата ще се изявят музикантите от оркестър „Габрово” с ръководител Николай Венков и танцьорите от шоу-балет „Магия” с хореограф Александър Белков, а актьорът Димитър Шанов ще се превъплъти отново в образа на Ранката-Барабанката.

На 19 май от 11.00 ч. в зала 5 на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще се състои откриването на представителната изложба „Луди-млади”, включваща творби на възпитаниците на четири средни художествени училища: Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа” – Трявна, Националната гимназия за приложни изкуства „Проф. Венко Колев” – Троян, Националната художествена гимназия „Димидър Добрович” – Сливен и Професионалната гимназия за приложни изкуства – Смолян. Четирите гимназии и Домът на хумора и сатирата са учредители (1996 г.) и членове на Асоциация „Луди-млади”, която си е поставила благородната цел да съхранява, развива и популяризира художествените занаяти и народните традиции. Чрез ежегодните изложби-базари от творби на учениците и учителите от гимназиите по изкуствата се стимулират творческите търсения на младите художници и приложници. Като пълноправен член на Асоциацията и в изпълнение на една от важните си задачи – да насърчава прохождащите таланти в хумористичното изкуство – Домът  на хумора и сатирата с готовност дава поле за изява на младите творци.

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа” представя в изложбата 34 творби на свои възпитаници: иконопис, функционална и резбована мебел, детски играчки, дървени пластики, резбовани пана и проекти за интериор.

Националната гимназия за приложни изкуства „Проф. Венко Колев” – Троян участва в изложбата с впечатляваща колекция от 180 керамични пластики, чинии, фруктиери, вази, сервизи, делви, стомни, кашпи и др. Изваяни от майсторски ръце, съдовете греят с меките багри на Троянския Балкан и носят особеното очарование на простите и съвършени форми на самата природа. Изделията с традиционни шарки са широко известни и продължават да внасят красота и уют във всеки съвременен дом.

Националната художествена гимназия „Димидър Добрович” – Сливен е известна с обучението на майстори на художествените тъкани, на иконописци и на специалисти по рекламна графика. Училището успешно изучава, развива и осъвременява килимарските традиции на Сливенския край. Възпитаниците му представят в изложбата прекрасни тъкани пана, икони и проекти за рекламни плакати.

Професионалната гимназия за приложни изкуства – Смолян е горд последовател и приемник на народните традиции и художествените занаяти в Родопите. В настоящата изложба училището показва текстилни пана, козяци, халища, килими и китеници, както и рисувана коприна. Младите графични дизайнери представят и плакати със смели оригинални решения и прецизна техника.

При откриването на изложбата своя талант ще покажат и млади габровски музиканти, певци и танцьори. Поздрави към участниците и гостите ще поднесат възпитаници на Музикалната школа „Prima Vista” с преподавател Елена Вълкова, на Музикалното студио „Талеви” с ръководители Ваня и Радослав Талеви и на Танцова школа „Лиана” с художествен ръководител Лиляна Пантелеева.

Изложбата „Луди-млади” ще остане в Дома на хумора и сатирата до края на м. юни т.г. – за радост на посетителите и ценителите на народните художествени занаяти и българските традиции.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица