Любопитно
На този ден …
На 6-ти януари са родени:
1848г.— Христо Ботев, български поет, революционер и журналист
1850 г. — Едуард Бернщайн, немски общественик
1861 г. — Виктор Орта, белгийски архитект
1865 г. — Алексий Калайджиев, български духовник
1865 г. — Никола Жеков, военен деец
1866 г. — Антон Арнаудов, български революционер
1872 г. — Йордан Иванов, български учен
1875 г. — Атанас Калфов, български революционер
1878 г. — Стефан Добрев, български революционер
1881 г. — Ернст Фесман, германски офицер
1881 г. — Тодор Оровчанов, български революционер
1894 г. — Владимир Григоров, български художник
1946 г. — Сид Барет, британски рок музикант (Pink Floyd)
1953 г. — Малкълм Йънг, австралийски китарист (AC/DC)
1953 г. — Манфред Калц, немски футболист
1954 г. — Антъни Мингела, британски филмов режисьор
1958 г. — Димитър Петков, български режисьор
1958 г. — Людмила Путина, съпруга на Владимир Путин
1960 г. — Андреа Томпсън, американска актриса
1963 г. — Карен Мовсисян, арменски шахматист
1965 г. — Бьорн Ломборг, датски политолог
1966 г. — Атилио Ломбардо, италиански футболист
1970 г. — Димитър Екимов, български музикант
1970 г. — Цанко Цветанов, български футболист
Също на този ден само, че 1939 г. — Германският химик Ото Хан прави публично достояние откритието си за разпадане на атомното ядро.
През :
1912 г. — Ню Мексико става 47-я щат на САЩ.
1919 г. — В Германия започва формирането на Фрайкорпс — доброволни про-десни военни формирования, съществували в началото на 19 век, участвали във войната срещу Наполеон.
1929 г. — В Югославия крал Александър I Караджорджевич извършва държавен преврат и поставя начело на изпълнителната власт военните.
1929 г. — Католическата монахиня Майка Тереза, основала по-късно ордена Мисионери на милосърдието, пристига в Индия.
1930 г. — От Индианаполис до Ню Йорк е осъществено първото пътуване с автомобил с дизелов двигател.
1940 г. — Втората световна война: Германските окупационни власти извършват масови екзекуции в Познан (Полша).
1942 г. — Пан Американ получава редовна линия за извършване на околосветски полети.
1950 г. — Великобритания признава Китайската народна република и между двете държави са установени дипломатически отношения.
1971 г. — В САЩ е синтезиран хормонът на растежа — соматотропин.
1972 г. — САЩ връщат на Унгария взетата по време на Втората световна война Корона на Свети Стефан — една от националните реликви.
1981 г. — Състои се премиерата на български игрален документален филм „Аз не живея един живот“.
1984 г. — Правителството на Тунис въвежда извънредно положение.
1992 г. — Президентът на Грузия Звияд Гамсахурдия бяга в Армения.
1994 г. — Американската фигуристка Нанси Керигън е намушката в левия крак от съперничката си и съотборничка Тоня Хардинг.
2002 г. — Германският ски скачач Свен Ханавалд става първият победител във всички състезания на Турнира на четирите шанци.
2005 г. — В Брюксел започва световен конгрес на имамите и равините за мир.
Днес Християнство празнува Кръщение Господне (Йордановден), в Българската армия се прави Водоосвещаване на българските бойни знамена и светини, в Арменска църква се чества Бъдни вечер, а във Франция — Деня на семейството.
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“