Култура
Габрово ще празнува 2 пъти своя празник тази година

© Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Тази година официалното честване на празника на Габрово ще бъде разделен с цялата си сериозност, която изисква подобен род събития от непринуденото, забавното и карнавалното. Новината съобщи днес кметът на града Таня Христова.
Празникът на Габрово е на 17 май и се пада в четвъртък. По време на този ден, това което ще бъде организирано е: от 9.00 часа – отслужен молебен за благополучието на Габрово; от 9.45 ч.- церемония по издигане на знамето на града; от 10.00 ч.- ще се проведе тържествената сесия на Общински съвет-Габрово и връчване на почетните отличия, а вечерта в Художествената галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба на габровските художници посветена на празника на града и ще бъде връчена наградата на Община Габрово.
Самият карнавален ден е на 19 май. Мотото на тазгодишния карнавал е „Животни и хора – хора и животни“. От 10.30 часа ще бъде проведен Национален детски фестивал „Смехоранчетата“, който ще се проведе в зала „Възраждане“. В 11 часа – Национална изложба на средните художествени училища по изкуство в страната ще бъде изложена в Дома на хумора и сатирата, самата изложба се нарича „Луди – млади“. В 11.30 ч. в спортна зала „Орловец“ ще се проведе национален карнавал ревю и конкурс за красота на живи котки. В 14 часа пред търговския център на бул.“Априлов“ ще започне детският мини-карнавал, а на ул.“Радецка“ от 14.30 ч. ще свири „Дикси бенд парад“.
Часът на карнавалното шествие е 18.00 часа. Тази година то ще мине по ново трасе. Участниците в него ще тръгват от търговския център на бул.“Априлов“, покрай пл.“Възраждане“, ул.“Брянска“ и последната точка ще бъде пред Дома на хумора и сатирата. Организаторите са предвидили и награда от 1000 лева, предвидени за тези, които по своя воля влязат в карнавалното шествие. Наградата си има име – „1000 лева, за който успее до сълзи да ни разсмее”.
За пръв път от няколко година насам ще има открити сцени на 3 места в града. Идеите за създаването на тези сцени е продиктувано от желанието на габровци, че не искат карнавален площад, а искат карнавален град.
В 20.00 ч. ще бъде организиран празничен концерт на пл.“Възраждане“, а паралелно с това ще има „Нощ в музея“, която ще позволи да се докоснем до изложбите и живота на Регионален исторически музей и Дечковата къща.
В периода 16-19 май на ул.“Радецка“ от 19.00 часа ще има изпълнения на габровски музиканти. На 17 и 18 май пред спортна зала „Орловец“ също ще има организирани събития, спортни демонстрации и концертна програма, като на 18 май от 19.00 часа фолклорен танцов спектакъл на Фондация „Сила за живот“ ще представи своя продукт „Танцувам не по различно от теб“.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 7 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 7 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!