Свържи се с нас

Култура

„За да те има и след теб дори!” – почит към големите дарители на ДХС

Published

on

Емил Попгенчев - България

Открай време дарителството играе особено важна роля за събиране, съхраняване и изучаване на културното наследство на всеки един народ. За щастие, дори в днешните трудни времена, щедри жестове от страна на ценители и благодетели все още се срещат, особено в полза на културни институти. Те спомагат за попълването и обогатяването на музейните фондове, за изграждането и оборудването на важни средища на духовността – културни центрове, училища, библиотеки, читалища, храмове.

Кацуро Накаи - Япония

През всичките 40 години на своето съществуване Домът на хумора и сатирата се е радвал на особено внимание от страна на творци и сродни институции, които с дарения са подпомагали неговата разностранна дейност и са допринесли за изграждането на ценния му художествен фонд „Хумор на народите”.

А цифрите наистина са впечатляващи – към днешна дата в Книгата на дарителите на ДХС са вписани 68 560 получени дарения от 16 970 творци и културни институти от цял свят: художници и писатели, издателства и редакции, посолства и културни центрове, творчески сдружения, музеи, библиотеки и др. Именно чрез даренията от различни страни Домът на хумора се превръща в своеобразно средище на културни и национални послания, в уникален музей на световното хумористично изкуство.

Гертруде Дегенхард - Германия

Трудно е да се определи днес левовата равностойност на колекцията от дарени творби във фонда. За музея, за Габрово и за България те са неоценимо богатство. Домът на хумора и сатирата уважава своите дарители, приема щедрите им жестове като приятелско послание и като знак на признание за усърдната си дейност в популяризиране на хумористичното изкуство. 40-та годишнина на габровската Весела къща е отличен повод да се покажат пред широката публика ценните дарения на известни художници от цял свят, оставили усмивките си и част от сърцата си в Габрово.

Днес, в условията на всеобща криза, всяки щедър жест към музея е още по-ценен и навременен, а думите като че ли не стигат да изразят благодарността за всеки получен дар. В навечерието на своя 40-и рожден ден Домът на хумора и сатирата отдава заслужена почит на всички дарители, които всеотдайно го подкрепят и допринасят за нарастващата му популярност, и то по начин, който владее най-добре – със специално подготвена за случая изложба.

Сусуму Ендо - Япония

„… За да те има и след теб дори!…” представя 62 творби на 15 автори-дарители от Турция, Германия, Австрия, Финландия, Дания, САЩ, Корея, Япония и България. В колекцията са включени произведения от няколко жанра на изобразителното изкуство – живопис, скулптура, плакат, графика и рисунка.

През годините най-мащабната проява на габровската Весела къща – Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата – се превръща в главен източник за попълване на музейния художествен фонд, а лауреатите му са сред най-щедрите дарители. Повечето от тях са дарили цели свои корлекции след самостоятелните си изложби в Дома на хумора. Сред тях  са носителите на Голямата награда „Златен Езоп” Кумнам Бек (Корея), Юджи Хирацука (САЩ), Кацуро Накаи (Япония), Джан Гьокнил (Турция), Бернхард Холеман (Австрия), Георги Чапкънов (България). Друга част от творбите са дарени за фонда „Хумор на народите” след организирани през годините самостоятелни изложби на авторите – Емил Попгенчев, Спартак Паскалевски, Румен Скорчев и Петранка Кац (България), Сусуму Ендо (Япония) и Гертруде Дегенхард (Германия).

Джан Гьокнил - Турция

Изложбата е пъстра, носи много настроение и разкрива явлението хумор през призмата на различни култури. Силно впечатление правят скулптурите на Георги Чапкънов, живописния триптих „Хора и животни” на Емил Попгенчев, серията „Философи” на Спартак Паскалевски, графичните плакати на Кумнам Бек, компютърните графики на Кацуро Накаи, вълшебните портрети на Юджи Хирацука, графиките на Гертруде Дегенхард, Джан Гьокнил и Бернхард Холеман, рисунките с пастел на Румен Скорчев и с туш на Татяна Пешева, приказните офорти на Кристина Лехтонен (Финландия) и бронзовите изящни пластики на Келд Йоргенсен (Дания).

Изложбата „… За да те има и след теб дори!…” ще бъде официално представена и открита на тържеството по случай рождения ден на Дома на хумора – 1 април – и ще остане на разположение на любителите на изящното изкуство чак до късна есен.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица