Свържи се с нас

Крими

На битака за висше образование

Защо Световната банка ни съветва да намалим броя на вузовете

Published

on

© Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Както е известно, Световната банка не размахва пръст като Брюксел. Тя дава съвети. Който иска ги чува и възприема, който не иска – не. Така например, след като авторитетната институция анализира иновативните възможности на българската икономика, експертите й се заеха с образованието. Със сигурност задачата на някогашните колеги на финасовия ни министър Симеон Дянков е била изключително трудна. Не е лесно да анализираш висшето образование в страна, в която има 51 висши училища, включително 22 университета, повечето от които произведени набързо след 10 ноември 1989 година. Далеч по-лесно е за експертите в страните, където хората първо търсят професори, а после основават университети. Така например в двуезична и съизмерима с нас Белгия те са общо 16, в Холандия – 18, в Чехия – 15, в съседна Сърбия – 10. На път сме дори да настигнем далеч по-големите по размери Испания и Полша – съответно с 34 и 26 университета.

Представете си сега затрудненията на експертите, които трябва да ровят дълго, за да открият българските ВУЗ-ове в световната класация: Софийския – 777 място, НБУ – 1816-то, Техническия – 2409 и Пловдивския – 3088.  За останалите, разбирасе, изобщо не говорим.

Ето защо измежду 6-те основни препоръки, които Световната банка прави в доклада, като че ли най-важната е тази за ограничаването на броя на висшите учебни заведения у нас. И съответно изтичането на държавни пари.

Но как да стане това, след като правителствата ни са били щедри в предложенията, а депутатите на свой ред изпълнителни в гласуването на нови ВУЗ-ове?

Не е толкова трудно. Просто образователното министерство трябва да махне от сайта си досегашните индикатори за рейтингова оценка на ВУЗ-овете у нас, а в Брюксел да прежалят парите, платени по проекта. И вместо тях да изпише световните стандарти. Т.е. каква репутация имат нашите университети по света, какво е отношението на работодателите към випускниците, колко често се цитират в чужбина българските преподаватели, какво е съотношението между студентите и тях, колко чуждестранни преподаватели има в съответното висше училище, колко са възпитаниците от други страни (но не само арабските).

Каква според вас ще бъде картинката, ако бъдат наложени тъкмо тези критерии? И дали няма да останат само няколко ВУЗ-а, в които може да се получи що-годе прилично образование?

Иначе, както виждаме, всяка година броят на студентите у нас расте, професорите са кът, а преподавателите опознават родината, кръстовайки по няколко университета. Но никого не можем да излъжем. Най-малкото онези българчета, които идват от европейските и северноамериканските университети.

И не се записват в борсата по труда, а започват направо работа на престижни места.

Автор:  Виктор Киселов

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 3 пътнотранспортни произшествия, при едно от тях е пострадал водач на МПС. За седмицата са констатирани общо 1 253 нарушения, от тях 815 за превишена скорост, това каза на брифинг ст.инсп. Момчил Григоров, началник група в сектор „Пътна полиция“.

През периода са установени двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни. Контролните органи са съставили общо 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, 2 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 2 за отнемане предимство на пешеходец, 2 за неправилен превоз на деца в автомобила.

Наложените глоби с фиш са 382, като от тях 27 са на пешеходци, 87 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 2 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС; санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20.11.2024 г. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

В периода от 21 до 30 ноември ще се проведе кампанията „Безопасно шофиране през зимата“, която е насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и осветителните системи.

На 20 ноември ще се проведе специализирана полицейска операция по метода на „Широкообхватен контрол“ с участие на структури с контролни функции и извършване на всеобхватен контрол над водачите и МПС. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. На въпрос, поставен на предходния брифинг относно броя на настъпилите пътнотранспортни произшествия в района на ул.“Лазурна“ в Габрово, ст.инсп. Григоров отговори, че през 2022 г. в участъка е настъпило едно ПТП с пострадал водач на МПС, при което МПС се удря в стълб от бивша тролейбусна мрежа.

През 2023 г. също е настъпило едно ПТП с материални щети и участие на едно МПС. През 2024 г. са настъпили две ПТП: едното е с пострадал водач на МПС, а второто е от 6 ноември с четирима пострадали.

Зареди още

Крими

Габровец с „Порше“ осъмна без книжка след почти 3 промила

Published

on

54-годишен габровец остана без шофьорската си книжка, след като бе заловен зад волана с почти 3 промила алкохол.

Мъжът бил спрян за проверка във вторник, 12 ноември, малко преди полунощ. Тогава екип на полицията, патрулиращ по ул.“Свищовска“ отбил лек автомобил „Порше“.

При проверката за алкохол на водача се оказало, че мъжът седнал да управлява след употреба. Дисплеят на техническото средство изписан резултат от 2.93 промила в количеството издишан въздух.

Мъжът е дал кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост на пътя само за седмица

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 14 пътнотранспортни произшествия. За седмицата са констатирани общо 1585 нарушения, от които 1025 за превишена скорост. Това каза на брифинг ст.инсп. Пенчо Пенчев, началник група в сектор „Пътна полиция“

За периода е установен един водач, шофирал след употреба на алкохол и един след употреба на наркотични вещества, а друг един водач е отказал да бъде тестван за наркотици.

Контролните органи са съставили общо 49 акта, като от тях 16 за неизползване на обезопасителен колан, 4 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 1 водач е установен да управлява автомобил, след като СУМПС му е било отнето.

Наложените глоби с фиш са 511, като от тях 17 са на пешеходци, 98 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 23 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС. санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20 ноември, напомни още инсп. Пенчев. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

На 17 ноември ще бъде отбелязан и Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Продължават подготвителни мероприятия за предстоящия зимен сезон и поддържането на пътната мрежа на територията на област Габрово.

През настоящата седмица ще се проведе полицейска операция по линия на ROADPOL, насочена към водачите на товарни автомобили и автобуси. В акцията ще се включат и служители на ООАА и Инспекция по труда. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. От началото на годината са регистрирани 56 тежки ПТП, при които са ранени 56 души, загиналите са двама. От началото на месеца е регистрирано едно тежко ПТП с четирима ранени.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица