Новини
Липсват достатъчно домове и квалифицирани кадри за болните от Алцхаймер

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Днес в Залата на Областна администрация – Габрово се проведе информационна среща в рамките на проект „Да се противопоставим на двойната дискриминация – Застъпническа кампания за признаване на болестта на Алцхаймер от здравната и социалните системи“. Проектът се осъществява с подкрепа на Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа и Институт „Отворено общество“ – София и се изпълнява от Гражданско сдружение „Алцхаймер -България“, член на Конфедерация „Защита на здравето“.
На срещата присъстваха Зам.-областният управител Неделчо Търкаланов, директорът на Габровската социална служба- Радостина Братованова, изпълнителният секретар на ГС „Алцхаймер България“ – Ирина Илиева, д-р Любомир Трифонов, както и близки на болни от Алцхаймер. На проведеното мероприятие беше излъчен филм за болестта, който в детайли запозна присъстващите с симптомите, както и фазите на заболяването. Г-жа Ирина Илиева представи изследване на социално-икономическата цена на Алцхаймер.
Целта на проведеното проучване е да се отчетат трудностите – времето, което е необходимо на всеки един от семействата поели грижата за болния; промените, които се случват с грижещите се и проблемите и очакванията на семействата към държавата и към местните власти. Интервюирани са 127 човека, а въпросникът се състои от 57 стандартизирани и отворени въпроси. Въпросниците са били попълнени от една страна самостоятелно, а друга по телефона. Липсващите данни са свързани с въпроси за дохода на семейството, където не всички са отговорили. В проучването са се включили 74 % жени и 26 % мъже, а средната възраст е 60 години, тъй като това е болест на третата възраст. Средният месечен доход на домакинството е 827 лева, като минималният ресурс е 300 лева, а максималният 1700 лева. Средният доход на член от семейството е 300 лв, минималният е 125 лева , а максимално 650 лева. Интервюирани са били хора във втора и трета фаза на болестта. Повече от 30% са търсили 6 месеца помощ от специалисти, докато бъдат диагностицирани.
Друг от въпросите бил, колко е струвало поставянето на диагнозата. 32% НЗОК покрива разноските, а средните разходи, които не са били покрити са 252 лева на семейство. Друг сложен въпрос е бил свързан с цената на лекарствата , средната е 159 лева, като за първата фаза когато е ранната диагноза са 90 лева, за втора и трета фаза -155 лева.
Като извод може да се направи, че 60 % от доходите на домакинството отиват за лекарства, но все пак зависи от възможностите на човека. Времето, което отнема грижата за болния е средно по 15 часа на ден, като 25% гледат болните сами, 50% с помоща на други хора от домакинството, 20% наемат платена помощ, която струва средно 267 лева на месец.
Други споделят, че няма специализирани заведения, където да лекуват болните от Алцхаймер. Анкетата показва още, че близо 90% нямат време за себе си, както и са възникнали повече конфликти между членовете на семейството.
Като становище на близки на заболели е, че имат нужда от Информационно-консултативни центрове, от групи за взаймопомощ, от дневни центрове, специализиран персонал за дома, специализирани центрове за последния стадии на болестта, реинбурсация на лекарствата и платената помощ в дома.
Ето и какво е казала една от анкетираните дами: „Нищо не може да върне живота ни отпреди, но все пак всеки има право на достоен живот“.
На срещата бяха коментирани съществуващите политики и мерки за подкрепа болните и техните семейства в България, по-конкретно проблемите и предизвикателствата. Бяха направени предложения и от близки на болни габровци, които да бъдат включени в Националния план за борба с деменцията.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 6 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 6 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 6 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 5 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста