Свържи се с нас

Култура

Поздравления и подаръци по случай 40-я рожден ден на ДХС

Published

on

 

С приближаването на 1 април – рождения ден на Дома на хумора и сатирата, към Веселата габровска къща „заваляха” поздравления, честитки и подаръци от верни приятели и почитатели. Творци, съмишленици, последователи и партньори от цял свят бързат да поднесат своите поздрави по случай 40-годишнината на емблематичната институция.

Още в началото на годината пристигна рисуваният поздрав на Мохамед Ефат – изтъкнат карикатурист и председател на Международната асоциация на карикатуристите в Египет. В своята творба художникът умело интерпретира логото на Дома на хумора – стилизираното земно кълбо, наподобяващо котешка глава.

Специален поздрав от името на хумористите и сатириците на Република Башкирия изпрати Марсел Салимов – писател-сатирик, председател на секция „Хумор и сатира” на Съюза на писателите на Башкирия, лауреат на наградата „Алеко” и дългогодишен участник в литературните конкурси, организирани от Дома на хумора. Към своя подарък „Книга на дружбата” авторът е добавил автошарж и специални пожелания към рожденика: „На славния и гостоприемен Дом пожелавам по-нататъшно процъфтяване, нови творчески успехи, озарени от усмивки, веселие и безкрайна любов към нас – хумористите.”

Своите поздрави и пожелания по случай годишнината на Дома изрази в специално писмо и организаторът на Фестивала на хумора в гр. Плевля, Черна гора. Наред с любезните думи и оценки за работата на екипа, Йелена Лазаревич изказва и желание за по-близко сътрудничество и обмяна на опит с Дома на хумора и сатирата в бъдеще.

Изключително ценен дар пристигна преди броени дни от далечна Япония. Лауреатът на Голямата награда „Златен Езоп” от Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата през 2001 г. Кацуро Накаи почете 40-годишнината на Дома на хумора с новоиздаден свой албум-каталог. Луксозното цветно издание е отпечатано по случай предстояща през м. март самостоятелна изложба на известния график и дизайнер в престижна токийска галерия и представя негови творби от последните 10 години. Няколко страници в каталога са посветени на гостуванията на художника в Габрово през 2001 и 2003 г. и откриването на негова изложба в Дома на хумора и сатирата. Този забележителен акцент върху връзките и сътрудничеството с габровския Дом е изключително признание за усилията на музея в популяризирането и поощряването на световното хумористично творчество и висока оценка за работата на целия екип. Албум-каталогът ще достигне до най-широк кръг японски творци, а така Габрово, Домът на хумора и сатирата и Международното биенале ще получат една изключителна възможност за безплатна реклама и опознаване от страна на тамошните творчески гилдии.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица