Култура
„Духът на камъка” – автентична каменна пластика от Зимбабве в ДХС
На 1 април 2012 г. Музеят „Дом на хумора и сатирата” ще отбележи своя 40-и рожден ден, затова и всички изяви през годината са посветени на кръглата годишнина. В залите на Веселата къща ще бъдат показани ценни колекции от художествения фонд „Хумор на народите”, представящи творби от всички жанрове на изобразителните изкуства.
Първата изложба от поредицата „Златни колекции на ДХС” е „Духът на камъка” – автентична каменна пластика от Зимбабве. Тя представя част от дарението на Дома на хумора и сатирата, направено през 1989 г. лично от г-н Том Блумфийлд – основател и директор на Музея на каменните скулптури в Тангененге, Зимбабве.
Показаните 21 скулптури на 19 автори са вдъхновени от митологията на племето Шона и изобразяват човешки, животински и растителни превъплъщения, изпълняващи ролята на посредници между хората и отвъдния свят. Пластиките от колекцията привличат с деликатното равновесие между форма, цвят и линия, инспирирано от фолклора, митологията и традициите на старата цивилизация на Африка. Някои от скулптурите носят в себе си хумористичното и сатиричното, достигат дори до гротескното и ироничното. Камъкът, с който природата щедро е дарила Зимбабве – серпентин с много богати цветови оттенъци – е обработен по невероятен начин от ваятелите. Цялостната обработка е ръчен, трудоемък и дълъг процес, увенчан от съвършено полиране, придаващо сатенен блясък на творбата. Всяка скулптура разказва своя собствена уникална история, свързана с различна житейска тема – работа, занимания, семейство, емоции. Когато духът на камъка и душата на художника се срещнат в тази магична комбинация, резултатът е впечатляващ и неповторим.
Ваятелите от Тангененге имат интересна история. Много от тях са били прости работници в каменоломната на фермера Том Блумфийлд. Голямата криза през 60-те години налага закриването на работните площадки, а хората рискуват да останат без препитание. В този момент един странстващ из Африка скулптор се озовава в Тангененге и открива, че каменните залежи в околността са изключително подходящи за изработването на пластики, а безработните бивши каменоделци имат вроден усет за ваяне на камъка. Запаленият по изкуството Том Блумфийлд инвестира в тяхното обучение, а с творбите им поставя началото на Музея на каменните скулптури на открито.
Благодарение на щедрия жест на г-н Блумфийлд, габровската Весела къща се сдобива с безценна колекция от 52 автентични африкански пластики. Творбите са били показвани преди години във временни изложби, а сега габровци и гости на града ще имат възможност да им се наслаждават чак до есента. Колекцията ще бъде на разположение на любителите на изящното изкуство от 20 януари до 20 септември т.г. в зала 7 на Дома на хумора и сатирата.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста