Свържи се с нас

Любопитно

Почитаме Св.Спиридон – Ден на занаятите, грънчарите и казанджиите

Published

on

На 12 декември Православната църква почита Свети Спиридон, епископ Тримитунтски и голям Чудотворец. Свети Спиридон е един от най-великите чудотворци на IV век.

Роден е на остров Кипър в обикновено семейство. Самият той винаги е бил простодушен по характер, смирен и благ. От малък работил като овчар. Когато навършил пълнолетие Спиридон се оженил, родила се дъщеричка в семейството, но съвсем скоро овдовял. Тогава започнал да използва своя имот, за да помага на хората, както бил заповядал Господ Иисус Христос – давал храна на бедните и сираците, подслонявал пътници и странници. Господ винаги му помагал в добрите дела, давал сила, с която по чуден начин Спиридон изцерявал болните. По време на управлението на Св. император Константин Велики, Спиридон бил ръкоположен за епископ на гр. Тримитунт (остров Кипър).

Св. Спиридон се прославил заради своята чудотворната дарба. При него винаги идвали болни да търсят помощ и облекчение. Царе и императори му оказвали голяма почит, но славата не променила смиреното сърце на епископ Спиридон, защото той знаел, че цялата земна слава е абсолютно нищожна.

Има интересна случка в неговия живот – настанала голяма суша на острова. Цялата растителност погинала. Тогава епископ Спиридон започнал да се моли на Господ за дъжд и съвсем скоро дъжд завалял, а животът на острова бил спасен.

Единствената му грижа била да угоди на Господ. Дори и когато станал епископ той продължил да запазва своите обичаи – отхвърлил разкоша, занимавал се със земеделие, жънел нивите си заедно с жътварите. По всяко време бил на разположение на бедните. Раздавал помощи, давал съвети, поучавал с разбираеми слова, изпълнени с много любов и Божествена мъдрост. Всички страдащи и нещастни отивали при Св. епископ Спридон, защото знаели, че при него ще намерят съчувствие, подкрепа и помощ.

Извършил безброй чудеса, които ясно показвали Божията милост. Минали години и Свети Спиридон остарял. Един ден докато жънел нивата, почувствал се зле и уведомил жътварите жътварите, че е настанало време да се пресели при Господа.

В продължение на няколко дни давал съвети на хората как да продължат да обичат Бога и ближните. Предал Богу дух през 350 г. Погребан е в Тримитунт. На гроба станали много чудеса. Затова Светите мощи били пренесени през средата на 7 век в Константинопол. Когато градът паднал под турско робство, Светите мощи били взети и преместени в Керкира (остров Корфу), където и до днес са се запазили нетленни.

12 декември е Ден на занаятите, на грънчарите и на казанджиите. От средата на ХХ век Свети Спиридон е обявен за покровител и на всички тъкачи, плетачи и кошничари. Чества се като празник на отделните еснафски гилдии като тухлари, керемидари, терзии, обущари, бакърджии, дюлгери, на всички майстори, които се занимават с някакви народни занаяти.

Днес да почерпят именниците Спиридон, Спиридонка, Спиро, Дарина, Даринка, Дария, Дариела, Дариена, Дарко, Дарчо, Дари.

В Родопите св. Спиридон се тачи против рани и порязване, против обриви и пъпки. Някъде вярват, че на Спиридон слънцето спира пътя си към зимата и се “зъвърта” към лятото.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица