Свържи се с нас

Крими

Как да се действа за недопускане конфликт на интереси от кметове и съветници

Едно от първите задължения на новите кметове и общински съветници, след встъпването им в длъжност…

Published

on

Д-р Николай Николов © Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Едно от първите задължения на новите кметове и общински съветници, след встъпването им в длъжност,  е подаването на декларации за несъвместимост по чл.12, т.1 и за конфликт на интереси по принцип по чл.12, т.2 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси /ЗПУКИ/, а също прекратяване на изпълнението на професии или дейности, осъществяването на които е несъвместимо с тези две публични позиции.

Несъвместимостите са предвидени в закон забрани за заемане на други длъжности или извършване на дейности, паралелно със заетата позиция.  За 264 кметове на общини и няколко хиляди  кметове на кметства те са предвидени в чл.41, ал.1 и чл.42, ал.1, т.7,  а за над 5 000 общински съветници в чл.30, ал.4, т.4 и чл.34, ал.5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация. Предвидените несъвместимостите целят прекъсване на зависимости на овластеното лице от фирми, ведомства и др.  и недопускане използване на служебно положение в частен интерес.

         Често срещана картинка в родната действителност е скромният или едва кретащ бизнес на някой новоизпечен местен властник изведнъж да се „разрасне” след влизането му във властта. „Най-практикуваните”  начини за облагодетелстване от местната управление са – възлагане на обществени поръчки на фирми, уж прехвърлени  на някой роднина на кмета или заместник-кмета при встъпването му в длъжност, спечелване  на обществени поръчки от фирми на действащи общински съветници /строителство, застраховки, доставка на храни и др./, назначаване на близката рода в частни фирми, зависещи от общината или в самата местна администрация, изнасяне на информация към частния бизнес и др.  Това са форми на конфликт на интереси, които действащият български закон преследва и наказва. Те са колкото уродливи, толкова и недопустими, защото подкопават демокрацията, правовата държава, свободната конкуренция  и принципа, че властта съществува за гражданите, а не сама за себе си.

         Стриктното спазване на установените несъвместимости е важно условие за ограничаване на злоупотребите с власт. Не по-малко съществено е съобразяване на  системата от четири декларации по чл.12,т.1-4 ЗПУКИ, които целят публичност на факти като –  кой с какви зависимости /несъвместимости, фирми, задължения над 5 000 лева и др./ влиза във властта, как се развиват те във времето,  наличие на частен интерес във връзка с конкретно управленско пълномощие /гласуване, издаване на административен акт и т.н./.

Отстраняването на несъвместимостите и своевременното деклариране на частните  интереси  са формални изисквания.

         Предварителното познаване на тези правила е важно, за да се избегнат излишни санкции. За една държава е по-важно да създава и обяснява подходящ ред за почтенност на управлението, отколкото да  наказва и търси виновници.

         Чл.5 от ЗПУКИ, във връзка с 41, ал.1 от ЗМСМА забранява на кметовете на общини и кметства, кметските наместници, заместник-кметовете и кметовете на райони да извършват търговска дейност по Търговския закон, да са търговски представители, управители  контрольори, прокуристи и членове на колективни органи на търговски дружества. Няма пречка кметовете да притежават дялове или акции в търговски дружества или да са членове на управителни органи на сдружения с нестопанска цел. И двата факта подлежат на деклариране в съответните графи на декларацията по чл.12, т.2, която е приложение към закона.

         По-различни са изискванията за несъвместимост на общинските съветници, доколкото работата в Общинския съвет не е основното им занимание. Съгласно чл.34, ал.5 ЗМСМА  общинският съветник не може да бъде член на колективен орган, управител, контрольор, прокурист, синдик, ликвидатор на търговско дружество. За разлика от кметовете това ограничение е валидно само за онези дружества,  в които общината има участие или притежава в капитала му дори един дял или акция. Съветниците не могат да са директори на общински предприятия /например „Обредни дейности”/ или да са общински съветници в страна член на ЕС. Заемането на щатна длъжност в съответната общинска администрация също е забранено.

         Не съществуват забрани общинските съветници да бъдат ЕТ, управители или членове на бордове на частни или само държавни търговски дружества, да участват като членове на органи на сдружения с нестопанска цел, читалища и училищни настоятелства. Няма пречка също да са служители в общински фирми или да представляват Общинския съвет в техни общи събрания.

 Като врата в действащото законодателство, която трябва да бъде затворена,  може  да се определи съществуващата възможност директори на общински училища или домове на сираци  на общинска издръжка  да са общински съветници. Проблемът идва от позицията на работодател, която кметът на  общината заема  и от тук зависимостта на съответния съветник – директор при гласуване  предложенията на кмета.

         И кметовете, и съветниците не могат да съвместяват тези позиции с други публични длъжности, посочени в ЗМСМА, като народни представители, министри, областни и зам.-областни управители и други.

/следва продължение…/

Статията е публикувана във вестник „Труд”.
автор: Николай Николов
Доктор по право

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 3 пътнотранспортни произшествия, при едно от тях е пострадал водач на МПС. За седмицата са констатирани общо 1 253 нарушения, от тях 815 за превишена скорост, това каза на брифинг ст.инсп. Момчил Григоров, началник група в сектор „Пътна полиция“.

През периода са установени двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни. Контролните органи са съставили общо 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, 2 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 2 за отнемане предимство на пешеходец, 2 за неправилен превоз на деца в автомобила.

Наложените глоби с фиш са 382, като от тях 27 са на пешеходци, 87 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 2 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС; санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20.11.2024 г. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

В периода от 21 до 30 ноември ще се проведе кампанията „Безопасно шофиране през зимата“, която е насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и осветителните системи.

На 20 ноември ще се проведе специализирана полицейска операция по метода на „Широкообхватен контрол“ с участие на структури с контролни функции и извършване на всеобхватен контрол над водачите и МПС. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. На въпрос, поставен на предходния брифинг относно броя на настъпилите пътнотранспортни произшествия в района на ул.“Лазурна“ в Габрово, ст.инсп. Григоров отговори, че през 2022 г. в участъка е настъпило едно ПТП с пострадал водач на МПС, при което МПС се удря в стълб от бивша тролейбусна мрежа.

През 2023 г. също е настъпило едно ПТП с материални щети и участие на едно МПС. През 2024 г. са настъпили две ПТП: едното е с пострадал водач на МПС, а второто е от 6 ноември с четирима пострадали.

Зареди още

Крими

Габровец с „Порше“ осъмна без книжка след почти 3 промила

Published

on

54-годишен габровец остана без шофьорската си книжка, след като бе заловен зад волана с почти 3 промила алкохол.

Мъжът бил спрян за проверка във вторник, 12 ноември, малко преди полунощ. Тогава екип на полицията, патрулиращ по ул.“Свищовска“ отбил лек автомобил „Порше“.

При проверката за алкохол на водача се оказало, че мъжът седнал да управлява след употреба. Дисплеят на техническото средство изписан резултат от 2.93 промила в количеството издишан въздух.

Мъжът е дал кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост на пътя само за седмица

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 14 пътнотранспортни произшествия. За седмицата са констатирани общо 1585 нарушения, от които 1025 за превишена скорост. Това каза на брифинг ст.инсп. Пенчо Пенчев, началник група в сектор „Пътна полиция“

За периода е установен един водач, шофирал след употреба на алкохол и един след употреба на наркотични вещества, а друг един водач е отказал да бъде тестван за наркотици.

Контролните органи са съставили общо 49 акта, като от тях 16 за неизползване на обезопасителен колан, 4 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 1 водач е установен да управлява автомобил, след като СУМПС му е било отнето.

Наложените глоби с фиш са 511, като от тях 17 са на пешеходци, 98 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 23 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС. санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20 ноември, напомни още инсп. Пенчев. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

На 17 ноември ще бъде отбелязан и Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Продължават подготвителни мероприятия за предстоящия зимен сезон и поддържането на пътната мрежа на територията на област Габрово.

През настоящата седмица ще се проведе полицейска операция по линия на ROADPOL, насочена към водачите на товарни автомобили и автобуси. В акцията ще се включат и служители на ООАА и Инспекция по труда. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. От началото на годината са регистрирани 56 тежки ПТП, при които са ранени 56 души, загиналите са двама. От началото на месеца е регистрирано едно тежко ПТП с четирима ранени.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица