Свържи се с нас

Крими

Как да се действа за недопускане конфликт на интереси от кметове и съветници

Едно от първите задължения на новите кметове и общински съветници, след встъпването им в длъжност…

Published

on

Д-р Николай Николов © Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Едно от първите задължения на новите кметове и общински съветници, след встъпването им в длъжност,  е подаването на декларации за несъвместимост по чл.12, т.1 и за конфликт на интереси по принцип по чл.12, т.2 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси /ЗПУКИ/, а също прекратяване на изпълнението на професии или дейности, осъществяването на които е несъвместимо с тези две публични позиции.

Несъвместимостите са предвидени в закон забрани за заемане на други длъжности или извършване на дейности, паралелно със заетата позиция.  За 264 кметове на общини и няколко хиляди  кметове на кметства те са предвидени в чл.41, ал.1 и чл.42, ал.1, т.7,  а за над 5 000 общински съветници в чл.30, ал.4, т.4 и чл.34, ал.5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация. Предвидените несъвместимостите целят прекъсване на зависимости на овластеното лице от фирми, ведомства и др.  и недопускане използване на служебно положение в частен интерес.

         Често срещана картинка в родната действителност е скромният или едва кретащ бизнес на някой новоизпечен местен властник изведнъж да се „разрасне” след влизането му във властта. „Най-практикуваните”  начини за облагодетелстване от местната управление са – възлагане на обществени поръчки на фирми, уж прехвърлени  на някой роднина на кмета или заместник-кмета при встъпването му в длъжност, спечелване  на обществени поръчки от фирми на действащи общински съветници /строителство, застраховки, доставка на храни и др./, назначаване на близката рода в частни фирми, зависещи от общината или в самата местна администрация, изнасяне на информация към частния бизнес и др.  Това са форми на конфликт на интереси, които действащият български закон преследва и наказва. Те са колкото уродливи, толкова и недопустими, защото подкопават демокрацията, правовата държава, свободната конкуренция  и принципа, че властта съществува за гражданите, а не сама за себе си.

         Стриктното спазване на установените несъвместимости е важно условие за ограничаване на злоупотребите с власт. Не по-малко съществено е съобразяване на  системата от четири декларации по чл.12,т.1-4 ЗПУКИ, които целят публичност на факти като –  кой с какви зависимости /несъвместимости, фирми, задължения над 5 000 лева и др./ влиза във властта, как се развиват те във времето,  наличие на частен интерес във връзка с конкретно управленско пълномощие /гласуване, издаване на административен акт и т.н./.

Отстраняването на несъвместимостите и своевременното деклариране на частните  интереси  са формални изисквания.

         Предварителното познаване на тези правила е важно, за да се избегнат излишни санкции. За една държава е по-важно да създава и обяснява подходящ ред за почтенност на управлението, отколкото да  наказва и търси виновници.

         Чл.5 от ЗПУКИ, във връзка с 41, ал.1 от ЗМСМА забранява на кметовете на общини и кметства, кметските наместници, заместник-кметовете и кметовете на райони да извършват търговска дейност по Търговския закон, да са търговски представители, управители  контрольори, прокуристи и членове на колективни органи на търговски дружества. Няма пречка кметовете да притежават дялове или акции в търговски дружества или да са членове на управителни органи на сдружения с нестопанска цел. И двата факта подлежат на деклариране в съответните графи на декларацията по чл.12, т.2, която е приложение към закона.

         По-различни са изискванията за несъвместимост на общинските съветници, доколкото работата в Общинския съвет не е основното им занимание. Съгласно чл.34, ал.5 ЗМСМА  общинският съветник не може да бъде член на колективен орган, управител, контрольор, прокурист, синдик, ликвидатор на търговско дружество. За разлика от кметовете това ограничение е валидно само за онези дружества,  в които общината има участие или притежава в капитала му дори един дял или акция. Съветниците не могат да са директори на общински предприятия /например „Обредни дейности”/ или да са общински съветници в страна член на ЕС. Заемането на щатна длъжност в съответната общинска администрация също е забранено.

         Не съществуват забрани общинските съветници да бъдат ЕТ, управители или членове на бордове на частни или само държавни търговски дружества, да участват като членове на органи на сдружения с нестопанска цел, читалища и училищни настоятелства. Няма пречка също да са служители в общински фирми или да представляват Общинския съвет в техни общи събрания.

 Като врата в действащото законодателство, която трябва да бъде затворена,  може  да се определи съществуващата възможност директори на общински училища или домове на сираци  на общинска издръжка  да са общински съветници. Проблемът идва от позицията на работодател, която кметът на  общината заема  и от тук зависимостта на съответния съветник – директор при гласуване  предложенията на кмета.

         И кметовете, и съветниците не могат да съвместяват тези позиции с други публични длъжности, посочени в ЗМСМА, като народни представители, министри, областни и зам.-областни управители и други.

/следва продължение…/

Статията е публикувана във вестник „Труд”.
автор: Николай Николов
Доктор по право

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Крими

Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция

Published

on

141 кг тютюн без акцизен бандерол бе иззет в Севлиево, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В периода от 20 до 31 март на територията на област Габрово се проведе специализирана полицейска операция, имаща за цел противодействие на нелегалното разпространение на акцизни стоки без бандерол.

В акцията се включиха служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, РУ-Севлиево, РУ-Дряново, РУ-Трявна и екипи на Агенция „Митници“.

За посочения период бяха извършени проверки на 18 търговски обекта, 22 автомобила и 4 лица. В хода на полицейската операция бил проверен и лек автомобил “Сеат Алхамбра“, управляван от 36-годишен мъж от Добрич.

В товарния отсек на превозното средство били открити 14 чувала, с общо 141 килограма нарязан тютюн за пушене, който бил без валиден български акцизен бандерол. Контрабандната стока била иззета.

По случая е заведена преписка за извършено престъпление по чл.234 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Крими

Тежка катастрофа погуби живота на 15-годишен и рани друг 16-годишен

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за пътнотранспортно произшествие, в резултат на което е настъпила смъртта на 15-годишно момче и е причинена средна телесна повреда на 16-годишно момче, които се возили в автомобила.

Тежката катастрофа е станала на 30 март т.г, около 21.55 часа, в землището на севлиевското село Петко Славейков. При управлението на лек автомобил “Рено Меган Сценик“, управляван от М.М от с. Петко Славейков, движещ се в посока село Кормянско, били нарушени правилата за движение по пътищата и автомобилът излязъл в дясно от пътното платно, ударил се в крайпътно дърво и се преобърнал по таван.

В резултат на това по непредпазливост била причинена смъртта на возещия се отляво на задната седалка на лекия автомобил 15-годишен младеж, с инициали Д.М. от с. Петко Славейков, и средна телесна повреда, изразяваща се в локсация на тазобедрена става на возещия се отдясно на задна седалка на лекия автомобил М.Д., на 16 години, също от с. Петко Славейков.

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие. Пристигналият на място екип на РУ МВР – Севлиево, извършил неотложните следствени действия, констатирал, че в катастрофиралия автомобил са пътували шест лица, като четири от тях не са пострадали при пътния инцидент.

При извършен тест било установено, че водачът не е употребил алкохол и наркотични вещества. По делото са назначени съдебномедицински експертизи за установяване причината за смъртта на 15-годишния пътник и телесните увреждания на 16-годишното пострадало лице.

Предстои назначаването на авто-техническа експертиза относно причините и механизма на възникналото пътно-транспортно произшествие. Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица