Свържи се с нас

Култура

Със здраве да я четете!

Published

on

Поредицата „Благолаж” току-що се попълни със седмата си книжка. В нея са събрани усмивките от 14. Национална среща-наддумване, проведена на 22 май т.г. в зала „Грехът” на Музея „Дом на хумора и сатирата”. Изданието е реализирано по проект, финансиран от Министерството на културата, съорганизатор на проявата. Съставители на сборника са етнолозите от ДХС Венета Козарева и Татяна Цанкова. Илюстрациите са на Йорданка Шиякова, художник в ДХС, а за корица е послужила картината „Приказка” на Румен Гаргов, съхранявана във фонда „Хумор на народите”.

Този път темата, обединила приятелите на българския комичен фолклор, беше СМЕХЪТ Е ЗДРАВЕ! Наддумването се превърна в среща на смехотерапевти от Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Русе, Троян, Търговище; разменяха се стари габровски рецепти, успешно участваха млади приятели на смехотерапията от няколко габровски училища, алхимични смеси от хумористични песни и танци (с лечебна цел) бяха приготвили чаровни габровчета от Представителния детски фолклорен ансамбъл „Габровче”.

Много активно участваха в смехотерапевтичните проучвания редица читалища в страната. По интернет пък бяха получени лековити мехлеми и таблетки от Клуба на българските жени и българските семейства в Хамбург (Германия), а здравословните награди присъди жури от етнолози, фолклористи и психотерапевта Мадлен Алгафари. Специална награда връчиха от РЕКИЦ – Габрово, съорганизатори на наддумването. Научихме много забавни истории и анекдоти, чухме нови габровски вицове, приказки, хумористични песни…

Българинът си пожелава здраве за празник и в делник: за Коледа и Нова година, благослови за здраве се сипят на сватба, когато домът се огласи от бебешки плач, на кръщене, когато изпращат войник, когато се облече нова дреха…

Затова книжка седма от библиотека „Благолаж” е пожелание от здраве да не се отървете, да имате здравето на орлите (или на скалите), юнашко (или сибирско) здраве. Не само това – подсказва и как да постигнете мечтаното здраве: чрез много смях. Смехът, колкото и да е заразителен, няма негативни странични ефекти.

Да, темата на 14. Национална среща наддумване не е случайно хрумване. Лечението чрез смях е известно отдавна, а на много места по света и се практикува. Домът на хумора и сатирата има своя „територия“ в местната болница и там близо две десетилетия прилага – чрез специализираните си изложби – отдавна познатата на медиците смехотерапия. Започната заедно с д-р Тодор Шандурков, известен габровец, автор на поетични книги, един от сценаристите на габровския карнавал, ръководител на Мим театъра в града… В Дома има Стена на смеха, Виц банка, още се помни и голямата изложба „Смехотерапия”. Вярно, няма проведени научни изследвания за ефекта от музейните смехотерапии – никой досега не си е поставял такава цел! Но мислите ли, че един посетител на Веселата къща, който има възможност да види тук към хиляда творби от смеховата култура на народите, при това от няколко вида изкуство, не си тръгва по-ведър, по-жизнен, по-здрав? Ние сме убедени!

Опитайте и вие. А когато посетите някоя от многобройните изложби на Музея, не забравяйте да се отбиете на щанда за сувенири, откъдето можете да си купите кн.7 от библиотека „Благолаж” „Смехът е здраве!” – чудесен подарък за коледните и новогодишни празници.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица