Свържи се с нас

Новини

ПП: Хората очакват реални действия за Тунела под Шипка, а не ПР акции

Published

on

„Хората очакват реални действия за Тунела под Шипка, а не ПР акции.“ Това гласи изпратена до „Габрово Нюз“ позиция на ПП „Продължаваме промяната“ – Габрово, във връзка с публикувана през миналата седмица информация от ГЕРБ – Габрово относно бъдещия инфраструктурен обект под Стара планина.

В писмото пише:
„Преди 4 години третото правителство на Бойко Борисов остави проекта за тунел под Шипка в задънена улица и без каквато и да е светлина в края на тунела. Проектът беше миниран и умишлено бавен. Фактите показват, че именно през последните 4-години започна реалната работа по проекта за тунел под Шипка. Представители на ГЕРБ – Габрово се опитват да манипулират общественото мнение с разпространяване на фалшиви новини.

Така например в разпространено от Цветомир Михов прессъобщение фигурират множество дати, но удобно е пропусната най-важната – 8 юни 2022 година. Тогава след огромни усилия, положени от кабинета на Кирил Петков, лидерът на „Продължаваме Промяната“ в Габровска област Богомил Петков, както и на цялата местна общественост, беше подписан договорът за проектиране, строителство и строителен надзор с бъдещите изпълнители на проекта за изграждане на Тунела под Шипка.

„Вероятно е чиста случайност, че в същия този ден настоящите коалиционни партньори на ГЕРБ от ИТН се оттеглиха от правителството и предизвикаха парламентарни избори. Следващото правителство на Коалиция ПП-ДБ – кабинетът „Денков“ завари проекта за Шипка в една съвсем друга реалност – течаха процедури по прецизиране и осъвременяване на проектното предложение и екологични оценки.“ – коментира Народният представител Богомил Петков.

След като направи всичко възможно да задвижи процеса – нещо, за което местните структури на „Продължаваме промяната“ в Габровско многократно апелираха тогава – министърът на регионалното развитие Андрей Цеков нямаше друг избор и обяви, че реализацията се отлага за неопределено време, тоест докато текат въпросните процедури. ГЕРБ Габрово прави манипулативни внушения, че Андрей Цеков е спрял Тунела под Шипка. Проектът беше замразен преди това и по независещи от управлението на МРРБ причини. Ето фактите: На 13.06.2022 г. е започнала работата по изработването на техническата документация, но поради установени пропуски в Подробния устройствен план — парцеларен план (ПУП-ПП) срокът за проектиране е удължен с 356 дни и общо за етапа стават 576 календарни дни.

През юли 2023 г. изпълнението на договора временно е спряно до отстраняване на явна фактическа грешка (ЯФГ) в Кадастралните карти на гp. Габрово и гp. Стара Загора. През септември 2024 г. тя е отстранена. При геодезическо заснемане на терена и извършени инженерно-геоложки проучвания в зоните на предпорталните пространства и тунелите е установено, че обхватът на ПУП-ПП и отчуждените площи са недостатъчни за изпълнението им по открит способ, поради липсата на покритие на скалния масив. В тази връзка се налага извършване на допълнителни отчуждителни процедури. Освен това изпълнителят е установил, че не може да разработи проектно решение за кръстовище с път I-5 Габрово – Шипка – Казанлък, при км 28+070, което осигурява достъпа до връх Шипка, поради факта, че предвиденото в идейния проект местоположение на същото не отговаря на действащите норми за проектиране на пътища и тунели.

АПИ е изискала от Агенцията по обществени поръчки методически указания за изменение на договора за проектиране, с което да се допусне възможността изпълнителят да извършва проектантски и впоследствие строителни дейности извън обхвата на одобрения ПУП-ПП. Съобразно становището, АПИ изготвя допълнителни насоки за разработването на технически проект и за промяна на ПУП, след което ще се процедира изменение на договора.

През 2021 г. в становището на Министерството на околната среда и водите по екологичната оценка на Програма .,Транспортна свързаност” 2021 -2027 г. са определени мерки и условия за изпълнение на проекта, а именно: извършване на допълнителни оценки за преминаване на трасето на проекта през територията на Природен парк „Българка“, включващ защитени зони за опазване на диви птици и природни местообитания и дива флора и фауна, след определяне на специфичните цели и мерки, както и след приемането на План за управление на ПП .,Българка“.

Планът за управление на ПП „Българка е приет с Решение на Министерски съвет (MC) през декември 2021 г., което е обжалвано пред Административен съд София- град (АССГ). С решение от февруари 2023 г. съдът отменя решението на MC като незаконосъобразно. Решението на АССГ е обжалвано пред Върховен административен съд (ВАС) и през април 2024 г. ВАС оставя решението, постановено от АССГ, в сила. Планът за управление на ПП „Българка“, който предвижда ограничения в зоната на тунела под Шипка е отменен и към момента няма такъв.

Служебният регионален министър Виолета Коритарова прогнозира през миналата година, че строителството на Тунела ще може най-сетне да започне през 2025 година. За проекта винаги са предвиждани пари в бюджета. Ето при кабинета Денков – виж ред 199 за Бюджет 2024 г. сумата е 36 252 000 лева. Сега за Проектобюджет 2025 г.- Приложение №2, раздел I, ред 69, сумата е 36 120 000 лева.

Оттук нататък е във Ваши ръце, господа от ГЕРБ и партньори, да придвижите напред проекта! Прозрачно и коректно!

Не изкривявайте информацията и не разпространявайте измислени оправдания и неверни внушения. При многогодишните Ваши управления имахте предостатъчно време да започнете и завършите проекта, а не да спекулирате с мечтата на хората от Габровска област!“, пише в изпратената до нас позиция на ПП.

Новини

Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия

Published

on

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.

„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.

Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).

България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.

Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.

В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.

Зареди още

Култура

Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден

Published

on

Днес, 17 април, Исторически музей-Етрополе представя в РЕМО „Етър“ изложбата „Етрополски плескани яйца – съхраненото наследство“. На Велики четвъртък етрополките Венета Мишева, Таня Денова и Илияна Христова ще демонстрират на живо в музей „Етър“ как се рисуват етрополски плескани яйца. Всеки посетител може да участва в работилницата, като закупи семеен билет „Претвори традициите“.

Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на великденски яйца с восъчна техника. Изписаните яйца са наричани от етрополци плескани. Уникалните рисувани яйца се отличават от другите със специфичната техника на нанасяне на контурите с восък върху бяло яйце, както и характерните си мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. За тяхната изработка трябва умение, така описват традицията местните историци и краеведи, чиито записи са от началото на ХХ в.

Етрополските плескани яйца се рисуват с писалка, която се топи в пчелен восък. С нея се очертават контурите на петел, цветя, бърдуче или кръст. В едната половина на яйцето задължително се рисува петел, той има различна украса и поза. В другата половина на яйцето се рисува бърдуче, пролетни цветя, стилизиран кръст от цветни розети. После фигурата се оцветява в съответните цветове – жълт, зелен, червен и на места кафяв.

За целта се разбива суров жълтък, в който се разтварят червена, зелена и жълта боя. След това с клечица се запълват нарисуваните мотиви с оцветения жълтък. Така нарисуваните плескани яйца се оставят да изсъхнат хубаво. При добре спазена технология плесканото яйце може да се съхрани между 10 и 20 години. С плесканите яйца не се чука, те се пазят като сувенир и най-ценен дар.

В миналото и днес се подаряват на уважавани и почитани хора, кумове и родители. Техниката за рисуване с восък и бои е усвоена от уредниците на Исторически музей- Етрополе Венета Мишева и Таня Денова от баба Янка Вълкова, една от последните майсторки, рисуващи красивите етрополски плескани яйца. Две уреднички, както и нейната внучка Илияна Христова, днес са признати за носители на умения, които са на изчезване. Тяхното майсторство и сръчност са емблема за града. Трите се опитват да опазят и предат на младите хора това познание.

През 2024 г. Групата за рисуване на Етрополски плескани яйца стана част от националната система „Живи човешки съкровища“. Екипът на музея в Етрополе през последните 25 години опазва и предава на поколенията техниката за рисуване на плескани яйца като организира работилници всяка година в навечерието на Великденските празници. Хиляди са учащите преминали през образователната програма на музея.

Изложбата ще представи историята на традицията, описана от историка Александър Тацов, още в началото на ХХ в., неговите прерисувани схеми с мотиви, които ни дават първообраза на рисунъка. Последната истинска носителка на това умение, което тя предава на своята внучка и служителите в музея. Образци на яйца с характерните за Етрополе мотиви, писалките за писане, други предмети, свързани с традициите, бита и обичаите от Етрополско по Великден.

Изложбата ще гостува в музей Етър до края на месец май.

Зареди още

Култура

Днес е Велики Четвъртък – денят за багрене на яйца

Published

on

Днес е Велики четвъртък – денят от Страстната седмица, на който по традиция се боядисват великденските яйца.

Обредът изисква това да става рано сутринта, според някои – преди изгрев слънце.

Първото яйце задължително трябва да е червено – символ на пролятата кръв на Спасителя. Докато боята още не е изсъхнала с яйцето се рисува кръст върху челата на децата и се натриват бузките им – за здраве.

Първото яйце се пази в къщата в продължение на година, за да носи успех и щастие на домакините. Второто яйце също се боядисва в червено. То ще бъде занесено и оставено в църквата след празничната литургия в полунощ на събота срещу неделя.

На Велики четвъртък се замесва и тестото за великденските козунаци. Най-често те се оформят като плитка, а в средата на мястото на усукването на тестото да се поставят шарени яйца.

За семействата, които не успеят да изпълнят ритуалите днес,  се дава втора възможност – да  боядисат яйцата и да омесят козунаците в събота. След въздържанието на Разпети петък, съботата е денят за довършване на подготовката за празника.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица