Свържи се с нас

Новини

Габрово се преклони пред Апостола на българската Свобода

Published

on

Отбелязваме 152 години от смъртта на една от най-светлите личности в българската история – Васил Левски. Днес, 19 февруари, на мястото, което в исторически аспект свързва Апостола с нашия град отдаваме почит и засвидетелстваме признателност пред делото и живота на онзи, който ни научи, че „дела трябват, а не думи“.

Възпоменателната церемония започна с панихида, в памет на загиналите за българската Свобода, отслужена от свещеници от габровското архиерейско наместничество. Традиционно в деня, в който се прекланяме пред светлия образ на Дякона, децата от НУ „Васил Левски“, които се наричат негови наследници, почитат и пазят делото му свято и вярват, че така ще израснат смели и будни хора, които не се страхуват да летят към нови хоризонти, без да забравят своите корени, припомниха делото на своя училищен патрон.

Васил Левски, революционерът, чиято мечта за свободна и независима България гори ярко в сърцата на поколения. Героизмът на Левски вдъхновява младите да вярват в силата на техните убеждения и да се борят за справедливост.

„Днес, повече от век и половина след саможертвата му, Васил Левски продължава да бъде морален компас за българите. Неговите думи: „Времето е в нас и ние сме във времето“, напомнят, че всеки от нас носи отговорност за съдбата на родината. Безсмъртието на Левски не се измерва само с паметниците и портретите, които напомнят за личността. То е в духа на онези, които продължават да се борят за справедливост, свобода и достойнство. Левски е повече от герой – той е символ на вечния стремеж на човека към свобода и истина“, споделиха Борис и Деница от Национална Априловска гимназия.

Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Новини

СБЖ – Габрово преизбра председателя си Христо Петров

Published

on

Председателят на Съюза на българските журналисти – Габрово Христо Петров от „Габрово Нюз“ бе преизбран по време на годишното отчетно – изборно събрание на дружеството. Журналистическият форум се проведе на 20 февруари в пресклуба на БТА – Габрово.

Събранието реши още секретарското място да поеме кореспондентът на БТА Радослав Първанов, който да замени оттеглилата се от ръководството на дружеството Десислава Сутева. Контролните функции ще изпълнява Михаела Стоянова.

Пред присъстващите председателят представи доклад за дейността на дружеството през изминалата година, както и финансов отчет. Членовете на СБЖ – Габрово обсъдиха и предложиха дейности, които планират да реализират през настоящата година.

Зареди още

Култура

Драматичният театър в Габрово отваря „Прозорецът на Яворов“

Published

on

Премиерата на спектакъла „Прозорецът на Яворов“ ще се състои на 27 февруари от 19.00 часа в зала „Ъндърграунд“ на Габровския драматичен театър. Автор на пиесата е Любен Босилков – Ройс. Сценичната версия и режисурата са дело на Денислав Янев, който работи на габровска сцена за първи път.

Това е първият спектакъл, специално създаден за новото сценично пространство в театъра, което ще развива алтернативни форми на театралните и сценичните изкуства. Втората премиера ще бъде на 7 март, а следващата дата, когато новият спектакъл ще бъде представен е 20 март.

„Прозорецът на Яворов“ е осмата пиеса на Любен Босилков – Ройс. Текстът съчетава документалистика и художествен подход както към събитията от последната нощ на Пейо Яворов и Лора Каравелова, така и към живота преди и след смъртта на Лора.

За своята сценична версия Денислав Янев решава да използва средствата на танцовия театър, колажа, песенни изпълнения на живо. Освен това образите се мултиплицират и ролите се изпълняват от четирима актьори – Адриана Димова и Радостина Ангелова представят Лора, а Атанас Димитров – Фози и Дилян Николов – Яворов.

Спектакълът е първата продукция, специално създадена за зала „Ъндърграунд“, и неговият почерк обещава алтернатива на познатите до момента форми на театър в града, какъвто е и замисълът на пространството. „Прозорецът на Яворов“ разглежда любовната история между най-големия български поет и най-красивата жена в София от началото на XX век в контекста и на бурно развиващата се и бързаща да навакса всички новости на модерното време столица. Софийският интелектуален елит, от който двойката е част, е колкото напредничав и космополитен, толкова и все още недостатъчно готов, за да приеме различието и новостта в драматургичните произведения на Яворов.

Фрагментарната структура на текста позволява изграждането на кратки и наситени сцени. Те преминават през спомени от миналото, блянове, сънища и кошмари, които създават неповторима атмосфера и осезаемо усещане за любовното разминаване между персонажите, чиято история се превръща в универсална.

Хореографът Неделя Ганчева, с която Денислав Янев работи в няколко от своите проекти, създава емоционално заредени танцови сцени. Изразността на тялото е от ключово значение за разгръщането на отношенията между персонажите и се явява основно изразно средство в спектакъла. Неделя Ганчева се изявява като хореограф не само в режисьорски спектакли, а и в авторски танцови продукции. През 2023 г. тя направи своя дебют като хореограф на изцяло танцов спектакъл – „Връзки“ с млади актьори от Драматичния театър в Търговище.

Освен това Неделя участва и като танцьор в различни проекти на независимата сцена. Друг от акцентите в прочита на Янев са живите изпълнения на песни, създадени специално от младата певица и актриса Мария Тепавичарова, чийто музикален псевдоним е Aria Philomena.

Участието ѝ в проекта е дебют за Мария в създаването на музика и песни за театър, а през изминалата 2024 г. тя издаде и дебютен миниалбум, озаглавен Self-mythology. Песните в спектакъла са пет една от тях е по „Стон“ на Яворов, а други са специално и тематично писани от Мария. Останалата част от музиката в спектакъла е писана от Ян Руменин, който често създава музика за спектаклите в Габровския театър.

Освен това той е част от екипите на сценични продукции в столицата и страната. Именно Руменин е композитор на спектакъла „Племе“ (от Нина Рейн, реж. Зафир Раджаб, Театър „Българска армия“ ), който получи две номинации за награда „Икар“ 2025 г. в категориите за режисура и водеща мъжка роля. Сценографията и костюмите на спектакъла са изработени по идеите на Иван Петросян.

Елементи в декорацията на предметите и костюмите напомнят за второто десетилетие на XX век , като леко застъпват елементи от ар деко. След асистирането на сценографите Мария Миу („Както ви харесва“ по Уилям Шекспир, реж. Габор Томпа, ДТ – Варна) и Огняна Серафимова („Лисабон“ от Захари Карабашлиев, реж. Яна Титова, Младежки театър „Николай Бинев“), „Прозорецът на Яворов“ е първият му самостоятелен проект. Любен Босилков – Ройс е драматург, писател и издател от Велико Търново. Той е собственик на „Босилкоф Пъблишърс“. Досега пиесите му са поставяни във Велико Търново и Стара Загора.

През 2012 г. с „Една седмица страсти“ печели конкурс на Форума на античната и доренесансова драматургия в Стара Загора. А на следващата година същата пиеса е номинирана за награда „Аскеер“ в категорията „Съвременна българска драматургия“. Обединяващата личност на целия процес, Денислав Янев, е завършил „Режисура за драматичен театър“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2018г. с „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс. Същата година спектакълът влиза в селекцията на Международния фестивал за млади режисьори в Крайова, Румъния, а той е поканен да стане част от трупата на Драматичен театър – Търговище.

В периода 2022 – 2024г. е и заместник – директор по творческите дейности на театъра. Поставял е в ДТ „Сава Огнянов“ – Русе, в ДТ „Гео Милев“ – Стара Загора и др. За спектаклите си има няколко национални номинации, селекции и награди. Сред по-значимите са: призът за най–добър млад режисьор „Слави Шкаров“ за спектакъла „Една крачка до предела“ от Игор Бауерзима (2020); Наградата на Министерството на културата за принос в развитието и утвърждаването на българската култура (2021); номинация за националните награди „Златен Кукерикон“ (2022) в категориите „Режисура“ и „Най–добър спектакъл“ за „Скъперникът“ от Молиер (ДТ „Сава Огнянов“). „Прозорецът на Яворов“ е първата му работа на габровска сцена, а веднага след премиерата, той заминава за Румъния, където ще поставя „Филоктет“ по Софокъл и Хайнер Мюлер в Драматичен театър „Йон Сърбу“ – Петрошани.

Зареди още

Култура

Ива Димитрова – Ийва ще представи новата си книга в Габрово

Published

on

„С аромат на печени чушки“ е новата книга на писателката Ива Димитрова – Ийва. Тя ще гостува на четящите габровци на 26 февруари в читалня „Д-р П. Цончев” на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов”. Срещата с авторката започва в 17.30 ч.

Това събитие е част от пътуващо литературно четене на Ийва за представяне на книгата, започнало от Пловдив в края на януари и преминаващо през Раковски, Плевен, Ловеч, Благоевград и Габрово.

„С аромат на печени чушки” е третата книга на авторката – предишните две се наричат „За Сицилия се плаче три пъти” и „Безупречен дом”. И в тях Ийва засяга важни теми, свързани с емиграцията, със семейните връзки, домашното насилие и съдбата на рода. „Ароматът на детството за мен е ароматът на печени чушки. Вътре има няколко истории.

Едната история е за главната героиня Анастасия, която се завръща в България заради аромата на печени чушки, заради дядо си и една своя мечта – да събере рода, който никога не е виждала, и да направи живота на децата по-щастлив“, казва писателката.

Един дълбок и трогателен разказ за търсене на идентичност, преминаване през изпитания и откриване на любовта и подкрепата на най-важните хора в живота ни. Това е книга за загубата и силата, за болката и надеждата, за уроците на живота, които често ни връщат към началото, към онези моменти и хора, които са ни оформили.

Ива Димитрова подчертава, че вярва в силата на рода и в това, че нищо не започва от нас днес: „Да сме с тази професия, да носим малко лудост или спокойствие, това някъде в рода се  е предавало за да стигне до нас“. За авторката идеята за книгата тръгва от родословното дърво, което нейният дядо е започнал да прави преди години и се развива в нейната практика като журналист. „…За времето, в което съм била репортер, съм се срещала с голяма част от историите, които след това доразвивам“, посочва тя.

„Едно мое житейско събитие ме порази. Първата приказка, която написах, беше за моята сестра. Тя се казва Пепа, имаше любима играчка – едно драконче, наречено Божи. Години по-късно срещнах момиченце, което живееше в Дом за деца със своя малък брат – това бяха Пепа и Божи. Точно със същите имена, както в историята,, която години преди това бях написала!“, споделя Ийва.

В Габрово Ива Димитрова-Ийва ще представи творчеството си и ще разкаже за магията на писането.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица