Свържи се с нас

Култура

Дряновският музей ще представи дейността на Левски в Габровския край

Published

on

Исторически музей – Дряново, в сътрудничество с Обществените комитети „Васил Левски“ в Дряново и Габрово, организира събитие, което ще внесе светлина върху революционната дейност на Васил Левски в региона.

На 18 февруари, вторник, от 17.30 часа в Икономовата къща дряновци и гостите на града ще имат възможността да се докоснат до историческите факти, свързани с изграждането на местните комитети на Вътрешната революционна организация (ВРО) от Апостола на Свободата.

Темата е „Дейността на Васил Левски в Габровския край за изграждане местна структура на Вътрешната революционна организация“, която ще бъде представена от историка и председател на Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово, Даниела Цонева.

Габровският край е един от районите в българските земи, където Дяконът намира съмишленици, реализира срещи, организира събрания, създава местна комитетска мрежа, поделения на ВРО. На Апостола му предстои да преосмисли миналото, да постави на нови основи националноосвободителното ни движение, като разработи политическите и стратегическите планове за развитието му. Комитетите започват много бързо да никнат от двете страни на Балкана – в Мизия и Тракия. Той получава подкрепа за тайната си, конспиративна дейност, главно в средите на интелигенцията – учители, свещеници, читалищни дейци, но и сред търговското и занаятчийско съсловие от Дряново, Севлиево, Трявна и Габрово.

С презентация, документални свидетелства и спомени ще бъдат изтъкнати, анализирани и утвърдени неговите връзки със стотици българи, които „са готови да го последват в новото начинание“.

Заповядайте на 18 февруари от 17.30 часа в Икономовата къща, за да се потопите в атмосферата на онези времена и да се запознаете отблизо с революционното дело на Апостола в Габровския край. Входът за събитието е свободен!

Култура

Драматичният театър в Габрово отваря „Прозорецът на Яворов“

Published

on

Премиерата на спектакъла „Прозорецът на Яворов“ ще се състои на 27 февруари от 19.00 часа в зала „Ъндърграунд“ на Габровския драматичен театър. Автор на пиесата е Любен Босилков – Ройс. Сценичната версия и режисурата са дело на Денислав Янев, който работи на габровска сцена за първи път.

Това е първият спектакъл, специално създаден за новото сценично пространство в театъра, което ще развива алтернативни форми на театралните и сценичните изкуства. Втората премиера ще бъде на 7 март, а следващата дата, когато новият спектакъл ще бъде представен е 20 март.

„Прозорецът на Яворов“ е осмата пиеса на Любен Босилков – Ройс. Текстът съчетава документалистика и художествен подход както към събитията от последната нощ на Пейо Яворов и Лора Каравелова, така и към живота преди и след смъртта на Лора.

За своята сценична версия Денислав Янев решава да използва средствата на танцовия театър, колажа, песенни изпълнения на живо. Освен това образите се мултиплицират и ролите се изпълняват от четирима актьори – Адриана Димова и Радостина Ангелова представят Лора, а Атанас Димитров – Фози и Дилян Николов – Яворов.

Спектакълът е първата продукция, специално създадена за зала „Ъндърграунд“, и неговият почерк обещава алтернатива на познатите до момента форми на театър в града, какъвто е и замисълът на пространството. „Прозорецът на Яворов“ разглежда любовната история между най-големия български поет и най-красивата жена в София от началото на XX век в контекста и на бурно развиващата се и бързаща да навакса всички новости на модерното време столица. Софийският интелектуален елит, от който двойката е част, е колкото напредничав и космополитен, толкова и все още недостатъчно готов, за да приеме различието и новостта в драматургичните произведения на Яворов.

Фрагментарната структура на текста позволява изграждането на кратки и наситени сцени. Те преминават през спомени от миналото, блянове, сънища и кошмари, които създават неповторима атмосфера и осезаемо усещане за любовното разминаване между персонажите, чиято история се превръща в универсална.

Хореографът Неделя Ганчева, с която Денислав Янев работи в няколко от своите проекти, създава емоционално заредени танцови сцени. Изразността на тялото е от ключово значение за разгръщането на отношенията между персонажите и се явява основно изразно средство в спектакъла. Неделя Ганчева се изявява като хореограф не само в режисьорски спектакли, а и в авторски танцови продукции. През 2023 г. тя направи своя дебют като хореограф на изцяло танцов спектакъл – „Връзки“ с млади актьори от Драматичния театър в Търговище.

Освен това Неделя участва и като танцьор в различни проекти на независимата сцена. Друг от акцентите в прочита на Янев са живите изпълнения на песни, създадени специално от младата певица и актриса Мария Тепавичарова, чийто музикален псевдоним е Aria Philomena.

Участието ѝ в проекта е дебют за Мария в създаването на музика и песни за театър, а през изминалата 2024 г. тя издаде и дебютен миниалбум, озаглавен Self-mythology. Песните в спектакъла са пет една от тях е по „Стон“ на Яворов, а други са специално и тематично писани от Мария. Останалата част от музиката в спектакъла е писана от Ян Руменин, който често създава музика за спектаклите в Габровския театър.

Освен това той е част от екипите на сценични продукции в столицата и страната. Именно Руменин е композитор на спектакъла „Племе“ (от Нина Рейн, реж. Зафир Раджаб, Театър „Българска армия“ ), който получи две номинации за награда „Икар“ 2025 г. в категориите за режисура и водеща мъжка роля. Сценографията и костюмите на спектакъла са изработени по идеите на Иван Петросян.

Елементи в декорацията на предметите и костюмите напомнят за второто десетилетие на XX век , като леко застъпват елементи от ар деко. След асистирането на сценографите Мария Миу („Както ви харесва“ по Уилям Шекспир, реж. Габор Томпа, ДТ – Варна) и Огняна Серафимова („Лисабон“ от Захари Карабашлиев, реж. Яна Титова, Младежки театър „Николай Бинев“), „Прозорецът на Яворов“ е първият му самостоятелен проект. Любен Босилков – Ройс е драматург, писател и издател от Велико Търново. Той е собственик на „Босилкоф Пъблишърс“. Досега пиесите му са поставяни във Велико Търново и Стара Загора.

През 2012 г. с „Една седмица страсти“ печели конкурс на Форума на античната и доренесансова драматургия в Стара Загора. А на следващата година същата пиеса е номинирана за награда „Аскеер“ в категорията „Съвременна българска драматургия“. Обединяващата личност на целия процес, Денислав Янев, е завършил „Режисура за драматичен театър“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2018г. с „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс. Същата година спектакълът влиза в селекцията на Международния фестивал за млади режисьори в Крайова, Румъния, а той е поканен да стане част от трупата на Драматичен театър – Търговище.

В периода 2022 – 2024г. е и заместник – директор по творческите дейности на театъра. Поставял е в ДТ „Сава Огнянов“ – Русе, в ДТ „Гео Милев“ – Стара Загора и др. За спектаклите си има няколко национални номинации, селекции и награди. Сред по-значимите са: призът за най–добър млад режисьор „Слави Шкаров“ за спектакъла „Една крачка до предела“ от Игор Бауерзима (2020); Наградата на Министерството на културата за принос в развитието и утвърждаването на българската култура (2021); номинация за националните награди „Златен Кукерикон“ (2022) в категориите „Режисура“ и „Най–добър спектакъл“ за „Скъперникът“ от Молиер (ДТ „Сава Огнянов“). „Прозорецът на Яворов“ е първата му работа на габровска сцена, а веднага след премиерата, той заминава за Румъния, където ще поставя „Филоктет“ по Софокъл и Хайнер Мюлер в Драматичен театър „Йон Сърбу“ – Петрошани.

Зареди още

Култура

Ива Димитрова – Ийва ще представи новата си книга в Габрово

Published

on

„С аромат на печени чушки“ е новата книга на писателката Ива Димитрова – Ийва. Тя ще гостува на четящите габровци на 26 февруари в читалня „Д-р П. Цончев” на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов”. Срещата с авторката започва в 17.30 ч.

Това събитие е част от пътуващо литературно четене на Ийва за представяне на книгата, започнало от Пловдив в края на януари и преминаващо през Раковски, Плевен, Ловеч, Благоевград и Габрово.

„С аромат на печени чушки” е третата книга на авторката – предишните две се наричат „За Сицилия се плаче три пъти” и „Безупречен дом”. И в тях Ийва засяга важни теми, свързани с емиграцията, със семейните връзки, домашното насилие и съдбата на рода. „Ароматът на детството за мен е ароматът на печени чушки. Вътре има няколко истории.

Едната история е за главната героиня Анастасия, която се завръща в България заради аромата на печени чушки, заради дядо си и една своя мечта – да събере рода, който никога не е виждала, и да направи живота на децата по-щастлив“, казва писателката.

Един дълбок и трогателен разказ за търсене на идентичност, преминаване през изпитания и откриване на любовта и подкрепата на най-важните хора в живота ни. Това е книга за загубата и силата, за болката и надеждата, за уроците на живота, които често ни връщат към началото, към онези моменти и хора, които са ни оформили.

Ива Димитрова подчертава, че вярва в силата на рода и в това, че нищо не започва от нас днес: „Да сме с тази професия, да носим малко лудост или спокойствие, това някъде в рода се  е предавало за да стигне до нас“. За авторката идеята за книгата тръгва от родословното дърво, което нейният дядо е започнал да прави преди години и се развива в нейната практика като журналист. „…За времето, в което съм била репортер, съм се срещала с голяма част от историите, които след това доразвивам“, посочва тя.

„Едно мое житейско събитие ме порази. Първата приказка, която написах, беше за моята сестра. Тя се казва Пепа, имаше любима играчка – едно драконче, наречено Божи. Години по-късно срещнах момиченце, което живееше в Дом за деца със своя малък брат – това бяха Пепа и Божи. Точно със същите имена, както в историята,, която години преди това бях написала!“, споделя Ийва.

В Габрово Ива Димитрова-Ийва ще представи творчеството си и ще разкаже за магията на писането.

Зареди още

Култура

Пореден голям успех на „Габровски гласчета“

Published

on

На 16 февруари в Първо студио на Българско Национално Радио в София се проведе концерт на лауреати на радио конкурса „Млади фолклорни таланти“. За голяма гордост на Габрово, „Габровски гласчета“ от НЧ „Габрово-2002“ и този път донесоха поредна победа със своето творчество.

Вълнение за младите изпълнители и за тяхната ръководителка Стефка Стоева е, че бяха поканени в Гала-концерта, в който бяха избрани от добрите най-добрите изпълнители, които са лауреати от участие в радио конкурс на БНР по програма „Хоризонт“, в предаването „Рано в неделя“.

В концерта изпълниха „Мъри бульо“, по музика на Цветан Радков и с аранжимент на Борислав Борисов. Нашите деца имаха възможност да пеят пред публика от изявени специалисти и преподаватели в областта на фолклора.

Един от вълнуващите моменти беше, че се запознаха лично с професор доктор Георги Петков, който е с габровски корени и „Гласчетата“ изпълняват и негови произведения.

За радост на всички самодейци от читалището, този успех дойде в навечерието на отчетно изборното събрание на НЧ „Габрово-2002“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица