

Новини
ВиК-Габрово ще изпълнява проект за 77 милиона лева

Министърът на околната среда и водите Манол Генов и управителят на „В и К“ ООД – Габрово, инж. Владимир Василев подписаха договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект за изграждане на ВиК инфраструктура за седем ВиК-оператора.
Проектът е част от приоритет 1 „Води“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. и възлиза на 77 млн. лв., като 57 млн. лв. ще бъдат осигурени чрез безвъзмездно финансиране. 7 108 000 лева ще бъдат осигурени като собствен принос от ВиК-оператора, а 13 млн. са недопустими разходи /ДДС/.
На церемонията по подписването присъстваха министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, председателят на Надзорния съвет на „Български ВиК холдинг“ ЕАД проф. д-р инж. Ганчо Димитров и изпълнителният директор на холдинга Ирена Георгиева-Денева.
Проектът цели изграждане и модернизация на водоснабдителната и канализационната инфраструктура в агломерациите Габрово и Севлиево. Той предвижда реконструкция, подмяна и доизграждане на вътрешни водопроводни мрежи и външни довеждащи водопроводи, модернизация на Пречиствателна станция за питейни води „Стоките“ и реконструкция на канализационните системи.
Очаква се подобреното водоснабдяване да достигне до 60 425 души, а 221 души да бъдат свързани към пречиствателни системи. Водоснабдителните дейности включват реконструкция и изграждане на водопроводна инфраструктура с дължина над 45 км, както и създаване на нова помпена станция и напорни резервоари.
Канализационните мерки ще включват модернизация на съществуващите системи и изграждане на нови канализационни мрежи с обща дължина над 6 км. Допълнително, проектът включва внедряване на съвременни технологии за управление на водоснабдяването и канализацията чрез разширяване на SCADA системата и създаване на единна интегрирана географска информационна система (ГИС).
Дейностите по проекта се очаква да приключат до 13 ноември 2028 г., а финансирането ще бъде осигурено чрез европейски средства, национално съфинансиране и собствен принос от ВиК оператора.
За агломерация Габрово ще бъде извършена реконструкция на 655 метра довеждаща водопроводна инфраструктура. Ще се изгради довеждащ водопровод за захранване на кв. Недевци, кв. Лисец, кв. Хаджицонев мост и част от кв. Дядо Дянко в Габрово – общо 13 570 метра. Ще бъдат изградени и оборудвани 1 помпена станция и 1 напорен резервоар, както и ще се реконструира вътрешна водопроводна мрежа, с обща дължина от 14 095 метра.
За агломерация Севлиево е предвидена реконструкция на довеждаща водопроводна инфраструктура – 7 470 метра, цялостна реконструкция на Пречиствателна станция за питейни води „Стоките“ – Севлиево, и реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа – 9 878 метра. Ще се реконструират и 2 напорни резервоари.

Новини
Разпети петък е

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.
На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.
Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.
Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Новини
Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия


Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.
„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.
Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).
България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.
Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.
В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.


Култура
Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден


Днес, 17 април, Исторически музей-Етрополе представя в РЕМО „Етър“ изложбата „Етрополски плескани яйца – съхраненото наследство“. На Велики четвъртък етрополките Венета Мишева, Таня Денова и Илияна Христова ще демонстрират на живо в музей „Етър“ как се рисуват етрополски плескани яйца. Всеки посетител може да участва в работилницата, като закупи семеен билет „Претвори традициите“.
Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на великденски яйца с восъчна техника. Изписаните яйца са наричани от етрополци плескани. Уникалните рисувани яйца се отличават от другите със специфичната техника на нанасяне на контурите с восък върху бяло яйце, както и характерните си мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. За тяхната изработка трябва умение, така описват традицията местните историци и краеведи, чиито записи са от началото на ХХ в.

Етрополските плескани яйца се рисуват с писалка, която се топи в пчелен восък. С нея се очертават контурите на петел, цветя, бърдуче или кръст. В едната половина на яйцето задължително се рисува петел, той има различна украса и поза. В другата половина на яйцето се рисува бърдуче, пролетни цветя, стилизиран кръст от цветни розети. После фигурата се оцветява в съответните цветове – жълт, зелен, червен и на места кафяв.
За целта се разбива суров жълтък, в който се разтварят червена, зелена и жълта боя. След това с клечица се запълват нарисуваните мотиви с оцветения жълтък. Така нарисуваните плескани яйца се оставят да изсъхнат хубаво. При добре спазена технология плесканото яйце може да се съхрани между 10 и 20 години. С плесканите яйца не се чука, те се пазят като сувенир и най-ценен дар.

В миналото и днес се подаряват на уважавани и почитани хора, кумове и родители. Техниката за рисуване с восък и бои е усвоена от уредниците на Исторически музей- Етрополе Венета Мишева и Таня Денова от баба Янка Вълкова, една от последните майсторки, рисуващи красивите етрополски плескани яйца. Две уреднички, както и нейната внучка Илияна Христова, днес са признати за носители на умения, които са на изчезване. Тяхното майсторство и сръчност са емблема за града. Трите се опитват да опазят и предат на младите хора това познание.
През 2024 г. Групата за рисуване на Етрополски плескани яйца стана част от националната система „Живи човешки съкровища“. Екипът на музея в Етрополе през последните 25 години опазва и предава на поколенията техниката за рисуване на плескани яйца като организира работилници всяка година в навечерието на Великденските празници. Хиляди са учащите преминали през образователната програма на музея.
Изложбата ще представи историята на традицията, описана от историка Александър Тацов, още в началото на ХХ в., неговите прерисувани схеми с мотиви, които ни дават първообраза на рисунъка. Последната истинска носителка на това умение, което тя предава на своята внучка и служителите в музея. Образци на яйца с характерните за Етрополе мотиви, писалките за писане, други предмети, свързани с традициите, бита и обичаите от Етрополско по Великден.
Изложбата ще гостува в музей Етър до края на месец май.


-
Културапреди 7 дни
Празнуваме Лазаровден!
-
Културапреди 5 дни
Среща – разговор за внука на Колю Фичето ще се проведе в Дряново
-
Новинипреди 4 дни
Габрово аплодира своите герои: Децата, които плуват със сърце!
-
Новинипреди 4 дни
14 медала и отборен трофей за габровските джудисти
-
Новинипреди 6 дни
Цветница е! Честит празник на всички
-
Новинипреди 5 дни
Юношите на РК „Янтра“ триумфираха с Купа България
-
Любопитнопреди 4 дни
Габровската пианистка Адриана Кънева с ново Гран при
-
Новинипреди 3 дни
Кметът предлага средства за ремонт на басейна в ПМГ – Габрово с новия Бюджет