Свържи се с нас

Новини

Наградиха победителите в конкурса „Потомък славен“

Published

on

Вторият Национален литературен ученически конкурс „Потомък славен“ приключи с церемония, на която бяха отличени най-добрите млади творци. Събитието се проведе вчера, 6 февруари, в Ритуалната зала на Община Габрово.

Конкурсът е учреден през 2023 г. по идея на Съюза на ветераните от войните на България – област Габрово, с участието на Областна администрация, Регионално управление на образованието, Държавен архив, Дружество на писателите и Регионална библиотека „Априлов- Палаузов”.

През 2024 г. към учредителите се присъединиха Община Габрово, Военно окръжие – Габрово и „Лайънс клуб“. Целта е да се насърчи у младите хора патриотизъм, историческа памет и преклонение пред подвига на българските войни, както и да ги вдъхнови да изследват и разказват истории за своите предци, участвали във войните.

Тази година най-голям брой творби бяха подадени от Габрово, Севлиево, Ловеч и Търговище. Учениците се състезаваха в две възрастови групи и в два раздела: поезия и проза.

Заместник – областният управител Даниела Маринова връчи специална награда на Областна администрация Габрово на Димитър Мънков от V клас на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Габрово.

Тя поздрави всички участници и победители, като изрази своята гордост от младите таланти, които с творчеството си пазят историческата памет жива. Тя подчерта значението на подобни инициативи за възпитанието на младите хора в дух на патриотизъм и признателност към героите на България.

Творбите на участниците бяха оценени и класирани от жури, избрано от инициативния комитет в състав: Росен Йосифов – директор на Регионалния исторически музей – Габрово, Анелия Мутафчиева – библиотекар и ПР в Регионална библиотека „Априлов-Палаузов”, и Теменуга Цонева – Председател на Художествения съвет на Дружеството на писателите – Габрово.

Икономика

Възстановяваме до 200 лева данък след ремонт вкъщи

Published

on

С подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2024 г. плащания за труд в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена, е до 200 лв.

В офис на НАП Габрово до момента са подадени 1058 декларации по чл.50 от Закона за данък върху доходите на физическите лица, от които по електронен път са 336. Повечето от получените в НАП декларации по чл.50 са за ползване на данъчни облекчения за деца.

Физическите лица, които искат да намалят годишната си данъчна основа, попълват Приложение № 10 от формуляра до 30 април 2025 г. Условията, на които трябва да отговарят те, за да се възползват от данъчното облекчение, са: жилището да е собствено или в съсобственост, да се намира в България, ремонтът да е извършен от физическо лице или фирма, регистрирани у нас или в ЕС, с които ползвателят на облекчението да не е свързан, да има документи за платения труд и извършеното плащане, жилището да не е включено в предприятието на собственика, ако той извършва стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, както и да няма задължения, подлежащи на принудително изпълнение, към датата на подаване на декларацията.

Майсторите, които извършват ремонти, също е необходимо да декларират доходите си от тази дейност в НАП. В случай че извършват професионална дейност за своя сметка и са регистрирани като самоосигуряващи се лица, размерът на дължимия данък върху общата годишна данъчна основа е 10%, след приспадане на 25% нормативно признати разходи и задължителните осигурителни вноски.

Срокът за деклариране и плащане на дължимите данъци за майстори, упражняващи дейността като свободна професия, е 30 април 2025 г. Когато лицата действат като търговци, облагането е с данък върху годишната данъчна основа за доход от дейност като едноличен търговец и размерът е 15%. В този случай те подават годишна данъчна декларация и внасят дължимите данъци върху придобитите доходи до 30 юни 2025 г.

Условията за ползване на данъчното облекчение за подобрения у дома са подробно описани в сайта на приходната агенция , а консултация може да се направи с Информационния център на НАП на телефони: 0700 18 700 или 02 9859 6801 (според тарифата на съответния оператор), както и на имейл: infocenter@nra.bg.

Повече за отчитането на приходите от извършване на ремонти може да се види в най-новия подкаст на НАП, публикуван в YouTube и Фейсбук страницата на приходната агенция .

Зареди още

Култура

Портретите на Радка и Пенчо Семови в новата експозиция на РИМ – Габрово

Published

on

В новата експозиция „Габрово и габровци“ на Регионален исторически музей – Габрово, открита преди три месеца, посетителите се впечатляват и отделят специално внимание на двата маслени портрета, които ги посрещат на втория етаж на музея. На тях в цял ръст са изобразени семейство Семови – Радка Николова и Пенчо Иванов Семов, наричан българския Рокфелер и най-значимия дарител на ХХ в. на Габрово.

Те са нарисувани прави, в официално облекло и са позирали на автора в семейния им дом. Работата по платната започва през ноември 1939 г. и завършва в началото на 1940 г. Художникът, увековечил 55-годишната Радка и 66-годишния Пенчо Семов, е изтъкнатият портретист от Сливен Добри Иванов Добрев.

Картините дълги години са били в „нелегалност“, укривани от близки на сем. Семови и затова не са познати на изследователите на творчеството на художника. Пред габровската публика портретите на Радка и Пенчо Семови са показани за първи път на 6 октомври 2008 г. в РИМ – Габрово при представянето на книгата „Пенчо Семов – Успехът“ от биографа на индустриалеца Красимира Чолакова (директор на РИМ – Габрово в периода 2011 – 2022 г.). Събитието е съпътствано от изложба под мотото „Пенчо Семов – българският Рокфелер“.

За втори път са експонирани заедно през 2019 г., отново в Музея, в изложбата посветена на 150-та годишнина от създаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“.

Портретите са внушителни със своя размер: височина 180 см и ширина 110 см, нарисувани са на платно. Приети са в лошо състояние, без рамки и през януари 2008 г. са приведени в експозиционен вид от габровския художник Иван Донков. Рамкирани са със средства на дарителите Калинка Пенева и Добромир Проданов.

Днес всеки, изкушен от изкуството на Добри Добрев, може да посети постоянната експозиция на РИМ – Габрово и да се възхити на портретите на Радка и Пенчо Семови, нарисувани от него преди 85 години. Музеят работи без почивен ден от 9.00 до 17.30 часа.

Зареди още

Култура

Четвърта конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе през октомври

Published

on

Четвърто издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе в Дряново в началото на месец октомври 2025 г. Домакин на събитието ще бъде Исторически музей – Дряново, който в периода от 1 до 3 октомври ще събере учени, изследователи и специалисти от цялата страна.

Организатор на конференцията е Исторически музей – Дряново, а събитието е част от програмата за чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето. Партньори в инициативата са Община Дряново, Исторически факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и Университет по архитектура, строителство и геодезия, съвместно с Център за върхови постижения „Наследство БГ“-УАСГ.

Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”) и доц. д-р арх. Велина Панджарова (УАСГ). „Епохи, личности, памет“ се провежда ежегодно в началото на месец октомври, като всяко издание акцентира върху важна годишнина или историческа личност, свързана с Дряново. Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в научен сборник – пореден брой от Известия на Исторически музей – Дряново.

За участие в конференцията е необходимо докладите да бъдат предоставени в дните на форума на хартиен и електронен носител, с резюме на български и английски език. Текстовете трябва да бъдат с обем до 10 стандартни страници (1800 знака с интервали на страница, шрифт Times New Roman, Pt 12).

Заявки за участие се приемат до 30 юни 2025 г. на адрес: 5370 Дряново, ул. „Шипка” 82, Исторически музей – Дряново или на електронна поща: office@museumdryanovo.com. Заявките трябва да съдържат данни за научната степен, длъжност, институция, заглавие на темата, кратка анотация с указание към съответния тематичен кръг, електронен адрес и телефон за връзка.

За допълнителна информация и въпроси, моля свържете се с Исторически музей – Дряново на посочения имейл адрес или на телефон: 0879367821.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица