Свържи се с нас

Култура

Четвърта конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе през октомври

Published

on

Четвърто издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе в Дряново в началото на месец октомври 2025 г. Домакин на събитието ще бъде Исторически музей – Дряново, който в периода от 1 до 3 октомври ще събере учени, изследователи и специалисти от цялата страна.

Организатор на конференцията е Исторически музей – Дряново, а събитието е част от програмата за чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето. Партньори в инициативата са Община Дряново, Исторически факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и Университет по архитектура, строителство и геодезия, съвместно с Център за върхови постижения „Наследство БГ“-УАСГ.

Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”) и доц. д-р арх. Велина Панджарова (УАСГ). „Епохи, личности, памет“ се провежда ежегодно в началото на месец октомври, като всяко издание акцентира върху важна годишнина или историческа личност, свързана с Дряново. Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в научен сборник – пореден брой от Известия на Исторически музей – Дряново.

За участие в конференцията е необходимо докладите да бъдат предоставени в дните на форума на хартиен и електронен носител, с резюме на български и английски език. Текстовете трябва да бъдат с обем до 10 стандартни страници (1800 знака с интервали на страница, шрифт Times New Roman, Pt 12).

Заявки за участие се приемат до 30 юни 2025 г. на адрес: 5370 Дряново, ул. „Шипка” 82, Исторически музей – Дряново или на електронна поща: office@museumdryanovo.com. Заявките трябва да съдържат данни за научната степен, длъжност, институция, заглавие на темата, кратка анотация с указание към съответния тематичен кръг, електронен адрес и телефон за връзка.

За допълнителна информация и въпроси, моля свържете се с Исторически музей – Дряново на посочения имейл адрес или на телефон: 0879367821.

Култура

Преиздадоха биобиблиографския указател за Ран Босилек

Published

on

Поради големия интерес и изчерпването на първото издание, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” осъществи второ допълнено и преработено издание на биобиблиографския указател за Ран Босилек. Указателят е опит за цялостно изследване на творчеството и личността на родения в Габрово Генчо Станчев Негенцов – Ран Босилек.

Специалистите от библиотека „Априлов – Палаузов” имат дългогодишен опит в създаването на поредица библиографски указатели за литературни творци и видни личности от Габровския край. Такава е и биобиблиографията за Ран Босилек, издадена през 1986 г. със съставител Пенка Андреева, която беше допълнена от библиотечните специалисти от отдел „Краезнание” през 2023 г.

Те подготвиха цялостно библиографско изследване на богатото му творчество, приносите му като съставител на читанки и христоматии, редактор и преводач; добавиха и публикации, посветени на личността, живота и творчеството му.

Публикациите са издирени на база на справочния апарат, притежаваните източници и автоматизираните бази данни на отдел „Краезнание”, репертоара „Български книги 1878 – 1944”, текущата национална библиография и чрез преглеждане „de vizu” на книги и публикации в периодични издания.

Във второто издание на указателя са включени общо 1735  библиографски описания, публикувани в периода 1906 – 2024 г. Изградената система от показалци увеличава в значителна степен информационната ценност на персоналията. Справочният апарат съдържа: именен показалец, показалец на произведенията, показалец на периодичните издания, в които са публикувани произведения на Ран Босилек, творби на чужди езици.

Включени са оригинални снимки, дарени на библиотеката от сестрата на Ран Босилек Пенка Негенцова, както и корици на притежаваните от библиотеката издания.

Биобиблиографският указател е предназначен за литературни историци, езиковеди, изследователи, преподаватели, студенти, издатели, библиографи и библиотекари. Той би улеснил работата на всички, проявяващи интерес към значимото творчество и личността на Ран Босилек.

Биобиблиографията е издадена по проект „Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – съвременен културно – информационен и обучителен център за обществените библиотеки от Габровска област””, финансиран от Министерството на културата. Съставители са Нина Иванова и Пенка Андреева, редактор е Савина Цонева, художник на корицата Божидар Ковачев.

Биобиблиографският указател ще бъде предоставен на Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий”, всички регионални библиотеки в България, училищни и обществени библиотеки в Габровска област.

Зареди още

Култура

Непознати песни на Тодор Попов звучаха в музикален спектакъл

Published

on

Творчеството на известния български композитор – дряновецът Тодор Попов оживя чрез музикално-поетичния спектакъл „Диалогът със самотата“. Той се реализира по идея на Александра Дичева (пиано), в рамките на нейното изследване, посветено на Тодор Попов, чийто архив се съхранява в Исторически музей – Дряново. 

Концертът се състоя в неделя, 2 февруари, следобед в Ритуалната зала на Община Дряново. В него взеха участие изтъкнатите музиканти Александра Дичева (пиано), Гергана Георгиева (сопран), Михаил Михайлов (тенор), Анна Янкова (мецосопран) и Георги Бейков (бас). Те представиха пред публиката рядко изпълнявани камерни песни на композитора – истински бисери от българското камерно-вокално творчество, силно въздействащи със своята дълбочина и красота.

В началото на събитието журналистът и краевед Любомир Димитров (Бахчеванов) сподели лични спомени за познанството си с Тодор Попов, представяйки интересни моменти от живота на композитора. В знак на признателност и уважение заместник-кметовете на Дряново Диляна Джеджева и Ангел Ангелов поднесоха благодарности и подаръци на участниците в спектакъла.

Спектакълът бе организиран от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, с подкрепата на Национален фонд „Култура“. „Диалогът със самотата“ е първият по рода си музикално-поетичен спектакъл в Дряново, който представи пред публика непознати и рядко изпълнявани творби на Тодор Попов. 

В него музиката и поезията се сляха в едно, като всяка песен беше вдъхновена от произведения на велики български поети като Пейо Яворов, Елисавета Багряна, Асен Разцветников, Димитър Методиев и др. Ключови откъси от поезията им оживяха в диалог между изпълнителите, разкривайки богатия емоционален свят, който стои зад всяко произведение.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново с ръст на посетителите

Published

on

Исторически музей – Дряново отчита значителен ръст на посещаемостта през 2024 г, като 21 482 души са посетили неговите експозиции. Това представлява увеличение с около 4 000 посетители спрямо 2023 г. Новината бе съобщена от директора на музея Иван Христов снощи, 28 януари, по време на публичното отчитане на дейността на институцията.

„Този успех се дължи на работата на екипа на Исторически музей – Дряново. През настоящата година ще продължим да полагаме усилия да популяризираме Музея и Дряново като туристическа дестинация. Няма да пестим сили в това отношение“, заяви Иван Христов. Той съобщи още, че през настоящата година децата на Дряново ще продължат да посещават експозициите на Музея напълно безплатно.

Сред основните предизвикателства пред Музея остава недостатъчният човешки ресурс, който възпрепятства участието на служителите в научни конференции, семинари и кръгли маси. В момента към Музея работят 11 души.

През 2024 г. са инвентирани и документално обработени 601 нови движими културни ценности, от които 162 предметни и 439 архивни. Изготвени са 171 експертни заключения и 166 научни паспорти. Библиотечният фонд на музея се е увеличил с 60 нови книги.

Почти всички новопостъпили културни ценности през годината са от дарения, но има и такива, направени чрез откупки, информира Иван Христов. Две са големите дарения през миналата година. Това са от семействата на художника Иван Койчев и семейството на преводача Ганчо Савов, които продължават да се обработват и през настоящата година..

Проведена е Третата национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, посветена на 55 години от създаването на експозицията „Колю Фичето – живот и творчество“. Музеят стопанисва 5 постоянни експозиции и 2 зали за временни изложби.

Отчита се значителен ръст на посещаемостта в експозициите, като най-посещавани са експозиция „Колю Фичето“ с 8 543 посетители (вкл. безплатни посещения), „Сътворено от Земята“ с 4 286 посетители и Археология и Възраждане с 3 484 посетители (в Дряновския манастир).

Публичното представяне на отчета на дейността на ИМ – Дряново за 2024 г бе уважено от заместник-кмета на Дряново Диляна Джеджева и началника на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица