Свържи се с нас

Новини

Фестивал „Здравей, Здраве!“ – Габрово, 2025

Published

on

Фестивалът „Здравей, Здраве!“ е една доброволческа кауза без граници. Първото издание протича в Пловдив през 2010 година, но постепенно вдъхновява все повече хора и организации, и започва да се провежда из цяла България. Главната идея на Фестивала е да се популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физическо, емоционално, ментално и духовно здраве, като използва основно ресурсите на хората за хората.

„Здравей, Здраве!“ се случва благодарение на доброволния труд на организатори и лектори, чиято мотивация е некомерсиална, не цели печалба или реклама, а споделяне на знания и умения в полза на обществото. Целта е да се провокира, да се заинтригува, да се събуди желанието у човек да търси и проучва естествените и природни възможности за подобряване на здравословното си състояние. За изпълнението на тази своя цел, фестивалът се стреми да насърчи различни специалисти и експерти да споделят своите знания и опитност, да представят методи с доказана ефективност и простота на приложение в полза на здравето.

През 2025 година „Здравей, Здраве!“ ще се проведе в 33 общини, като новата фестивална година, по традиция, ще се открие в град Габрово. На 1 и 2 февруари (събота и неделя) зала „Възраждане“ ще стане център на интересни срещи и споделяния. Тазгодишното девето поредно издание на „Здравей, Здраве!“ – Габрово се провежда под мотото „Каквото посееш, това ще пожънеш“ и е подготвило за своите гости богата програма от лекции, практики, прожекция на късометражния документален филм „Елбетица – мистика и вълшебство“, два концерта, базар на био и еко продукти. Домакин на събитието е Община Габрово, а входът за всички мероприятия е свободен.

По време на съботния ден, 1 февруари ще имат думата специалисти и общественици, трудещи се в най-различни области. Д-р Димитър Пашкулев от Фондация „Интегра“ ще ни разкрие богато разнообразие от инструменти на Интегралния подход, които лесно да приложим в ежедневието си, за да се справим с житейските предизвикателства на нашата съвременност. Основателят и главен двигател на инициативата „Гората.бг“ Никола Рахнев ще сподели вдъхновяващи примери за това как чрез добротворството и справедливите постъпки можем да променим себе си, хората, които участват, а така и целия свят към по-добро. Художникът-дърворезбар уста Дарин Божков ще говори за тясната връзка между здравето и жизнената среда на хората. Педагозите Слав и Светла Славови от ЧОУ „Изгрев“, София, ще ни запознаят с принципите, методите и реалните резултати на Слънчевата педагогика, които те успешно прилагат. Татяна Атанасова ще говори за българската азбука – глаголицата и ще сподели от опита си при работата както с деца, така и с възрастни. Биляна Биле Билка ще насочи вниманието как можем да моделираме съзнанието и живота си в потока на петото измерение – с лекция и медитативна практика. По една безспорно актуална тема за дигиталната зависимост сред съвременните деца – разпознаване, практични съвети, как да бъде оказана помощ от родителите – ще говори Силвия Ненова. Първият фестивален ден ще приключи с концерта на прекрасното дуо Виделин Джеджев – цигулка и Виктор Илиев – пиано.

На 2 февруари, събота холистичният лекар д-р Светла Балтова ще изнесе лекция и ще проведе практика по Паневритмия. Урок по езиколюбие и родинолюбие ще проведе Розмари Де Мео – автор на книгите „Стопанката на Господ – сказание и требник на българската народна вяра“ и „Зарана“. За първи път в Габрово ще има прожекция на късометражния документален филм „Елбетица – мистика и вълшебство“ с режисьор Бояна Топчийска, а след филма изследователят на българската везбена традиция Славян Стоянов ще продължи темата за древния код, завещан от предците ни. Николай Сираков, който е един от организаторите на Фестивала в Габрово, ще ни мотивира да бъдем архитекти на собствения си живот с лекция в съзвучие с мотото на „Здравей, Здраве!“ – Габрово, 2025 – „И жънем това, което сме посяли“ и медитативната практика „Любяща доброта“. Петя Пенева – психолог и холистичен терапевт – ще проведе психологически тренинг с игри за деца “Аз познавам чувствата и нуждите си. Интегралният терапевт Цветана Димитрова, Фондация „Интегра“ ще покаже лесен комплекс упражнения, които Учителя Петър Дънов ни е дал за здравето на белите дробове, сърцето, мозъка и нервната система. Лекция по астрология с Йордан Стоянов ще завърши лекционната част на Фестивала, а за финал ще бъде изнесен концерта- рецитал “Мехлем за душата” с Диян Дачев-Дидо – арменски дудук и поезията на Мевляна Джеляледдин Руми.

Какви плодове в бъдеще ще дадат нашите днешни мисли, чувства и действия? Време е да поемем отговорността за тях в свои ръце и да се фокусираме върху изкуството да бъдем здрави във всяко едно отношение.

Каквото посеем, това и ще пожънем, приятели!

Актуална информация и повече подробности за Фестивала – на фейсбук страницата и в ютуб канала Здравей, Здраве – Габрово.

Автор: Надежда Пангелова – доброволец.

Новини

Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия

Published

on

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.

„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.

Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).

България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.

Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.

В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.

Зареди още

Култура

Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден

Published

on

Днес, 17 април, Исторически музей-Етрополе представя в РЕМО „Етър“ изложбата „Етрополски плескани яйца – съхраненото наследство“. На Велики четвъртък етрополките Венета Мишева, Таня Денова и Илияна Христова ще демонстрират на живо в музей „Етър“ как се рисуват етрополски плескани яйца. Всеки посетител може да участва в работилницата, като закупи семеен билет „Претвори традициите“.

Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на великденски яйца с восъчна техника. Изписаните яйца са наричани от етрополци плескани. Уникалните рисувани яйца се отличават от другите със специфичната техника на нанасяне на контурите с восък върху бяло яйце, както и характерните си мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. За тяхната изработка трябва умение, така описват традицията местните историци и краеведи, чиито записи са от началото на ХХ в.

Етрополските плескани яйца се рисуват с писалка, която се топи в пчелен восък. С нея се очертават контурите на петел, цветя, бърдуче или кръст. В едната половина на яйцето задължително се рисува петел, той има различна украса и поза. В другата половина на яйцето се рисува бърдуче, пролетни цветя, стилизиран кръст от цветни розети. После фигурата се оцветява в съответните цветове – жълт, зелен, червен и на места кафяв.

За целта се разбива суров жълтък, в който се разтварят червена, зелена и жълта боя. След това с клечица се запълват нарисуваните мотиви с оцветения жълтък. Така нарисуваните плескани яйца се оставят да изсъхнат хубаво. При добре спазена технология плесканото яйце може да се съхрани между 10 и 20 години. С плесканите яйца не се чука, те се пазят като сувенир и най-ценен дар.

В миналото и днес се подаряват на уважавани и почитани хора, кумове и родители. Техниката за рисуване с восък и бои е усвоена от уредниците на Исторически музей- Етрополе Венета Мишева и Таня Денова от баба Янка Вълкова, една от последните майсторки, рисуващи красивите етрополски плескани яйца. Две уреднички, както и нейната внучка Илияна Христова, днес са признати за носители на умения, които са на изчезване. Тяхното майсторство и сръчност са емблема за града. Трите се опитват да опазят и предат на младите хора това познание.

През 2024 г. Групата за рисуване на Етрополски плескани яйца стана част от националната система „Живи човешки съкровища“. Екипът на музея в Етрополе през последните 25 години опазва и предава на поколенията техниката за рисуване на плескани яйца като организира работилници всяка година в навечерието на Великденските празници. Хиляди са учащите преминали през образователната програма на музея.

Изложбата ще представи историята на традицията, описана от историка Александър Тацов, още в началото на ХХ в., неговите прерисувани схеми с мотиви, които ни дават първообраза на рисунъка. Последната истинска носителка на това умение, което тя предава на своята внучка и служителите в музея. Образци на яйца с характерните за Етрополе мотиви, писалките за писане, други предмети, свързани с традициите, бита и обичаите от Етрополско по Великден.

Изложбата ще гостува в музей Етър до края на месец май.

Зареди още

Култура

Днес е Велики Четвъртък – денят за багрене на яйца

Published

on

Днес е Велики четвъртък – денят от Страстната седмица, на който по традиция се боядисват великденските яйца.

Обредът изисква това да става рано сутринта, според някои – преди изгрев слънце.

Първото яйце задължително трябва да е червено – символ на пролятата кръв на Спасителя. Докато боята още не е изсъхнала с яйцето се рисува кръст върху челата на децата и се натриват бузките им – за здраве.

Първото яйце се пази в къщата в продължение на година, за да носи успех и щастие на домакините. Второто яйце също се боядисва в червено. То ще бъде занесено и оставено в църквата след празничната литургия в полунощ на събота срещу неделя.

На Велики четвъртък се замесва и тестото за великденските козунаци. Най-често те се оформят като плитка, а в средата на мястото на усукването на тестото да се поставят шарени яйца.

За семействата, които не успеят да изпълнят ритуалите днес,  се дава втора възможност – да  боядисат яйцата и да омесят козунаците в събота. След въздържанието на Разпети петък, съботата е денят за довършване на подготовката за празника.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица