

Култура
„Преминал майстор през земята“ кани младите таланти да почетат Колю Фичето

Община Дряново и Исторически музей – Дряново обявиха четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“. Събитието, част от Програмата за отбелязване на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето, се провежда под патронажа на Министерството на културата и с мотото „(Не)познатият Колю Фичето“.
Конкурсът е посветен на изключителния талант и съзидателен дух на Колю Фичето, роден в Дряново. Майсторът оставя забележителни примери на архитектурния си гений: мостове, къщи и обществени сгради, които будят възхищение и до днес. Освен блестящ архитект и строител, Никола Фичев е и обществено ангажирана личност – пример за родолюбие и всеотдайност.
Конкурсът, насочен към деца и ученици от детски градини и училища в цялата страна, предоставя възможност за изява в четири раздела: Изобразително изкуство; Макет; Литературно творчество; Видео.
Тази година конкурсът включва нов раздел – Видео, който дава възможност на учениците от VIII до XII клас да създават кратки видеоклипове. Те могат да представят избран строеж на Колю Фичето или интересни моменти от неговия живот. Видеата трябва да са с продължителност до 1 минута и могат да бъдат заснети под формата на разказ зад кадър, видеоклип със субтитри или друга творческа форма.
Крайният срок за изпращане на творбите е 2.05.2025 г. Регламентът на конкурса и Статутът му са публикувани на сайта на Исторически музей – Дряново, където участниците могат да намерят всички необходими детайли.
Творбите ще бъдат оценявани от професионално жури, а наградите включват отличия за I, II и III място във всяка категория и възрастова група. Ще бъдат присъдени и специални награди от Исторически музей – Дряново, Община Дряново, Областна администрация – Габрово и Архиерейското наместничество в Дряново.
Резултатите ще бъдат обявени на сайта на Исторически музей – Дряново до 27.05.2025 г., а награждаването ще се състои на 01.06.2025 г. в Историческия музей. За повече информация: Исторически музей – Дряново ул. „Шипка“ № 82 Телефон: (0676/72097,) Имейл: office@museumdryanovo.com


Култура
Среща – разговор за внука на Колю Фичето ще се проведе в Дряново


На 15 април (вторник) от 17.30 часа в залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще се проведе среща-разговор с проф. дин Веселин Янчев. Поводът е 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, внук на възрожденския майстор Колю Фичето.
Събитието е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето. Честванията се провеждат под патронажа на Министерството на културата и се организират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново.
Срещата с проф. Веселин Янчев ще предложи уникална възможност за по-задълбочен поглед върху личността и делото на ген. Иван Фичев – стратег, мислител и патриот, чийто живот остава ярък пример за служба в името на отечеството.
Генерал Иван Фичев (1860–1931), родом в Търново, е български военен и обществен деец. Той е внук на арх. Колю Фичето. Завършва военното си образование в Европа и заема редица ключови длъжности в Българската армия, включително началник на Генералния щаб (1910–1914) и министър на войната (1913–1914). Известен е със стратегическото си мислене и аналитичен подход към военните действия. Автор е на трудове по военна история, в които анализира балканските войни и ролята на България в тях.


Култура
Празнуваме Лазаровден!

Лазаровден е християнски празник, посветен на Свети Лазар – един от най-близките приятели на Иисус Христос. Според Евангелието от Йоан (гл. 11:1–45), след като Лазар умира, Христос го възкресява на четвъртия ден с думите: „Лазаре, излез вън!“ – и той се изправя жив от гробницата си. Името Лазар се възприема като символ на здраве и дълголетие.
Празникът се отбелязва всяка година в съботата преди Цветница – точно осем дни преди Великден. Понеже Великден следва лунния календар, датата на Лазаровден е подвижна, но винаги се пада в събота.
Традициите на този ден са живи и до днес, най-вече чрез обичая Лазаруване. Млади момичета, наречени лазарки, се обличат в пъстри народни носии и обикалят къщите в селото. Те пеят обредни песни и отправят благословии за здраве, щастие и плодородие. В замяна, стопаните ги даряват с яйца, плодове, пари и малки подаръци. Лазарките събират и цветя, от които сплитат венци за Цветница, която се празнува на следващия ден.
Празничната атмосфера носи радост и очакване както на участничките, така и на цялата общност. В миналото се е вярвало, че мома, която не е лазарувала, няма право да се омъжи – затова за всяко момиче било важно да участва.

Култура
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България


На 10 април Историческият музей в Дряново бе домакин на представянето на книгата „Царска България (1879 – 1946) – Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” от проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието събра многобройна публика в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“, а за него пристигна единият от авторите, предизвиквайки голям интерес сред жителите и гостите на града.
Още в началото директорът на музея, Иван Христов, приветства проф. Стоянович с топли думи и го представи като един от най-уважаваните български учени, посветили работата си на Третото българско царство – период, който често остава встрани от общественото внимание, но крие в себе си множество важни уроци и истории.

Книгата не е просто сух исторически преглед. Тя оживява с образи, разкази и детайли – богат илюстративен материал от фонд „Цар Борис и царица Йоанна“, Царски дворец „Врана“ и Държавна агенция „Архиви“, които придават плътност на описанията. Страниците ѝ пазят литографии, писма, снимки, дневници, гербове, ордени – и дори дрехи и отличия на царския двор.
По време на представянето авторът подчерта, че макар изданието да разказва за малка част от новата българска история, това време е от ключово значение. След Освобождението България поема категорично своя европейски път, а монархията играе съществена роля в изграждането на модерната държава.

Проф. Стоянович говори за мястото на България в Европа в края на XIX и началото на XX век, за монархическата система на управление и за възприятието на българската царска институция от страна на Запада.
Той акцентира върху процеса на пълна българизация на царския двор при управлението на цар Борис III и позитивния образ на страната ни в междувоенния период, когато България се превръща в предпочитано място за работа и живот от много европейци – нещо, което днес звучи почти невероятно.

Интерес предизвика и темата за екологията – неочакван, но важен акцент в разказа на историка. След Освобождението България се оказва критично обезлесена, а именно цар Фердинанд започва първите целенасочени усилия за залесяване и опазване на природата. Един детайл, който често убягва, но говори за визия и отговорност към бъдещето.
Петър Стоянович отбеляза още, че трудът му, заедно с този на доц. д-р Ивайло Шалафов, обхваща близо 80% от служителите на короната. Стоянович информира присъстващите, че съвсем скоро в двореца „Врана“ ще бъде отворено пространство за посетители и ще бъде представена експозиция с лични вещи на царската династия.

Срещата в Дряново завърши с аплодисменти, автографи и обещание за нови гостувания и вълнуващи разговори за българската история.


-
Културапреди 6 дни
„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден
-
Новинипреди 7 дни
Христина Пенева с 5-то място на Световната купа, бронз за Делина Михайлова
-
Културапреди 7 дни
Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“
-
Новинипреди 5 дни
Габрово ще бъде домакин на втори благотворителен турнир по адаптирано плуване
-
Новинипреди 6 дни
Зала „Орловец“ приема Национална купа „Габрово“ по киокушин-кан
-
Любопитнопреди 5 дни
Карнавал Габрово търси талант!
-
Културапреди 5 дни
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България
-
Любопитнопреди 7 дни
Диян Павлов – Джими и „Школото“ на сцената на „Семе българско“