Свържи се с нас

Новини

Зоопаркът в Габрово със стратегия за развитие през следващото десетилетие

Published

on

Габровският зоопарк със стратегия за развитие през следващите 10 години, информира Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово. Планът за периода 2024 – 2034 година предвижда реконструкция и преустройство. Според него той вече ще се простира не на 5,65, а на 7,40 декара площ.

Заложено е увеличаване на територията с два общински имота, разположени в южната част на животинския парк с обща площ около 2 декара. В бъдеще е възможно и допълнително разширение чрез приобщаване на частен поземлен имот с площ 736 м2, който се намира между двата общински, и така увеличението на територията да стане около 50%.

Предвижда се обособяване на няколко зони, в част от които ще се представят животни, характерни за региона. Обитателите на зона „Хищници“ ще бъдат вълк, чакал, лисица, белка и пор. В зона „Грабливи птици“ ще могат да се видят голям ястреб, гарван гробар, осояд, мишелов, забулена сова, уралска улулица, чухал и бухал.

Колекцията в зона „Тревопасни“ ще включва муфлон, елен лопатар, лалугер, зайци и морски свинчета. Планирани за изграждане са две обслужващи сгради до входа на зоологическата градина. Едната ще се ползва от охраната и гледачите, а в другата ще е ветеринарната амбулатория.

Сегашните помещения на животните ще бъдат изцяло реконструирани и ще служат за кухня и склад за хранителни продукти. Бившият мечкарник ще се превърне в посетителски център „Мечата дупка“ с детска площадка и стаи за обществено обслужване.

Ще бъде създаден и образователен център „Приказен кът на животните“ с библиотека на открито, поляна с детски съоръжения и катерушки с изображения на животни.

Габрово е сред 18-те допустими кандидати, на чиято територия функционират общински зоологически градини, които получиха средства по процедурата „Техническа помощ за инвестиции в зоологически градини“ на Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. По проекта на стойност 196 992 лева е изготвен план за развитието на Зоопарка, който съдържа предварителни и обемно-устройствени проучвания за определяне разположението на обекта, доказване на нормативната му допустимост и целесъобразността на инвестиционната идея.

Сред документите са още план за колекция, включващ и план за размножаване, план за консервационни работи и график за изпълнение на дейностите при наличие на финансиране, както и техническо задание за подготовка на инвестиционен проект във фаза „работен“ за набелязаните строителни дейности.

Десетгодишната програма за развитието на зоологическата градина е разработена от плевенското дружество „МиА проджект груп“. Документацията е предпоставка за изпълнение на бъдещи инфраструктурни мерки, с които да се създаде възможност зоопаркът в Габрово да отговаря на изискванията на европейското и националното законодателство.

Общински съвет – Габрово одобри разработката с Решение № 244 от 19 декември 2024 г. За реализацията на плана ще са необходими около 3,2 млн. лева.

Новини

Разпети петък е

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Новини

Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия

Published

on

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.

„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.

Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).

България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.

Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.

В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.

Зареди още

Култура

Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден

Published

on

Днес, 17 април, Исторически музей-Етрополе представя в РЕМО „Етър“ изложбата „Етрополски плескани яйца – съхраненото наследство“. На Велики четвъртък етрополките Венета Мишева, Таня Денова и Илияна Христова ще демонстрират на живо в музей „Етър“ как се рисуват етрополски плескани яйца. Всеки посетител може да участва в работилницата, като закупи семеен билет „Претвори традициите“.

Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на великденски яйца с восъчна техника. Изписаните яйца са наричани от етрополци плескани. Уникалните рисувани яйца се отличават от другите със специфичната техника на нанасяне на контурите с восък върху бяло яйце, както и характерните си мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. За тяхната изработка трябва умение, така описват традицията местните историци и краеведи, чиито записи са от началото на ХХ в.

Етрополските плескани яйца се рисуват с писалка, която се топи в пчелен восък. С нея се очертават контурите на петел, цветя, бърдуче или кръст. В едната половина на яйцето задължително се рисува петел, той има различна украса и поза. В другата половина на яйцето се рисува бърдуче, пролетни цветя, стилизиран кръст от цветни розети. После фигурата се оцветява в съответните цветове – жълт, зелен, червен и на места кафяв.

За целта се разбива суров жълтък, в който се разтварят червена, зелена и жълта боя. След това с клечица се запълват нарисуваните мотиви с оцветения жълтък. Така нарисуваните плескани яйца се оставят да изсъхнат хубаво. При добре спазена технология плесканото яйце може да се съхрани между 10 и 20 години. С плесканите яйца не се чука, те се пазят като сувенир и най-ценен дар.

В миналото и днес се подаряват на уважавани и почитани хора, кумове и родители. Техниката за рисуване с восък и бои е усвоена от уредниците на Исторически музей- Етрополе Венета Мишева и Таня Денова от баба Янка Вълкова, една от последните майсторки, рисуващи красивите етрополски плескани яйца. Две уреднички, както и нейната внучка Илияна Христова, днес са признати за носители на умения, които са на изчезване. Тяхното майсторство и сръчност са емблема за града. Трите се опитват да опазят и предат на младите хора това познание.

През 2024 г. Групата за рисуване на Етрополски плескани яйца стана част от националната система „Живи човешки съкровища“. Екипът на музея в Етрополе през последните 25 години опазва и предава на поколенията техниката за рисуване на плескани яйца като организира работилници всяка година в навечерието на Великденските празници. Хиляди са учащите преминали през образователната програма на музея.

Изложбата ще представи историята на традицията, описана от историка Александър Тацов, още в началото на ХХ в., неговите прерисувани схеми с мотиви, които ни дават първообраза на рисунъка. Последната истинска носителка на това умение, което тя предава на своята внучка и служителите в музея. Образци на яйца с характерните за Етрополе мотиви, писалките за писане, други предмети, свързани с традициите, бита и обичаите от Етрополско по Великден.

Изложбата ще гостува в музей Етър до края на месец май.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица