Свържи се с нас

Новини

Министър Цоков на дискусия срещу наркотиците с 400 ученици от Габрово

Published

on

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето Ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово. Дискусията се проведе в рамките на кампанията за превенция на употребата на наркотици на МОН „Просто кажи „НЕ“.

Специален гост на срещата беше и един от най-емблематичните изпълнители на българската сцена – фронтмена на група Остава – Свилен Ноев. Той е роден в Габрово и завършва основното си образование в града.

На днешната среща присъстваха ученици от 11 и 12 клас от всички гимназии в Габрово. Младежите изгледаха подготвените филми за кампанията, които са базирани на ученически истории. След прожекцията те имаха възможност да коментират разказите и да зададат въпросите си по темата.

На срещата присъстваха и експерти от Превантивно-информационен център за зависимости в Габрово, което помогна за създаването на още по-интересна и задълбочена дискусия.

„Тази кампания е различна от всички останали, защото е основана на ученически разкази. Тя провокира интереса на учениците и им помага да се замислят за последствията от необмислените избори и решения“, отбеляза министър Цоков.

По думите му филмираните три истории в рамките на кампанията целят учениците да задават въпроси. „За трудностите, които срещаме в живота и за избора, който правим. Те напомнят на младежите, че винаги имаме възможност да изберем как да реагираме, какви действия да предприемем и как да се справяме с трудностите“, обясни проф. Цоков.

Според него правилният избор ще им помогне не само да бъдат здрави, но и да се образоват и да бъдат успешни, добри и щастливи хора. „Наркотиците не могат да бъдат решение. Те обричат и отнемат бъдещето – здравето, успехите, отношенията. Това е най-важното послание от трите истории“, отбеляза още той.

От своя страна Свилен Ноев сподели, че като баща на 13-годишно момче има изключителен стимул да е част от кампанията. „Най-силният наркотик е любовта. И се надявам, че нищо няма да ви откъсне от това да я преследвате и да я показвате на хората, на които държите. Като рок певец мога да ви кажа: наркотиците не Ви правят готини и няма да Ви помогнат да сте популярни. Те ще Ви унищожат“, добави той.

Днешното събитие се проведе в Габрово. Заместник-кметът Невена Минева поздрави МОН за реализирането на инициативата. „Имаме привилегията да сме от първите, които домакинстват тази кампанията и да си говорим за бъдещето – целите и мечтите, както и за изборите, които правим, защото от тях зависи какво ще се реализира в живота ни“, каза тя.

Габрово е вторият град, в който гостува министър Цоков в рамките на кампанията. Преди това той се срещна с над 90 ученици в Езиковата гимназия „Пловдив“. Събитието там се проведе по желание на самите ученици, които поискаха да се присъединят към инициативата и да допринесат с участието си за нейното по- пълноценно реализиране.

В края на миналата година МОН стартира кампания, насочена срещу употребата на наркотици в училищата. В нея се включиха едни от най-известните творци, артисти и музиканти в страната – Весела Бабинова, Захари Бахаров, Луиза Григорова, Михаела Филева, Свилен Ноев, Владимир Ампов – Графа, Виктория Терзийска, Тодор Димитров – Торино, Владимир Зомбори и Нина Николина. В рамките на инициативата са изготвени три филма с участието на Захари Бахаров, Луиза Григорова и Весела Бабинова, а в подготвеното презентационно видео към нея популярните лица отправят мотивиращи и вдъхновяващи послания към младите хора – насърчават ги да вярват в себе си, да не се поддават на лошите навици и да се научат да казват „Не“, когато биват подтиквани да тръгват по пътя на зависимостите.

Видеоматериалите по кампанията са подходящи за ученици в гимназиален етап на обучение, като прожекциите могат да се организират от училищата като извънкласна дейност, на която да присъстват учители, психолози и други специалисти. Темата след това може да се разгърне в беседа или дискусия, на която младежите да задават своите въпроси. Видеата могат да се гледат и в рамките на часа на класа.

На събитието днес присъстваха още началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, началникът на РУО-Габрово Георги Маринов, служители на Общината и др.

Новини

Разпети петък е

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Новини

Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия

Published

on

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.

„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.

Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).

България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.

Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.

В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.

Зареди още

Култура

Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден

Published

on

Днес, 17 април, Исторически музей-Етрополе представя в РЕМО „Етър“ изложбата „Етрополски плескани яйца – съхраненото наследство“. На Велики четвъртък етрополките Венета Мишева, Таня Денова и Илияна Христова ще демонстрират на живо в музей „Етър“ как се рисуват етрополски плескани яйца. Всеки посетител може да участва в работилницата, като закупи семеен билет „Претвори традициите“.

Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на великденски яйца с восъчна техника. Изписаните яйца са наричани от етрополци плескани. Уникалните рисувани яйца се отличават от другите със специфичната техника на нанасяне на контурите с восък върху бяло яйце, както и характерните си мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. За тяхната изработка трябва умение, така описват традицията местните историци и краеведи, чиито записи са от началото на ХХ в.

Етрополските плескани яйца се рисуват с писалка, която се топи в пчелен восък. С нея се очертават контурите на петел, цветя, бърдуче или кръст. В едната половина на яйцето задължително се рисува петел, той има различна украса и поза. В другата половина на яйцето се рисува бърдуче, пролетни цветя, стилизиран кръст от цветни розети. После фигурата се оцветява в съответните цветове – жълт, зелен, червен и на места кафяв.

За целта се разбива суров жълтък, в който се разтварят червена, зелена и жълта боя. След това с клечица се запълват нарисуваните мотиви с оцветения жълтък. Така нарисуваните плескани яйца се оставят да изсъхнат хубаво. При добре спазена технология плесканото яйце може да се съхрани между 10 и 20 години. С плесканите яйца не се чука, те се пазят като сувенир и най-ценен дар.

В миналото и днес се подаряват на уважавани и почитани хора, кумове и родители. Техниката за рисуване с восък и бои е усвоена от уредниците на Исторически музей- Етрополе Венета Мишева и Таня Денова от баба Янка Вълкова, една от последните майсторки, рисуващи красивите етрополски плескани яйца. Две уреднички, както и нейната внучка Илияна Христова, днес са признати за носители на умения, които са на изчезване. Тяхното майсторство и сръчност са емблема за града. Трите се опитват да опазят и предат на младите хора това познание.

През 2024 г. Групата за рисуване на Етрополски плескани яйца стана част от националната система „Живи човешки съкровища“. Екипът на музея в Етрополе през последните 25 години опазва и предава на поколенията техниката за рисуване на плескани яйца като организира работилници всяка година в навечерието на Великденските празници. Хиляди са учащите преминали през образователната програма на музея.

Изложбата ще представи историята на традицията, описана от историка Александър Тацов, още в началото на ХХ в., неговите прерисувани схеми с мотиви, които ни дават първообраза на рисунъка. Последната истинска носителка на това умение, което тя предава на своята внучка и служителите в музея. Образци на яйца с характерните за Етрополе мотиви, писалките за писане, други предмети, свързани с традициите, бита и обичаите от Етрополско по Великден.

Изложбата ще гостува в музей Етър до края на месец май.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица