Свържи се с нас

Новини

Стефана Богдан Генчева – със заслуги „За насърчаване към човеколюбие”

Published

on

Тази година се навършват 155 години от основаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. То е единствената организация от възрожденския „неправителствен сектор“ с толкова дълга история, макар и прекъсвана поради обществено-политически причини. Юбилейната годишнина ще бъде посрещната с две събития: Среща със сродни дружества и организации от Габровска област, под мотото „Дарителството – традиции и предизвикателства“, която ще се проведе на 18 ноември под патронажа на Областен управител на Област Габрово. На 21 ноември ще се състои Тържествена вечер с благотворителна кауза „Подкрепа за деца от социално слаби семейства да открият своя талант“. Предлагаме Ви поредица от статии, които ще разкрият дейността на дружеството и активната му роля в културния и обществен живот на Габрово. Ще Ви запознаем със създаването на „Майчина грижа“; с дейността след Освобождението до закриването му през 1950 г.; с дългогодишната председателка Стефана Богдан-Генчева и нейните заслуги; с благодетеля на Дружеството Пенчо Семов и накрая – каква е дейността на в наши дни, след възкръсването на „Майчина грижа“ за нов живот през 1992 г.

Стефана Богдан Генчева

Стефана Богдан Генчева е родена в Габрово през 1887 г. в семейството на учителя и свещеник Иван Кожухаров. Сестра е на Илия Кожухаров – дългогодишен кмет на Габрово и министър на правосъдието и търговията.

План за узаконяване на киносалона на Дружеството.

Завършва Априловското училище, а по-късно и Девическата гимназия в Русе, където живее в дома на Никола Обретенов и се сближава с дъщеря му Тонка. След завръщането си в Габрово, тя се омъжва за габровския търговец Богдан Генчев. Имат 3 деца – Георги, Иван и Любомир, но активно се включва в работата на ЖБД „Майчина грижа”. По време на войните за национално обединение се грижи за ранени и болни войници и офицери. Първа в града отваря катинарите на магазина на съпруга си и кани властите да вземат онова, което е необходимо. Заедно с други жени, организирани от нея плетат, кроят и шият дрехи за сираците. Обществената дейност запълвала времето й до минута. Дружеството било нейния втори дом.

Тържествено откриване на Девическото практическо училище и освещаване на
училищното знаме. 21 ноем. 1935 г.

Заради организаторските си качества, ерудиция и необикновена работоспособност е избрана за Председателка на „Майчина грижа” – длъжност, изпълнявала 16 години, а още толкова е член на ръководството. Всичките й усилия са насочени в грижа за бедни, болни, нещастни и самотни хора. Тя е двигателя на много благотворителни акции, на всички благотворителни вечеринки, утра, концерти, умело съчетани с просветителска дейност.

Нотариален акт за покупката на дружествения имот на бул. „Априлов“ в Габрово. 22
януари1931 г.

Нейна е заслугата за откриване на безплатна ученическа трапезария (1936 г.) и първо детско лятно игрище (1938 г.). С личното й съдействие е закупено бившето казино „Бузлуджа”. Към дарените на Пенчо Семов от 600 000 лв. тя прибавя 1 млн. кредит от Популярна банка, като ипотекира собствения си дом.

Честване на 70-годишнината на Дружеството и 30-годишната обществена дейност
на Стефана Богдан Генчева. 21 ноем. 1939 г.

Така не само купува сграда, но извършва основния ремонт и последващите пристроявания. В новата сграда кипи богата културно-просветна и благотворителна дейност, функционира и дружественото кино.

Венец на дейността й е откриването на редовно професионално училище през 1932 г., което се превръща в едно от най-добрите в страната. Стефана Генчева сама подбирала учителския персонал за специалните предмети и се грижила за материалната му база, познавала лично всяка ученичка и знаела нуждите и техните възможности. За цялостната си дейност, през 1938 г. е отличена от Н. В Цар Борис III с Указ и медал „За насърчаване към човеколюбие”.

Указ на Н.Б. Цар Борис 111 за награждаване на Стефана Богдан Генчева с Почетен
знак „За насърчаване към човеколюбие“. 16 февр.1938 г.

Завършва жизнения си път за София през 1981 г.

„Колко възторг и почуда извиква 30-годишната обществена и творческа дейност на една жена – дългогодишната председателка на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – госпожа Стефана Богдан Генчева. … Рядкост е при нашите условия да се отбележи една 30-годишна обществена и благотворителна дейност на жена, която преди всичко е изпълнявала заедно с тази тегоба достойно и длъжностите на съпруга и майка“. Така пишат нейните съвременници в Юбилеен лист през 1939 г. по повод 70 години от основаване на Дружеството и 30-годишната дейност на председателката му.

*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.

Новини

Читател на „Габрово Нюз“: Прекратена програма оставя лежащо болни в беда!

Жители на Габрово и страната търсят помощ след внезапното прекратяване на социална програма!

Published

on

До нашата редакция постъпи сигнал от гражданин, алармиращ за сериозен проблем, засегнал стотици нуждаещи се хора в Габрово и хиляди цялата страна. Програмата „Грижа в дома“, реализирана от Министерството на труда и социалната политика чрез Общините, е прекратена от началото на 2025 година, оставяйки десетки хиляди лежащо болни без жизненоважна медицинска грижа.

Програмата осигуряваше рехабилитатори, медицински сестри и лекари, които посещаваха домовете на хората в тежко състояние, но сега това обслужване е преустановено.

В Габрово и други региони програмата е функционирала ефективно до края на 2024 година. От началото на януари 2025 г обаче е била прекратена, оставяйки хиляди хора без подкрепа, става ясно още от съдържанието на сигнала, изпратен до нас.

Тревогата на автора му се засилва още повече след разговор с представители на Министерството на труда и социалната политика, които първоначално го уверили, че финансирането на Програмата е осигурено, а медицинският персонал няма да бъде освободен. Впоследствие обаче станало ясно, че това не отговаря на истината.

„При проведен от мен разговор с Министерството на труда и социалната политика ми заявиха, че са се договорили с Общините да не освобождават медицински персонал и че финансирането е подсигурено, което в последствие не отговаря на истината. Налице е нова заместваща програма, която не отговаря на нуждите на болните хора. Така започва прехвърлянето на топката на отговорността между министерство и общини, която ощетява болните и крайно нуждаещи се хора“, заявява читателят.

Апелът е към институциите да намерят бързо и адекватно решение, за да се възстанови нормалното функциониране на програмата или да се създаде алтернатива, която да отговори на нуждите на засегнатите.

Ако имате информация или искате да споделите мнение по темата, свържете се с нас на info@gabrovonews.bg или на редакционни ни телефон: +359 878 993 779.

Зареди още

Новини

КНСБ – Габрово обучи учители от региона по „Моето първо работно място“

Published

on

Регионалният съвет на КНСБ – Габрово, със съдействието на Регионалното управление на образованието – Габрово, обучи в електронна среда 40 класни ръководители и педагогически специалисти от региона като част от продължаващата и през учебната 2024-2025 година национална образователна кампания „Моето първо работно място“. Тя се провежда от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Синдиката на българските учители към КНСБ, в партньорство с Министерството на образованието и науката.

Лектори бяха областният координатор на КНСБ за Габрово Росица Йонкова и областният координатор на СБУ за Габрово Ренета Колева. След успешно издържан тест в края на обучението и изготвяне на презентация по избрана тема, всеки от участниците получава удостоверение за ключова компетентност „Трудови, социални и осигурителни права“ и един квалификационен кредит.

Темите на обучението са заложени в часа на класа през тази учебна година. Целта на кампанията „Моето първо работно място“ е учениците завършващи средно образование да бъдат информирани за основните им трудови, социални и осигурителни права и задължения, като по този начин се улесни тяхната адаптация към пазара на труда и се подобри кариерното им развитие.

Кампанията, която се реализира от 2012 година насам, вече се провежда и на терен в образователните институции, като представители на КНСБ се срещат с учениците.

Зареди още

Новини

Грипна епидемия и в област Габрово

Published

on

Обявена е грипна епидемия в област Габрово, информираха от Регионалната здравна инспекция. На основание нарастващото ниво на заболяемост от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) през Четвъртата седмица на 2025 г, заболяемостта в региона е достигнала епидемични стойности, уточняват от РЗИ – Габрово.

Оперативният щаб за борба с грипа и ОРЗ, по решение от 27 януари т.г., и въз основа на Заповед № РД-01-48/27.01.2025 г., издадена от Директора на РЗИ – Габрово и съгласувана с Главния държавен здравен инспектор, въведе временни противоепидемични мерки на територията на областта.

Те ще бъдат в сила за периода от 29 януари до 4 февруари 2025 г. От РЗИ – Габрово уточняват, че към момента учебните занятия няма да бъдат преустановявани, но гражданите се приканват да следят за допълнителни указания и актуална информация.

Официалната информация е публикувана на сайта на Регионалната здравна инспекция – Габрово (rzi-gbr.org). Жителите на областта се призовават да спазват препоръките на здравните власти за ограничаване на разпространението на заболяванията.

Временните противоепидемични мерки включват: Преустановяване на плановите консултации на здрави бременни и деца; Спиране на плановите профилактични прегледи и имунизации; Преустановяване на свижданията в лечебни заведения; Прекратяване на плановите операции и хоспитализации; Засилена ежедневна дезинфекция в обществени сгради, лечебни заведения и транспорт.

Пълният текст на заповедта е достъпен на сайта на РЗИ – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица