Новини
ЖБД „Майчина грижа“ разказва за дейността си след войните и закриването през 1950 г
Тази година се навършват 155 години от основаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. То е единствената организация от възрожденския „неправителствен сектор“ с толкова дълга история, макар и прекъсвана поради обществено-политически причини. Юбилейната годишнина ще бъде посрещната с две събития: Среща със сродни дружества и организации от Габровска област, под мотото „Дарителството – традиции и предизвикателства“, която ще се проведе на 18 ноември под патронажа на Областен управител на Област Габрово. На 21 ноември ще се състои Тържествена вечер с благотворителна кауза „Подкрепа за деца от социално слаби семейства да открият своя талант“. Предлагаме Ви поредица от статии, които ще разкрият дейността на дружеството и активната му роля в културния и обществен живот на Габрово. Ще Ви запознаем със създаването на „Майчина грижа“; с дейността след Освобождението до закриването му през 1950 г.; с дългогодишната председателка Стефана Богдан-Генчева и нейните заслуги; с благодетеля на Дружеството Пенчо Семов и накрая – каква е дейността на в наши дни, след възкръсването на „Майчина грижа“ за нов живот през 1992 г.
Възобновяване на дейността Дружеството след войните, от 1915 г. до закриването през 1950 г.
След прекъсване на дейността си по време на войните, на 28 апр. 1915 г. Дружеството я възобновява. Председател е Мария Етърска. Открива се отново ученическата трапезария, подпомогната финансово от Общината и в която се хранят 60 деца. И през следващата година всички усилия на Дружеството са насочени към осигуряване на средства за нейната издръжка. Отпуска средства и за Габровската държавна болница и за войниците-габровци от 56-ти, 23-ти и 12-ти полкове.
През 1918 г. Пенчо Семов дарява на Дружеството 50 000 лв. за образуване фонд „Постройка здание“, което да носи името на родителите му Бона и Иван Семови. Дружеството го провъзгласява за благодетелен член. През 1920 г. той дарява на Дружеството своя къща на ул. „Брянска”, в която се настанява ученическата трапезария. Дружествени деятелки вземат активно участие в Комисия за събиране средства за постройка зданието за трапезария, по инициатива на коменданта на града майор Бонев, който е провъзгласен за почетен член на Дружеството.
На 21 апр. 1919 г. Дружеството отбелязва своя 50-годишен юбилей с тържествено утро, на което Люба Калпазанова изнася доклад за половинвековната му дейност. Избрана е комисия за написване Златната книга на Дружеството, в която от 1922 г. започва записване на неговата история.
За пръв път е уреден благотворителен базар от предмети, изработени и подарени от членки на Дружеството. От 1922 г. започва празнуването на обичая Коледуване, което осигурява добри приходи и организира „Коледна елха” – за децата от трапезарията и от града, раздадени са дрехи и лакомства, приготвени от дамите или дарени от гражданите. Дружеството отпуска помощ за ослепелите от войните., организира събирането на дрехи и пари за деца от бежански семейства от Македония, и в помощ на пострадалите от гръцките набези в Петричко.
По повод 25-та годишнина на Българския женски съюз Дружеството взема участие в организираната изложба на ръкоделни предмети.
През 1926 г. в Дружеството членуват 310 дами. Организира се активна просветна дейност – изнасят се реферати с възпитателен, медицински и литературен характер. От София гостува изложба на здравна тема, за подпомагане на майките в отглеждането на децата им.
Редовно се провеждат забави, средствата от които са за ученическата трапезария. Средства постъпват от Общинското управление и банки. През 1927 г. Дружеството подпомага пострадалите от земетресението в Пловдив, възобновява Девическия занаятчийски курс и закупува парцел от Девическия манастир за построяване на сграда за трапезария (със собствени средства и дарения).
На 14 ноем. 1930 г. –Дружеството се сдобива със собствен дом. (за дарението на Пенчо Семов ще прочетете в отделна публикация). През септ. 1932 г. Дружеството открива новата учебна година, като обявява, че досегашния тригодишен стопански професионален курс, с разрешение на Министерството на търговията, се превръща в Редовно стопанско училище. За почетни членове на дружеството са провъзгласени лекторите, които преподават в Стопанското училище безвъзмездно: Свещ. Илия Стефанов, Гичо Захариев, Гугов и П. Бояджиева.
На 25-27 септ. 1932 г. в Дружествения дом се провежда 26-ти редовен конгрес на Българския женски съюз. Председателката Стефан Богдан Генчева взема заем от 100 хил. лв. за ремонт и обзавеждане на дружественото здание.
През 1933 г. Арх. Никола Гръблев изготвя проект за надстройка на два етажа над салона за нуждите на Дружеството и за Стопанско училище. За събирането на средства, се провеждат много балове и вечеринки в дружествения салон. Още през следващата година дългът е изплатен напълно, а председателката взема нов заем от Габровска Популярна банка за ремонт на салона в дружествения дом като ипотекира собствения си дом. Настоятелството отново е подкрепено от Пенчо Семов, който със свои средства започва строеж на етаж върху салона на Дружествената сграда за нуждите на стопанското училище. За почетни членове са провъзгласени директорите на фабрика „Принц Кирил”, както и Маргарита Хаджиева и Стефан Станчев от Девическото занаятчийско училище.
На 21 ноември 1935 г. тържествено е осветено новото здание и знамето на Девическо практическо училище „Радка и Пенчо Семови”. За Великденските и Коледните празници, Дружеството раздава на бедни граждани хранителни продукти и платове. Отпуснати са средства и на пострадалите от градушка в Плевенско.
През февруари 1936 г. в откритата безплатна ученическа трапезария, която се помещава в специално построен за целта салон, се хранят 70 ученика, Продължава подпомагането на бедни родилки и граждани в нужда.
Дружеството членува в местните комитети за обществено подпомагане, за закрила на децата и за събиране на средства за постройка на инфекциозно отделение. Продължава и съвместната дейност с просветни и културни организации в града.
Дружеството води агитация сред жените да използват даденото им за пръв път право да гласуват в изборите за общински съветници (1937).
През 1938 г. е построено крило към дружествената сграда на стойност 500 хил. лв. за нуждите на киното. Открито е първото лятно детско игрище, което работи 2 месеца годишно и се посещава от около 150 деца.
Стефана Б. Генчева е наградена с Почетен знак „За насърчение към човеколюбие” с Указ на Н. В. Цар Борис III (1938).
На 21 ноември 1939 г. тържествено е отбелязана 70-та годишнина от създаването на Дружеството и 30-та годишнина от обществената дейност на неговата председателка. Присъстват много официални лица, сред които Великотърновския митрополит Софроний. Дружеството издава Юбилеен лист, а в училището е открита изложба. Увеличени са приходите от Дружественото кино, които покриват разходите за благотворителност. Изпратена е парична помощ за населението от новоосвободената Южна Добруджа. Съвместно със Съюза за закрила на детето Дружеството подпомага бедни деца с облекло, храна и топливо.
През 1940 г. временно спира работа безплатната трапезария. През 1942 г. дейността на Дружеството е затруднена поради военното положение, но дамите търсят начини за увеличаване на приходите си. Раздадени са хранителни продукти за Великденските празници, а трапезарията отново е открита.
През 1944 г. Дружеството е приобщено към програмата на Отечествения фронт, избират се ново Настоятелство и комисии към него. Приет е нов Устав и организацията е преименувана на Женско народно дружество „Майчина грижа”.
През 1946 г. е учредена Фондацията Женско народно дружество „Майчина грижа” с името „Професионална девическа гимназия „Хаджи Радка Пенчо Семова”. Следващата година е решено да се пререгистрира на Фондация „Майчина грижа”.
На 29 декември 1948 г. е взето решение да се закрие Фондация „Майчина грижа”, а през 1950 г. по решение на Централния комитет на Българската комунистическа партия, всички женски дружества трябва да се слеят с Отечествения фронт.
Женско дружество „Майчина грижа“ се влива в Околийски комитет на Отечествения фронт – Габрово и престава да съществува. Председателки в периода 1915-1950 г. са: Мария Етърска (1915), Мария Паскалева (1916), Мария Паскалева (1917), Екатерина Бобчева (1918-1919), Невена Андреева (1920-1921, 1925), Председател Стефан Богдан Генчева (1922-1924, 1926, 1929 – 1944), Василка К. Симеонова (1927-1928), Радка Големанова (1945), Янтра Попова (1946- 1950).
*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.
Новини
Читател на „Габрово Нюз“: Прекратена програма оставя лежащо болни в беда!
Жители на Габрово и страната търсят помощ след внезапното прекратяване на социална програма!
До нашата редакция постъпи сигнал от гражданин, алармиращ за сериозен проблем, засегнал стотици нуждаещи се хора в Габрово и хиляди цялата страна. Програмата „Грижа в дома“, реализирана от Министерството на труда и социалната политика чрез Общините, е прекратена от началото на 2025 година, оставяйки десетки хиляди лежащо болни без жизненоважна медицинска грижа.
Програмата осигуряваше рехабилитатори, медицински сестри и лекари, които посещаваха домовете на хората в тежко състояние, но сега това обслужване е преустановено.
В Габрово и други региони програмата е функционирала ефективно до края на 2024 година. От началото на януари 2025 г обаче е била прекратена, оставяйки хиляди хора без подкрепа, става ясно още от съдържанието на сигнала, изпратен до нас.
Тревогата на автора му се засилва още повече след разговор с представители на Министерството на труда и социалната политика, които първоначално го уверили, че финансирането на Програмата е осигурено, а медицинският персонал няма да бъде освободен. Впоследствие обаче станало ясно, че това не отговаря на истината.
„При проведен от мен разговор с Министерството на труда и социалната политика ми заявиха, че са се договорили с Общините да не освобождават медицински персонал и че финансирането е подсигурено, което в последствие не отговаря на истината. Налице е нова заместваща програма, която не отговаря на нуждите на болните хора. Така започва прехвърлянето на топката на отговорността между министерство и общини, която ощетява болните и крайно нуждаещи се хора“, заявява читателят.
Апелът е към институциите да намерят бързо и адекватно решение, за да се възстанови нормалното функциониране на програмата или да се създаде алтернатива, която да отговори на нуждите на засегнатите.
Ако имате информация или искате да споделите мнение по темата, свържете се с нас на info@gabrovonews.bg или на редакционни ни телефон: +359 878 993 779.
Новини
КНСБ – Габрово обучи учители от региона по „Моето първо работно място“
Регионалният съвет на КНСБ – Габрово, със съдействието на Регионалното управление на образованието – Габрово, обучи в електронна среда 40 класни ръководители и педагогически специалисти от региона като част от продължаващата и през учебната 2024-2025 година национална образователна кампания „Моето първо работно място“. Тя се провежда от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Синдиката на българските учители към КНСБ, в партньорство с Министерството на образованието и науката.
Лектори бяха областният координатор на КНСБ за Габрово Росица Йонкова и областният координатор на СБУ за Габрово Ренета Колева. След успешно издържан тест в края на обучението и изготвяне на презентация по избрана тема, всеки от участниците получава удостоверение за ключова компетентност „Трудови, социални и осигурителни права“ и един квалификационен кредит.
Темите на обучението са заложени в часа на класа през тази учебна година. Целта на кампанията „Моето първо работно място“ е учениците завършващи средно образование да бъдат информирани за основните им трудови, социални и осигурителни права и задължения, като по този начин се улесни тяхната адаптация към пазара на труда и се подобри кариерното им развитие.
Кампанията, която се реализира от 2012 година насам, вече се провежда и на терен в образователните институции, като представители на КНСБ се срещат с учениците.
Новини
Грипна епидемия и в област Габрово
Обявена е грипна епидемия в област Габрово, информираха от Регионалната здравна инспекция. На основание нарастващото ниво на заболяемост от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) през Четвъртата седмица на 2025 г, заболяемостта в региона е достигнала епидемични стойности, уточняват от РЗИ – Габрово.
Оперативният щаб за борба с грипа и ОРЗ, по решение от 27 януари т.г., и въз основа на Заповед № РД-01-48/27.01.2025 г., издадена от Директора на РЗИ – Габрово и съгласувана с Главния държавен здравен инспектор, въведе временни противоепидемични мерки на територията на областта.
Те ще бъдат в сила за периода от 29 януари до 4 февруари 2025 г. От РЗИ – Габрово уточняват, че към момента учебните занятия няма да бъдат преустановявани, но гражданите се приканват да следят за допълнителни указания и актуална информация.
Официалната информация е публикувана на сайта на Регионалната здравна инспекция – Габрово (rzi-gbr.org). Жителите на областта се призовават да спазват препоръките на здравните власти за ограничаване на разпространението на заболяванията.
Временните противоепидемични мерки включват: Преустановяване на плановите консултации на здрави бременни и деца; Спиране на плановите профилактични прегледи и имунизации; Преустановяване на свижданията в лечебни заведения; Прекратяване на плановите операции и хоспитализации; Засилена ежедневна дезинфекция в обществени сгради, лечебни заведения и транспорт.
Пълният текст на заповедта е достъпен на сайта на РЗИ – Габрово.
-
Кримипреди 7 дни
Разбита е наркогрупа, действала в Севлиево
-
Любопитнопреди 6 дни
Hells’s kitchen гостува тази неделя в Трявна
-
Икономикапреди 5 дни
„Интер Пауър“ завърши първи обект зад граница
-
Културапреди 4 дни
Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето
-
Любопитнопреди 5 дни
Графа започва 2025 с напълно разпродаден концерт в Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Над 6 000 търговци все още начисляват 9% ДДС в противоречие със Закона
-
Културапреди 2 дни
Библиотеката връчи своите отличия „Читател на годината“
-
Новинипреди 2 дни
Кметът подписа Колективен трудов договор за детското здравеопазване