Новини
ЖБД „Майчина грижа“ ще отбележи 155 години от създаването си
Тази година се навършват 155 години от основаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. То е единствената организация от възрожденския „неправителствен сектор“ с толкова дълга история, макар и прекъсвана поради обществено-политически причини. Юбилейната годишнина ще бъде посрещната с две събития: Среща със сродни дружества и организации от Габровска област, под мотото „Дарителството – традиции и предизвикателства“, която ще се проведе на 18 ноември под патронажа на Областен управител на Област Габрово. На 21 ноември ще се състои Тържествена вечер с благотворителна кауза „Подкрепа за деца от социално слаби семейства да открият своя талант“. Предлагаме Ви поредица от статии, които ще разкрият дейността на дружеството и активната му роля в културния и обществен живот на Габрово. Ще Ви запознаем със създаването на „Майчина грижа“; с дейността след Освобождението до закриването му през 1950 г.; с дългогодишната председателка Стефана Богдан-Генчева и нейните заслуги; с благодетеля на Дружеството Пенчо Семов и накрая – каква е дейността на в наши дни, след възкръсването на „Майчина грижа“ за нов живот през 1992 г.
Стремежът на жените към просвета и достойно място в живота ги обединява преди Освобождението.
На Преображение Господне през 1869 година в одаята на габровската църква „Св. Троица“ се учредява женско дружество под името „Майчина любов“.
Причините за неговата поява са посочени от самите основателки: „…Нисжкото положение на женския пол и простотата, която ни беше обиколила и мислеше да ни държи доволни дълго време за свои роби, чрез което бяхме за срам и укор пред другите наши сестри-жени; като познахме и почувствахме унижението, което висеше върху ни, от примера на нашите съседки и подкрепени от очевидни примери на по-достойни жени, ний, габровките, да не оставаме отговорни пред града си и народа си със немарието си, решихме да се потрудим, доколкото силите ни позволяват, и съставихме това наше Дружество.“
Сред първите са учителките Тотка Бончева и Мана Попова; гражданките Мария Гаврилова Ганчева (Гаврилица Ганчовата), хаджи Андрейца Манафова, Мариола Станчева Новоселова, Мома Тотю Станчева, Рада и Мария Рачкови, Цана Цонева, Дешка Ранкова Тонкова, Досьовица Драганова, Христовица Арнаудова и др.
Първа председателка на Дружеството е Мария Ганчева, касиер е Мома Тотьо Станчева.
След известно време се налага името „Майчина грижа“. Габровското дружество „Майчина грижа“ е едно от първите женски дружества след „Милосърдие“ (1857) в Лом и „Майчина любов” (1866) в Стара Загора.
По повод първата си годишнина – 6 август 1870, Дружеството открива Девически пансион за дошлите от други места ученички. Пансионът се помещава в Ямантиевата къща, която е точно до Дечкова къща (от южната ѝ страна). В Дечковата къща е Главното женско училище. Дружеството поема издръжката на три бедни момичета с условие те да завършат образование и да станат учителки, където им бъде наредено. Това са Тота Венкова (първата българка дипломиран лекар), Неда Шипчанова и Станка Р. Стомонякова.
През 1873 г. Дружеството дарява 20 000 гроша за завършване сградата на Главното мъжко училище (днешната Национална Априловска гимназия). През същата година „Майчина грижа“ заедно с женските дружества в Търново, Русе, Свищов, Пловдив, Цариград, Сливен, София, Пазарджик и други градове изпраща ръкоделия в Цариград за благотворителна лотария с просветна цел. Преди лотарията показват красивите бродерии в изложба – първата българска етнографска изложба.
След разгрома на Априлското въстание Дружеството осигурява помощи за пострадалите. Събира 5000 гроша и дрехи за хората в селата Ново село, Кръвеник и Батошево. Приема всички деца, останали без родители, в Габрово – някои са осиновени, други настанени в сиропиталище. Дружеството събира и помощи за възстановяване на опожарения от турците Дряновски манастир.
По време на Руско-турската война „Майчина грижа“ дарява дрехи на първите влезли в града руски воини, осигурява дрехи, храна за българските опълченци на позициите в с. Зелено дърво.
Обзавежда двете болници в Главното мъжко училище и в Дечковата къща, където се полагат грижи за ранените войници. Председателката Мария Ганчева работи като милосърдна сестра, заразява се с петнист тиф и умира на 8 февруари 1878 г.
След Освобождението дейността на Дружеството замира. Дружеството възстановява дейността си през 1899 г. със 122 членки. За председател е избрана Пенка Бочарова (съпруга на Георги Бочаров – поборник, опълченец, кмет на Габрово). В настоятелството са още: София Илиева – подпредседател, К. Милкова – касиер, Мария Илиева – деловодител, Велика Кузумова – библиотекар, Радка Паякова, Ана Добрева и Радка Манафова – съветници. Започва интензивна благотворителна и просветна дейност. Дружеството урежда библиотека и неделно женско училище, подпомага бежанците от Македония с дрехи и пари. Изпраща петиция до Десетото Народното събрание против отнемане правото на омъжените жени да бъдат учителки.
През 1900 г. Дружеството става член на Българския женски съюз. Правят се изменения и допълнения на Устава. Избрана е нова дата за празник на Дружеството – 8 септември, когато е изпратена делегатка на първата среща на Българския женски съюз.
На 15 септември 1901 г. Дружеството открива първото в града Стопанско училище под името „Девически занаятчийски курс”, което работи до 1908 г. С подкрепата на Общината и Училищното настоятелство получава сграда, училищни пособия и др. Училището приема 30 редовни и 30 извънредни ученички, по-голяма част от които са подпомагани от Дружеството.
През 1902 г. за почетен член на дружеството е провъзгласен д-р Петър Недевски, който преподава доброволно хигиена в Стопанското училище. В края на учебната година се организира изложба с изработени от ученичките предмети, които се разиграват на лотария. Изложбите стават традиционни. През следващата година организираната към Дружеството библиотека се обогатява с много нови книги.
Търсят се форми за привличане на нови жени в Дружеството и засилване деятелността на членките чрез организиране на реферати, неделни четения и беседи. През 1904 г. за дружествен празник е избран Вторият ден на Великден.
В края на 90-те години на ХІХ в. започва движение за подаване на петиции, чиято цел е да се позволи на жените да следват в Софийския университет. Дружеството в Габрово протестира против Законопроекта, целящ ограничаване достъпа на жени до университета. Изпраща комисии във фабриките, които да проучват положението на работничките.
През 1907 г. Дружеството изпитва сериозни трудности в издръжката на занаятчийския курс и годината е завършена благодарение на финансовата помощ на габровеца Лазар Паяков, който по това време е министър на народното просвещение, после на финансите. Следващата година Занаятчийският курс е преустановен.
На 22 март 1909 г. Дружеството открива безплатна ученическа трапезария. Помощ в начинанието оказват Иван Хаджиберов, В. Калпазанова, А. Добрев, д-р Петър Цончев (провъзгласен за почетен член на Дружеството), свещ. Христо Вуцов, Петър Събев и много други достойни габровци. Дейността на трапезарията се регламентира с Правилник. На следващата година в безплатната трапезария се хранят 30 деца.
През 1911 г. Дружеството повдига въпроса за избираемостта на дружествените членки в училищните настоятелства. Предложението е одобрено. Габровската община подарява място за постройка на трапезария.
По време на войните 1912 – 1915 година Дружеството прекратява дейността си и не се провеждат заседания. Но осигурява бельо за Габровската етапна болница и открива курс за самарянки. Ученическата трапезария е затворена за 8 месеца.
От 1899 г, когато се възстановява дейността, до 1911 г. „Майчина грижа“ има 11 председателки: Пенка Бочарова (1899), Недка Аврамова (1900), Неда Негенцова (1901), Мария Лунгова (1902), Ивана Добрева (1903), Ивана Калчева (1904/5/6 ), Василка Симеонова (1907), Неда Негенцова (1908), Пенка Генова (1909), Иванка Начева (1910), Стоянка д-р Цончева (1911). Всички те всеотдайно отстояват целите на Дружеството – подпомaгане на девическото образование и женското просвещение.
Следва продължение.
*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.
Новини
Благотворителен боксов турнир в Габрово: Надежда за Краси
На 22 декември, неделя. спортна зала „Орловец“ в Габрово ще бъде домакин на благотворителен боксов турнир, в подкрепа на Краси. Турнирът ще започне в 14.00 часа, а входът е само 10 лв, като всички събрани средства ще бъдат дарени за каузата.
Събитието се организира със съдействието на Община Габрово и обещава да обедини спортната общност и гражданите около една благородна цел – да дадем шанс за по-добро бъдеще на Краси.
Специален гост на турнира ще бъде Григор Саруханян, който със своята страст към спорта и отдаденост на каузите заема важно място в събитието.
Желаещите да участват в турнира могат да се запишат до 13 декември 2024 г. на телефон: 0888 720 250.
Краси и семейството му са от Плачковци. На 24 юни тази година семейната им ваканция се превръща в кошмар, когато той и баща му претърпяват катастрофа. За съжаление, бащата на Краси губи живота си, а младото момче оцелява, но с тежки наранявания. След животоспасяваща неврохирургична операция в Пловдив, лекарите установяват парализа на долните крайници и загуба на чувствителност от мишниците надолу. Въпреки мрачните прогнози в България, надежда се появява в Турската клиника ACIBADEM, която предлага интензивна рехабилитация със специализирана техника. За първоначалната фаза на лечението е необходима сума от 33 850 евро – непосилна за семейството на Краси, но жизненоважна за възстановяването му.
„Тази кауза е единственият шанс за сина ми да има по-добър живот,“ споделя майката на Краси. „Вярвам в добротата на хората и че заедно можем да постигнем това чудо.“
Не оставайте безразлични – бъдете част от това вдъхновяващо събитие и помогнете на Краси да се върне към живота, който заслужава.
Новини
ВАИКАР – номер 1 в изкупуването на стари автомобили в Габрово и региона!
Имате стар автомобил, който ви е непотребен и се чудите каква да е съдбата му? ВАИКАР ви предлага номер 1 цена за изкупуване на превозни средства в Габрово и околните райони! Независимо дали е повреден, бракуван или ретро модел, ние ще ви осигурим справедлива оценка и гарантирана печалба.
Процесът е лесен, удобен и напълно прозрачен – с ВАИКАР получавате най-доброто за вашия автомобил без излишни формалности. Допълнително, ако имате нужда от пътна помощ или автомобил под наем, ние сме тук, за да ви помогнем.
Не губете време – обадете се на +359 999 009 008 и изберете услугата, която е номер 1 в Габрово за изкупуване на стари автомобили.
С ВАИКАР вашият автомобил е в сигурни ръце, а вие печелите!
Новини
155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!
На 21 ноември, в Деня на християнското семейство, Женското благотворително дружество „Майчина грижа“ в Габрово отбеляза своята 155-годишнина. Организацията, основана през 1869 г., е съхранила своята мисия да бъде опора за обществото, реализирайки проекти, които насърчават културното и духовното общуване, благотворителността и гражданската активност.
През 2021 г. дружеството стартира проекта „Електронен пътеводител на паметните знаци“, който събра информация за паметници и дарители в Габрово. Той бе осъществен с участието на ученици от Националната Априловска гимназия и с подкрепата на „Обществен дарителски фонд – Габрово“ и Фондация „Америка за България“. Инициативата популяризира историческото наследство и съдейства за развитието на туризма.
През 2022 г. дружеството изгради скулптурна фигура на композитора Александър Керков – първия български автор на фанфарна музика. Проектът, подкрепен от Община Габрово и дарители, събра средства чрез дарителски кампании. Той превърна пространството около скулптурата в място за отдих и почит към исторически личности.
„Майчина грижа“ реализира проекта „За качествено здраве на село“ през 2022–2023 г., който осигури медицински прегледи за възрастни хора в отдалечени села на община Габрово. Проектът се осъществи с финансовата подкрепа на Община Габрово и дарители.
Допълнително бе създадена инициативата „Не сте сами“, предоставяща продукти от първа необходимост за самотни възрастни хора по празниците.
През 2022 г. бе възстановено „Училище за родители“, където се обсъждат важни теми за настоящи и бъдещи родители.
Дружеството също подкрепи млади хора от терапевтичен център „Св. Илия“, демонстрирайки съпричастност към усилията им за преодоляване на зависимости.
Кулинарните базари, организирани от дружеството, продължават да бъдат вдъхновяващи събития, обединяващи хора, готови да подкрепят благотворителни каузи. На тях са събирани средства за деца и семейства в нужда, благодарение на щедростта на гражданите и бизнеса.
На кръгла маса на тема „Дарителството днес – традиции и предизвикателства“ организацията отбеляза значимостта на съвременната благотворителност. Събитието се проведе под патронажа на областния управител Мария Башева и привлече участници от сродни организации.
Дружеството изказа признателност към своите дългогодишни партньори – от местни институции и медии до индивидуални дарители. Благодарение на тях, инициативите на „Майчина грижа“ остават устойчиви и вдъхновяващи.
На юбилейното честване бе отправено послание: смелостта и добротата са основите на всяко успешно начинание, а традицията на благотворителността трябва да се предава на следващите поколения.
*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.
-
Икономикапреди 6 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Новинипреди 6 дни
Тъжна вест: Почина Цветан Станев
-
Любопитнопреди 6 дни
„Любовната чешма“ става на 60 години
-
Културапреди 6 дни
„Да обичаш Гершуин“ – Хилда Казасян с концерт в Габрово на 5 декември
-
Любопитнопреди 6 дни
Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание
-
Икономикапреди 5 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Културапреди 6 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 2 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!