Култура
Награда за музей „Етър“ от Министерство на културата
По повод 1 ноември – Ден на народните будители, в Министерство на културата бяха връчени наградите „Златен век“.
Музей „Етър“ бе отличен с Плакет „Принос за развитието на културата“. През 2024 се навършват 60 години от създаването му. Наградата получи д-р Ваня Донева, зам.-директор на музей „Етър“.
Институцията е център за проучване на традиционната култура на балканджиите от прединдустриалното общество до най-новото време.
Култура
Библиотеката връчи своите отличия „Читател на годината“
Отличията „Читател на годината” в една от най-старите обществени библиотеки бяха връчени за девети пореден път. Награждаването традиционно е в началото на новата година и има за цел да насърчи четенето сред всички възрасти и да помогне за формиране на трайна любов към словото и книгата сред различните поколения.
Наградите се връчват в две възрастови категории – за деца и за възрастни читатели. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература за дома в Детския отдел и в Заемната за възрастни читатели на РБ „Априлов – Палаузов”.
Отличеният с първо място сред децата до 14 години за 2024 година е само на 4 години и засега книгите му чете неговата майка Мариета Терзиева. Тя разказа, че нейната любов към четенето, търпението и провокирането на детското въображение са предпоставките, превърнали Волен в „Читател на годината 2024“ сред децата на Габрово.
Всички наградени читатели в категорията до 14 години са: 1място – Волен Андреев Струмин (4 години) – 277 заети библиотечни единици; 2 място – Ванеса Димова Димитрова (9 години) – 116; 3 място – Румяна Димитрова Димова (11 г.) – 76; 3 място – Велин Иванов Диков (4 г.) – 76 заети книги.
В първата възрастова категория има двама млади читатели, заели трето място с равен брой прочетени книги – трябва да се отбележи, че и Велин Иванов Диков е също само на 4 години и книжките му четат неговите родители, но това е истински интерес към четенето от ранна възраст, който се запазва през целия живот. Цялото семейство Дикови обича книгите и цени четенето като едно от най-важните условия за израстването на всяка личност – с второ място като читател за 2023 година е отличена сестричката на Велин Диков – Марина Иванова Дикова, сега на 10 години. Ванеса Димитрова, която е на 9 години и е на второ място и Руми Димова на 11 години, на трето място, също четат от още по-ранна възраст. Те са и активни доброволци в библиотеката – винаги се включват в инициативите от лятната ваканционна програма за габровските деца, осъществявана от библиотечния екип всяка година.
Наградените читатели в категорията за възрастни са: 1 място – Румяна Константинова Тотева – 416 прочетени книги; 2 място – Ива Любомирова Момчилова – 326 книги; 3 място – Румен Стефанов Стефанов – 296 книги. Носителката на приза Румяна Тотева е дългогодишен читател на библиотеката. Тук е интересно да се отбележи, че Ива Момчилова, която заема второто място, е млад човек, чиито четива са преди всичко на чужди езици – английски и испански. Класираният на трето място Румен Стефанов е читател на годината и през 2023 и 2019 година и винаги се намира в челната тройка на отличените най-активни потребители на библиотеката.
Директорът на РБ „Априлов-Палаузов“ Савина Цонева поздрави читателите на 2024 година и им връчи грамоти и предметни награди. Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много прекрасни четива и поводи за посещения в библиотеката през 2025 година.
Култура
Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето
С изложба на арх. Белин Моллов снощи, 23 януари, в Дряново бе официално даден старт на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето.
В залата за временни изложби на Исторически музей – Дряново бяха представени 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора. Експозицията, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, предизвика висок интерес за публиката, а атестат за това бе изпълненото с хора изложбено пространство.
Сред гостите на събитието бяха зам. – кметът на Дряново Диляна Джеджева, бивши кметове на града, началникът на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков, общественици, представители на различни културни и образователни институции, граждани.
Събитието беше открито от директора на Исторически музей – Дряново Иван Христов, който говори за живота и делото на Майстора. „Дряново и дряновци трябва да се гордеем, защото Колю Фичето е роден тук. Направил е първите си житейски стъпки тук и тук е получил възпитанието си. Той е един от най-известните строители в цяла Югоизточна Европа през 19 век. Положил е основата на българската национална архитектура, а неговите шедьоври продължават да са живи и до днес. Те разказват за величието и визионерството на този значим български строител. Те са мост между поколенията, което го прави един от обединителите на нацията“, каза в словото си Иван Христов.
Своето приветствие отправи и зам. – кметът Диляна Джеджева, която припомни още, че сегашната изложба на арх. Моллов не е първата му в Дряново и подчерта неговото участие в честванията, посветени на 200 години от рождението на Колю Фичето през 2000 г. Тя изрази надежда, че това е добро знамение.
От своя страна авторът на изложбата арх. Белин Моллов емоционално и искрено сподели, че е щастлив от възможността да представи творбите си 25 години по-късно от последното си гостуване в града на Колю Фичето. Много от сега показаните творби са рисувани още за гостуването преди четвърт век.
Емблематичната за Дряново Икономова къща също е сред представените картини. „Колю Фичето, роден и израснал в Дряново, е носил в себе си нещо новаторско, защото тази къща, както и катедралата в Свищов, са обекти, показващи, че той има визия извън традицията. Това го прави един от най-големите Майстори на нашето Възраждане“, заяви арх. Моллов.
Всяка представена акварелна картина е придружена с кратка анотация. Чрез нея посетителите научават повече за творчеството на Уста Колю Фичето и построените от него мостове, църкви и други емблематични строежи.
От екипа на ИМ – Дряново по изложбата „Колю Фичето: живата памет“ работиха Антон Антон и Венцислав Симеонов. Тази експозиция е първото събитие от богатата програма с инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. Националните чествания се реализират в партньорството на Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.
Култура
С изложба на арх. Белин Моллов се откриват честванията за „(Не)познатият Колю Фичето“
На 23 януари 2025 г. от 17.30 часа, Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на събитие, с което се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето.
Честването, организирано Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата, ще започне с изложбата „Колю Фичето: живата памет“, която ще представи акварелни творби на арх. Белин Моллов.
Тази експозиция е първото събитие в богатата програма от инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. С акварелите на арх. Моллов посетителите ще се докоснат до хармонията и красотата на творчеството на Уста Колю Фичето – мостове, църкви и други емблематични строежи, които разказват за величието и визионерството на този значим български строител.
Изложбата ще представи 19 акварелни картини, които арх. Моллов пресъздава архитектурните шедьоври на Майстора. Неговият подход надхвърля сухата архитектурна интерпретация, акварелите му улавят духа и лекотата на строежите на Колю Фичето, които, сякаш докосвайки небето, остават символи на естетика и устойчивост. Чрез използването на акварелната техника, арх. Моллов създава емоционална връзка с творчеството на Фичето, което се усеща във всяка картина.
Арх. Белин Моллов, с повече от 50 години професионален опит, е не само изявен архитект, но и талантлив художник. Роден в Русе през 1946 г., той има значим принос в градското планиране, регионалното развитие и международните проекти. Участвал е в множество изложби, включително ретроспективна експозиция с над 200 творби, посветена на 70-годишнината му. В настоящата изложба той отдава почит към Колю Фичето, вдъхновен от неговата уникална архитектура.
Събитието ще се проведе в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“. Изложбата ще бъде достъпна за посещение, предлагайки уникалната възможност да видите как двама архитекти – Колю Фичето и Белин Моллов – свързват поколенията чрез своето творчество и вдъхновение.
-
Кримипреди 7 дни
Разбита е наркогрупа, действала в Севлиево
-
Любопитнопреди 6 дни
Hells’s kitchen гостува тази неделя в Трявна
-
Икономикапреди 5 дни
„Интер Пауър“ завърши първи обект зад граница
-
Културапреди 5 дни
Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето
-
Любопитнопреди 5 дни
Графа започва 2025 с напълно разпродаден концерт в Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Над 6 000 търговци все още начисляват 9% ДДС в противоречие със Закона
-
Културапреди 2 дни
Библиотеката връчи своите отличия „Читател на годината“
-
Новинипреди 2 дни
Кметът подписа Колективен трудов договор за детското здравеопазване