Свържи се с нас

Новини

НМО – Габрово отбеляза 50-годишен юбилей

Published

on

Националният музей на образованието вече половин век е мост между миналото и бъдещето. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на тържеството за 50-годишния юбилей на музея, който се намира в сградата на Априловската гимназия в Габрово.

По думите му между 6 000 и 7 000 ученици посещават музея годишно, а много от тях са участвали в уроци, които техните учители са подготвили заедно с музейните работници в залите с архиви и експонати. Музеят и неговите служители бяха поздравени за празника и от кмета на Габрово Таня Христова.

Министър Цоков подчерта, че народите се развиват от една страна въз основа на традициите, но от друга – на иновациите и възможността за бъдещо израстване. „Учениците научават историята на българското образование, но тук търсят и възможности да приложат нещо в своята училищна практика -от самите правила в училището до това ученици да помагат на ученици. Това е една от най-съвременните методики – учене чрез правене и чрез взаимно обучение“, поясни министър Цоков.

Музеят в Габрово е активен участник в програмите на МОН, които включват музеите като образователна среда. 

В периода 2018 – 2024 г. в 5 двудневни обучителни семинара са участвали близо 380 музейни специалисти и педагози от страната и чужбина. Представени са 15 добри музейно-педагогически практики – уроци на учители, получили наградата на МОН за най-добър урок в музей или друга културна институция. Изнесени са 184 урока с близо 4 123 ученици.

През тази учебна година също ще има възможност над 7 000 ученици от цялата страна да участват в дейности по новия модул на Национална програма „България – образователни маршрути“ – „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“.

По случай юбилея министър Цоков връчи на директора Любка Тинчева плакет с изображение на кирилицата и книга за българската азбука. Той подари и дигитализирана версия на тефтерчето на Христо Ботев, издание на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, с пожелание да се провеждат повече интерактивни уроци в музея.

Госпожа Тинчева благодари за подкрепата на МОН и подари на министъра две ценни книги – „Заветът на Васил Априлов“ и последното издание на Рибния буквар на Петър Берон. Тя представи и 15-те учебни тетрадки по история, издадени от музея, които са полезни за всеки учител и най-вече за преподавателите в неделните училища в чужбина.

По време не честването бе открита външна експозиция „Благодетели и дарители за образование в Габрово“ в двора на музея. Подготвена бе и изложба „Национален център „Музейно училище“ – мост между Училището и Музея“. Гостите разгледаха и външната експозиция „Васил Априлов– благодетел на новобългарското образование“ и положиха цветя пред паметника на големия възрожденец.

Министър Цоков посети и Националната Априловска гимназия, която е наследник на първото светско новобългарско училище. Сред гостите на тържеството бяха началникът на Регионалното управление на образованието в Габрово Георги Маринов и много бивши музейни служители, работили за съхранението на хиляди безценни експонати. Поднесени бяха и поздравителни адреси от областния управител Мария Башева и от председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева.

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица