Новини
За жалост героите на нашето време нямат нищо общо с духовността
В седмицата на празника на народните будтели, информцаионният сайт Gabrovonews.bg продължава да Ви среща с габровци, за които без съмнение може да се каже, че са новите будители. Във фокуса ни този път попада преподавателят по български език и литература Стефана Брънекова, която освен да преподава учебния материал се грижи и да не гасне светлинката на духовното в учениците си и в нас, чрез ръководения от нея клуб „Родолюбие“.
Честит празник г-жо Брънекова, как Вие усещате Деня на народните будители? Какво е за Вас 1 ноември?
За мен датата 1 ноември е символика на духовността. Символ на онази съществена част от живота на нацията ни, за която мога да твърдя, че може би е най-хубавата страница от националната ни история. Ако се върна назад към детството си, си спомням как по един тържествен начин ние отбелязвахме празника на будителите в родния ми град Трявна. Искам да се корегирам – не по същия начин, а по същия тържествен, така както аз го приемам, защото съм възмутена и искам да изразя личната си позиция, че когато отвориш вестниците, ежедневниците, информационните сайтове все избори, избори и остатъци от изборите. Включиш телевизията, едни „светли“ личности, постоянно интервюирани и след това цялото представяне чак накрая показат по-различното от деня извън политиката. Аз имам традицията в такива празнични дни да купувам по една книжка на моите внуци, когато след време започнат сами да четат, ще се убедят, че словото остава. Децата в България отвикнаха да получават за подаръци книги. Те се радват на всякакъв друг вид подарък, но най-малко на книжката.
Кои са съвременните народни будители? Кои са новите будители в Габрово, а не са ли малко позабравени те?
Не искам да бъда крайна, но днес като разглеждах най-различни сайтове и медии, видях че всичко е старо, и спира, като че ли само до онази Предосвобожденска епоха. Стигнах до извода, че времето ражда героите си. Сегашните герои нямат нищо общо с будителството.
А сегашните герои вписват ли се поне във времето?
Дано не съм крайна, но не. Героите на нашето време нямат нищо общо с духовността, за жалост. Не е необходимо да казваме в Габрово, с кои имена свързваме Деня на народните будители. Като започнем от Васил Априлов. Човек търговец, но е единственият пример, който можем да посочим на децата за дарителство. Защото даването, както те тогава са го правили, за мен от съвременна гледна точка е отношение към живота. Васил Априлов е дал вичко, което имал, защото е знаел, че ще остави една светла диря след него. А в днешно време виждам, че става все по-трудно да намериш дарители, спомоществователи и хора, които не търсят материалната награда. В Габрово будители за мен са колегите учители. Ние останахме онези сеячи не само на знание, ами и на духовност. Казвам го, не защото аз самата съм учителка, но дори и да не бях такава, аз винаги ще изпитвам и съм изпитвала уважение към моите бивши учители. Будители са и тези, които пишат книги, за да ги четат децата ни. Защото, когато събудиш емоцията в едно дете – ти си го купул за винаги към словото.
Може ли да изпълним празника с ново съдържание?
Защо да не почерпим опит от миналото. Да видим как на времето учителят е водил своите ученици в църквата – там е храмът на духовността, посещавали са знакови места в града – ще влезе в старото килийно училище. Няма нужда от митинги и от онези класически събрания. Тези неща вече изживяха времето си. Черпя сили от всичко онова, което съм получила като ученичка от моите учители и сега искам да съм полезна на моите ученици. А децата можем да ги преборим, защото искам да ви кажа, че този „Хелоуин“, „Деня на благодарността“, всичките тези механично прехвърлени и внедрявани в нашия бит празници ми звучат като нещо пошло и като посегателство върху нашата духовност. Мисля, че само от нас зависи да се съхраним като българи и да си носим духовността българска.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
„Янтра“ посреща „Струмска слава“ в търсене на трета поредна победа
„Янтра“ приема „Струмска слава“ в двубой от 18-я кръг на първенството във Втора професионална лига. Мачът е утре от 14.30 часа на стадион „Христо Ботев“ и ще бъде ръководен от Антонио Антов от град Кюстендил. Негови асистенти в срещата ще бъдат Венелин Иванов (Сандански) и Велин Димитров (София). За четвърти съдия е назначен Кристиан Бучев (София). Делегат на мача ще бъде Нели Лозева от Велико Търново, а съдийски наблюдател – Камен Алексиев, също от старата столица.
Съставът ни ще се опита да зарадва габровските футболни привърженици с втора поредна домакинска победа, след тази срещу „Миньор“ преди две седмици. Евентуален успех би бил и трети пореден за отбора в първенството и би запазил позицията му близо до челото на класирането.
След 17-я кръг „Янтра“ е с актив от 27 точки, само на една зад четвъртия – „Марек“. С 28 е и съставът на „Спартак“ (Плевен), а с по 27 са също „Беласица“ и „Етър“. Тимът от Радомир е под чертата във временното класиране само с 11 точки, но в никакъв случай не бива да бъде подценяван. „Струмска слава“ ще се бори със зъби и нокти да измъкне нещо в Габрово, предвид незавидното място, на което се намира.
Статистиката показва, че „Янтра“ играе трудно срещу този съперник и обикновено двубоите се решават от един гол разлика. Показателите от срещите между двата отбора през последните четири сезона към момента са в превес на „Струмска слава“. Тимът от западния град има четири победи, срещу три на „Янтра“. Един мач е завършил наравно – 2:2.
В предстоящия сблъсък няма да могат да вземат участие възстановяващите се от контузии Константин Иванов, Димитър Видев и Виктор Спасов. Мартин Тошев ще има възможност да увеличи още преднината си в голмайсторската листа на първенството. След двата гола, които заби в миналия кръг в Петрич, топ реализаторът на „Янтра“ вече има 16 на сметката си в 17-те изиграни мача до момента. С 6 по-малко е вторият – Филип Ежике от „Монтана“.
И двата входа на стадион „Христо Ботев“ – северният и южният, ще бъдат отворени за привържениците на „Янтра“. На мача не се очакват организирани привърженици на тима от Радомир.
Любопитно
Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“
Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).
Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.
Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.
Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.
„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.
Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.
През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.
През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.
Култура
МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс
Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.
Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.
За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.
Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.
Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.
Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.
Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Икономикапреди един ден
Готов ли си за Черен петък? GetCash е тук за теб!
-
Любопитнопреди 4 дни
Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!
-
Новинипреди 2 дни
155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!
-
Икономикапреди 6 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Новинипреди 3 дни
1992 година – Дързостта да продължиш