Свържи се с нас

Новини

Пръскат извънредно против комари в Габрово

Published

on

Община Габрово е възложила извънредна обработка срещу комари с наземна техника, съобщиха от администрацията на кмета. Третирането срещу комари ще се проведе на територията на общината. Дезинсекцията е предвидена за 9 септември, между 20.30 – 23.00 ч.

Обработките ще се извършват с препарат Цитрол 10/4 УЛВ, който е специално създаден за третирането на урбанизирани територии и е безвреден за хора и животни. При неблагоприятни метеорологични условия обработката ще се отложи за следващия подходящ ден.

Западнонилската треска е вирусна зоонозна инфекция с трансмисивен механизъм на предаване – чрез ухапване от комари. Разпространението му зависи от биологичните особености на живия преносител – комара. За Европа, времето, през което най-често се регистрират случаи е от юли до октомври, с пик през август – септември.

Западнонилската треска обикновено протича леко или умерено тежко, с грипоподобни симптоми – температура, главоболие, отпадналост, възможна е и поява на макулопапулозен обрив, както и гадене и повръщане. Инкубационният период е между 3 и 14 дни. При голяма част от заразените инфекцията може да протече безсимптомно.

По-тежки неврологични форми на болестта като енцефалит, менингоенцефалит или менингит са редки, предимно при хора в напреднала възраст. Пътуващи, завърнали се от засегнати райони и имащи посочените по-горе симптоми, характерни за заболяването Западнонилска треска и с данни от анамнезата за ухапвания от комари, трябва да се обърнат към своя личен лекар, с цел поставяне на своевременна и точна диагноза.

Как да се предпазим с индивидуални средства: Репеленти /вещества отблъскващи комарите/, приложението на които е според инструкциите на производителя; Дрехи с дълги ръкави и крачоли, шапки, които да предпазват откритите части на тялото; Използването на уреди и препарати за домашна дезинсекция Индивидуалните предпазни средства да се ползват през цялото време, в т.ч. сутринта, през деня и през късния следобед до вечерта, когато е най-висока активността на комарите Препоръчително е да се нощува в стаи, на които прозорците са с мрежа против комари.

Икономика

„Подемкран“ АД търси работници

Published

on

Фирма Подемкран АД, – утвърден лидер в производството на кранови компоненти, търси за своето производствено предприятие следните длъжности:

  • Оператор на ЦПУ машини
  • Заварчик
  • Монтажник
  • Ръководител участък монтажни дейности
  • Инженер конструктор
  • Работник опаковка и експедиция

Предлагаме обучение.

При интерес, моля изпратете вашата автобиография на имейл: office@podem.bg или на място в Дружеството.

За допълнителна информация тел: 088 886 6032

Зареди още

Новини

Прерязаха лентата на Медицински център „Свети Димитър Солунски“

Published

on

Най-новият и модерно оборудван Медицински център „Свети Димитър Солунски“ в Габрово отвори врати. Това се случи на християнския празник Кръстовден. Лентата преряза специалистът по общата и гръдната хирургия д-р Димитър Цанков, с което символично бе открит новият пункт за извънболнична медицинска помощ, разположен на ул. „Николаевска“ 134.

Габровският архиерейски наместник отец Руслан Личев отслужи водосвет за здраве и благоденствие, след който се пристъпи към церемонията по откриването. Медицински център „Свети Димитър Солунски“ предлага широка гама от медицински услуги, включително обща и гръдна хирургия, съдова хирургия, ортопедия, урология, гинекология и медицинска онкология, благодарение на екип от изключително квалифицирани специалисти. Центърът е оборудван с модерна операционна зала. За удобството на всичките си пациенти разполага с паркоместа.

Водещ специалист е д-р Димитър Цанков, специалист по общата и гръдната хирургия. ще приема пациенти всеки вторник и петък от 14.00 до 17.00 часа.

Д-р Николай Цанков ще предоставя медицински грижи в областта на коремната хирургия, със специален фокус върху лапароскопската и роботизирана хирургия. Той ще бъде на разположение за прегледи всеки вторник от 14.00 до 17.00 часа, сряда от 15.00 до 17.00 часа и петък от 14.00 до 17.00 часа.

Съдовият хирург д-р Борис Цанков ще работи с последно поколение доплеров апарат, като той ще бъде на разположение всеки понеделник от 09.00 до 14.00 часа и сряда от 14.00 до 18.00 часа.

Д-р Александър Ванов, утвърден уролог с богат опит в лапароскопската и роботизираната хирургия, ще приема пациенти всеки четвъртък от 15.00 до 18.00 часа. Д-р Васил Вътов, ортопед със значителен опит, ще консултира пациенти всяка сряда от 14.00 до 17.00 часа.

Д-р Йорданка Йорданова, акушер-гинеколог, ще предлага услуги, свързани с диагностика и терапия на гинекологични заболявания, както и проследяване на нормална и рискова бременност. 

Медицински център „Свети Димитър Солунски“ в Габрово ще предоставя висококачествени здравни услуги, разчитайки на опита и експертизата на специалистите си.  За повече информация и записване на часове, позвънете на телефон: +359 890 333398, или посетете на адрес: гр. Габрово, ул.“Николаевска“ 134.

гр. Габрово, ул.“Николаевска“ 134, тел.: +359 890 333398
Зареди още

Любопитно

Имунология и витамини – популярно и на достъпен език

Това е темата на поредната здравна лектория в Габрово.

Published

on

Тази лекция няма да замени адекватната имунологична диагностика, която по принцип липсва за пациентите извън няколко големи градове в страната. Но ще им даде информация за това къде и какво могат да направят за себе си и своето здраве. Когато човек има информация, той намира начин.

Д-р Павлина Хинкова отново инициира полезна и изключително интересна среща, на тема здраве, с проф. Д-р Доброслав Кюркчиев, който ще отговори в своята лекция на въпроса можем ли да предскажем автоимунно заболяване. И с доц. Екатерина Иванова-Тодорова, която ще насочи вниманието на габровци към витамините.

Здравната лектория, организирана от читалище „Будителите – 2017“ – Габрово, която се очаква с интерес от габровци, ще се проведе на 23 септември, понеделник, в зала „Възраждане“ от 18.00 часа.

Изтъкнатите имунолози проф. д-р Доброслав Кюркчиев, д.м., д.м.н., ще гостува с лекцията „Можем ли да предскажем автоимунните заболявания“, а доц. Екатерина Иванова-Тодоров, д.м., с лекцията „Витамините – извор на живот или нещо друго“.

Ще научите как да поддържате имунитета си в добра форма, какво отключва автоимунните заболявания, имунотерапия при злокачествените заболявания, вредни ли са витамините и кога трябва да се приемат. Ще бъдат разисквани и други интересни теми.

Събитието, както обикновено, ще завърши с дискусия и въпроси по темата.

Проф. д-р Доброслав Кюркчиев, дм, дмн:
• Ръководител катедра Клинична имунология, МФ, МУ-София и началник Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“-София. Изтъкнат български имунолог с много научни трудове, награди и активна преподавателска дейност. Завършил е медицина през 1997 г., докторантура през 2003 г., доцент от 2009г. През 2015 г. придобива степен „доктор на медицинските науки“, а от 2018 г. е професор към катедра „Клинична имунология” на МУ-София. Преподава на студенти медици, специализанти по имунология, ревматология, гастроентерология и онкология. Води тематични курсове „Актуални проблеми на автоимунните заболявания“.
• Научни интереси: автоимунни заболявания, регулация на имунния отговор, туморна имунология. Има74 научни публикации в български и 47 в международни специализирани списания, 16 участия в книги, учебници и монографии, участия в 135 научни конгреси, 32 проекта и 1176 цитирания. Специализирал в Laboratory for tumor vaccination ,Catolholic University, Leuren, Belgium.
• Отличия: награден е за високи постижения в научно-изследователската дейност през 2007 г. с наградата“Акад. Асен Хаджиолов“ на МУ-София.

Доц.д-р Екатерина Иванова-Тодорова, дм:
• Специалист клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“- София и преподавател в Катедра „Клинична имунология” на МУ-София. Има 22 год. опит в имунологията.
• Специализации: Туморна имунология в Лаборатория по клетъчни ваксини, Католически Университет Льовен, Белгия.
• Съавтор е в над 100 публикации в международни списания и 5 глави в международни книги и университетски учебници. Има над 500 цитирания от международни авторски екипи. Редактор и съавтор на първия атлас в България за АНА имунофлуоресцентни образи. Участва в 18 научни проекта и над 100 международни научни форуми.
• Сфера на компетентност: консултация, диагностика и проследяване на пациенти със системни автоимунни и имунообусловени състояния.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица