Свържи се с нас

Култура

Габровският театър открива новия сезон с премиера на „Канкун“

Published

on

На 4 септември от 19.00 часа Габровският драматичен театър ще има своята първа премиера за новия сезон. Пиесата „Канкун“ на световноизвестния и обичан у нас каталунски драматург Жорди Галсеран е заглавието, което ще ви отведе сред горещите пясъци и лазурните брегове на мексиканския курорт. Режисьор на спектакъла е проф. Атанас Атанасов, който не за първи път работи по текстове на Галсеран. Сценографията и костюмите са на Кирил Наумов, а музиката за спектакъла е написана от Ян Руменин. В „Канкун“ участват актьорите от театъра Таня Йоргова, Стоян Руменин, Димо Сава Димов и специално гостуващата Полина Христова.

Жорди Галсеран убедено твърди, че „… животът ви нямаше да е твърде различен, ако бяхте заживели с друг или друга. Някои подробности сигурно нямаше да са същите, но нищо важно в крайна сметка. Добре сте си, както сте в момента. Не го мислете излишно.“

Този отговор обаче не е задоволителен за две семейни двойки, в чийто живот като че ли въпросът за случайността на избора изплува съвсем невинно. Дългогодишното им приятелство ги отвежда на поредната почивка. Този път в Канкун, където сред горещите плажове и жаркото слънце на прочутия курорт, реалността и фантазията се завихрят в невъобразим трагикомичен сценарий.

Проф. Атанас Атанасов е дългогодишен преподавател, ръководител на актьорски клас в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Бил е актьор в трупата на Драматичен театър – Сливен, Театър „Българска армия“ и НТ „Иван Вазов“. Сред кино и телевизионните продукции, в които участва са: „Дом за нашите деца“, „Неизчезващите“, „Църква за вълци“, „Стъклен дом“, „Седем часа разлика“, „Четвърта власт“ и др. Едни от най-популярните негови постановки са: „Бурунданга“ на ДТ – Пловдив, „Пет жени в еднакви рокли“ – ТБА, „Клетка за пеперуди“ – ТМПЦ – Варна и други. На 27 март 2000 г. проф. Атанас Атанасов получава свое пано с отпечатъци на стената на славата пред театър 199 „Валентин Стойчев“ в София.

Гостуващата актриса Полина Христова е позната на публиката като съавтор на текста на спектакъла „Портретът на Дориан Грей“, а през годините и като репортерът Пополина Вокс, част от екипа на „Господари на ефира“. Завършила е „Актьорско майсторство за куклен театър“ в класа на проф. Жени Пашова. Моноспектакалът ѝ „Полетът на къртицата“ с режисьор Веселка Кунчева е носител на множество награди от фестивали в страната и чужбина. Автор е на драматургичните текстове на спектаклите – „Полетът на къртицата“, „Завод“, „Преображението“ и др. През 2023 г. в Държавен куклен театър – Стара Загора тя прави своя режисьорски дебют със спектакъла „Завод“.

Жорди Галсеран пише текстове за театър и телевизия. Пиесите му са превеждани и поставяни в целия свят. На български познаваме пиесите му в превод на Нева Мичева, която започва да превежда текстове за театър, благодарение на срещата си с неговото творчество. В нейното интервю „Като порасна, искам да стана Дейвид Мамет“ с Галсеран (първото му в България), публикувано в „Капитал Light“ през 2007-а, той споделя:

„Започнах на любителска сцена като актьор, режисьор и автор. Това е типично за Каталония – тук хората правят театър с приятелите си, както другаде играят на джаги или на карти. Никога не съм вярвал, че в крайна сметка ще преживявам от театър, но хобито ми почти неусетно се превърна в професия. Сега само пиша, защото бях много лош актьор“.

Пиесата „Канкун“ се поставя за трети път в страната, като първата постановка е в Малък градски театър „Зад канала“ с реж. Бина Харалампиева (2010), а втората в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ с реж. Стилиян Петров (2013). Сред пиесите на Галсеран, представени на сцена в България, са: „Методът Грьонхолм“, „Карнавал“, „Бурунданга“, „Верига от думи“, „Кредитът“ и др. Билети за премиерните спектакли на 4 и 26 септември са в продажба на касата на театъра и онлайн на обновения сайт на театъра.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица