

Любопитно
Различният поглед на обектива

Замисляли ли сте се как пазим историята? А дали си даваме сметка, че последните 100-тина години сме облагодетелствани в този процес? А кога всъщност дадено събитие можем да кажем, че се е случило? Тук отговорът е един и главен „виновник“ е именно фотографът.

Всички ахваме, виждайки снимка на красив залез, на някоя батална сцена, изпълнени от някоя от родолюбивите формации, на Националната Гвардейска Част, на Представителен ансамбъл на въоръжените сили, на връх Свети Никола, обсипан с националния трибагреник по време на чествания.
Тази или по-скоро края на предходната година мина 14-тата среща на фотографите от Севера и Юга. Първият ден на юли отбелязахме 8-мата подред среща, а сега в последните августовски дни ще бъде 13-та поредна среща на същите тези фотографи.

Мястото, което успява толкова години да ни събере, е именно връх Свети Никола и Паметника на Свободата. Група ентусиасти, всеки със свое виждане за случващото се пред него и най-вече с пръст на спусъка, готов да запечата мига за поколенията.

Но зад красивите кадри има и доста забавни и не толкова забавни истории. Отразявайки детските състезания, снимащият тича заедно с децата. Ротарианци и туристи, катерейки се в походите, фотографите са и там. Дъжд, слънце, отново сме на линия. Колегата Христо Петров успя да строши обектив.

На колегата, който за съжаление вече не е между нас, Пенчо Илиев от Дряново, дъжд успя да напълни камерата му с вода. Пламен Кожухаров освен, че си „наводни“ един обектив, все пак успя да направи най-добрият кадър на фойерверки на фона на Паметника на Свободата.

Георги Георгиев от Горна Оряховица е операторът дегизиран като борче и снимащ възстановките от най-горещата точка. Усмихвайки се щях да забравя Милчо Милев, който геройски снима с ръчно фокусни обективи или с камера и лента. Там знаете, че нямате място за грешки, броят на кадрите е ограничен.

Минаха няколко изложби „Емоции през обектива“, в които показвахме много малка част от уловените мигове. Последните 10-тина години няма изложба, свързана или не с Националните чествания на августовската епопея, но показваща Вазовата Шипка, но нашите снимки са там.

Вече има поет ангажимент, догодина да съдействаме и съвместно с Националния парк музей Шипка-Бузлуджа да направим една доста сериозна изложба. Тази година отново ще сме част от „Национално честване Шипченска епопея“ и отново зад кадър, но с идеята да видите неща, които може би ще пропуснете даже и да сте част от честванията.

Нека колегите и приятелите да не се сърдят, че не съм споменал всички. На останалите само мога да кажа: Ние ще сме на върха и тази година, включвайки се в детските състезания, ставайки част от походите организирани от Ротари клуб Габрово или някъде в средата на бойното поле пресъздаващо епичните боеве възстановени от НД „Традиция“.

Автор: Пламен Иларионов,
журналист, член на СБЖ – Габрово
и основател на Портала за фотография PhotoPlace.bg.


Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“