Свържи се с нас

Култура

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ наближава

Published

on

С гостуването на Куклен театър „Мостар“ ще започне Шестото издание на любимия куклен фестивал „Рачо и Дешка“ в Габрово. Актьорите от Босна и Херцеговина ще представят на публиката „Котаракът в чизми“.

Спектакълът е съвременен вариант на класическата приказка. Историята на умния и находчив котарак е разказана с много динамика и чар. Постановката  очарова малкия зрител и го приобщава активно към действието на разказваната история, за да го доведе до щастливата развръзка – обичания от всяко дете финал на приказката. 

Режисурата на Елжбета Ейсимонт, изящната работа на сценографа – арх. Иван Цонев и музиката на Милен Василев са гаранция за добрия театрален продукт, достойно защитен от актьорите Ена Хусич, Диана Максумич, Неджад Максумич, Серджо Радош.

Началото е на 6 юли, събота, в 17.00 часа, а мястото – Градинката с мечето. Непосредствено след спектакъла Фондация „ОТ БГ” организира творческа и хореографска работилница с любимата куклена актриса Радостина Андреева.

Програмата на първият фестивален ден ще продължи в 18.30 часа с гостуването на Държавен куклен театър Пловдив и техният забавен, образователен спектакъл „Чук и Пук“, създаден по класическия текст на Турбьорн Егнер.

„Имаше едно време едно момченце. Казваше се Антон. То имаше в устата си зъбки – както всички деца. Но в едно от зъбчетата на Антон имаше дупчица. Там живееха две човечета, които се наричаха Чук и Пук. Чудни имена, но чудни бяха и човечетата.“Постановката е дело на Стоян Ангелов, сценографията – на Диана Узунова, а музиката – на Гергана Василева. Участват Михаела Андонова и Наталия Василева.

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ се организира от Фондация „ОТ БГ“ с финансовата подкрепа на Програма Култура на Община Габрово.

Култура

Габровският театър отчете успешен сезон

С три премиери, над 200 реализирани събития и награда Аскеер приключи сезон 2023 / 2024 в Габровския театър.

Published

on

На 27 юни, със зрелищния си спектакъл Портретът на Дориан Грей, Габровският драматичен театър закри сезон 2023/2024 на сцената на обновения Дом на културата “Емануил Манолов” в Габрово.

Отпразнува три премиерни заглавия и реализира общо над 200 събития, в периода от септември 2023 до юни 2024 г. В Габрово са реализирани над 100 представления, както собствена продукция, така и на гостуващи колеги, което е своеобразен рекорд от 2019 г. насам.

За края на сезона екипът на театъра е подготвил и анкета за своите зрители, която да определи нагласите сред публиката по повод работата на театъра. Анкетата е отворена, анонимна и е достъпна на този линк: https://forms.gle/Kg4YffFPc5VV8Jeg6.

Турнета, участия във фестивали, организиране на фестивал, номинации и награди са само част от дейностите, които попълват отчета за годината.

Измина една интересна плеяда от месеци, в които положеният труд започна да бере плодове, а ние не спирахме да сеем новите семена, с които екипът на театъра се надява да осигури нова щедра театрална година.

„През октомври 2023 г. участвахме в два международни фестивала. Спектакълът „Трудни за обичане“ по Л. Герш с режисьор Светослав Славчев взе участие в Европейския фестивал на пътуващия театър в Сливница, където си завоюва две награди – за най-добър актьор за Ангел Калев и награда на публиката.

Спектакълът „Дано играят добре“ по Луц Хюбнер, с режисьор Ана Батева, бе част от програмата на Международен театрален фестивал „Отело“ в Гостивар, Северна Македония.

През ноември отбелязахме вълнуващата премиера на „Приятнострашно“ от Яна Борисова, с режисьор Валерия Минева. Зимните месеци преминаха в репетиции на „Портретът на Дориан Грей“ по Оскар Уайлд, реж. Веселка Кунчева, след чиято премиера през февруари обиколихме част от големите сцени в страната. Спектакълът получи 3 номинации за награда „Аскеер“ в категориите Сценография, Костюмография и Театрална Музика. Наградата за Сценография бе връчена на Мариета Голомехова.

Началото на април беше вълнуващо с деветото издание на Международния фестивал на монодрамата „Соло Акт“, а веднага след него представихме премиерния семеен спектакъл „Слънчев ден“ от Ана Батева и Любомир Колаксъзов, режисиран от Ана Батева.

В самия край на сезона ще проведем третото издание на Летен театрален форум, в което габровските актьори ще работят заедно със студенти и актьори по темата „Музиката в думите“. Тази година форумът ще бъде ръководен от режисьора Ана Батева, музиканта и композитор Стефан Здравески и сценографа и хореограф Деница Николова. Събитието за театралните професионалисти ще започне на 8 юли и ще завърши с показ с вход свободен на 18 юли.

Септември месец ще стартира с премиера. Атанас Атанасов режисира пиесата на Жорди Галсеран “Канкун”, която ще ни пренесе на плажовете на испанския курорт. Премиерните дати са 4 и 26 септември. В началото на юли започнахме работа по още един нов проект, който ще се реализира в началото на септември.

По повод 60-годишнината от основаването на МАИР “Боженци”, сме партньор в създаването на театрален спектакъл, който ще се изпълни на мегдана на село Боженци на 6, 14 и 21 септември. Пиесата “Боженкалиите” е написана специално за повода от драматурга на габровския театър Емилия Илиева и е под режисурата на Светослав Славчев“, споделят от ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово.

„Благодарим на зрителите и ги очакваме да посетят с интерес и всички предстоящи в новия сезон събития на Драматичен театър “Рачо Стоянов”.

Зареди още

Култура

Първо място и признание за Танцов клуб „Хопни ми, тропни ми” – Севлиево

Published

on

От 21 до 23 юни в древния град Несебър се проведе юбилейното Десето издание на Международния фолклорен фестивал „Несебърски накит 2024“, организиран от Община Несебър и читалище „Яна Лъскова-1905“. Амфитеатърът в града се превърна в сцена на таланта, певческото и танцовото изкуство на български и чуждестранни любители, самодейци и почитатели на фолклора от читалища, центрове по изкуствата, школи, клубове и други.

В тридневната конкурсна програма участваха над 650 участници от страната и чужбина. Фестивалът имаше конкурсен характер и целеше да съхрани и популяризира фолклорното наследство, да стимулира интереса и любовта на поколенията към фолклорното творчество, да подтиква към издирване, съхраняване и разпространение на фолклора.

Журито, оценяващо изпълненията, бе съставено от изтъкнати професионалисти и доказали се авторитети в областта на българския фолклор: Проф. акад. Милчо Василев – главен художествен ръководител на Академичния фолклорен ансамбъл при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, композитор, диригент. Проф. д-р Антон Андонов – преподавател в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, балетмайстор във фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Пловдив. Д-р Ваня Монева – хоров диригент, преподавател в НМА „Панчо Владигеров“ – София. Д-р Данислав Кехайов – народен певец, фолклорист.

В късната вечер на 22 юни, празникът на българския фолклор, на сцената излязоха момичетата и момчетата от Танцов клуб „Хопни ми, тропни ми“ – Севлиево. Под ръководството на Пламен Христов и Беньо Пенев, за конкурса те представиха два танца – „Северняшка китка“ и Женски тракийски танц.

Дефилето на участниците по крайбрежната алея и дългото седемчасово очакване не попречиха на изпълнителите да се представят блестящо. Артистичните и емоционални изпълнения на танците завладяха както публиката, така и журито.

Дългите ръкопляскания и високите оценки развълнуваха танцьорите, а най-високото признание за труда им дойде от личните поздравления на членовете на журито. Те бяха впечатлени от техничността и заряда на изпълненията, които показаха, че самодейци могат да представят танци с такова качество и стил.

Не случайно първото място в категорията за фолклорни танцови състави, изпълняващи обработен фолклор, беше присъдено на Танцов клуб „Хопни ми, тропни ми“. Клубът получи диплом и дизайнерски плакет, а съставът бе включен в галаконцерта на закриване на фестивала, заедно с изпълненията на Ансамбъл „Тракия“.

Това е пореден успех и признание за момичетата и момчетата от „Хопни ми, тропни ми“, които добавят още един триумф към своята творческа биография.

Зареди още

Култура

В очакване на Международния куклен фестивал „Рачо и Дешка“

Published

on

Международният фестивал за деца и възрастни „Рачо и Дешка“ и тази година обещава да ни учи, докато ни забавлява. Четири творчески работилници ще сплотяват деца и родители и ще провокират креативността им през месец юли, когато в Габрово ще се проведе Шестото издание на фестивала.

В първия фестивален ден – 6 юли ще отворим работилница, в която талантливата куклена актриса Радостина Андреева ще ви разкаже историята на габровския куклен театър и любимите герои Рачо и Дешка чрез своята авторска книжка, ще провокира децата да станат нейни сътворци, а после заедно с тях ще се потопи в хореографското изкуство и изкуството на танца.

Следващата събота – 13 юли ще може да се включите в работилница за изработка на кукли. Усмихнатата и винаги готова да се отдаде на работа с деца Оля Христова, ще покаже на всички желаещи как могат сами да си изработят кукли за домашен театър.

На 20 юли отново с Оля деца и родители ще творят с непотребна хартия, която да превърнат в изделие на изкуството и то с мисия – да вдъхновява и забавлява. Последната, но не по важност, а само хронологично, работилница Фондация „ОТ БГ“ поверява на своите партньори и приятели от РБ „Априлов-Палаузов“.

Какво ще ви предложат те за буквите и книжките, героите и приказките, ще научите на 27 юли. Всяка от творческите работилници ще започва непосредствено след първия спектакъл от програмата, в 17.50 часа на съботния ден.

От своето създаване до днес кукления фестивал „Рачо и Дешка“ винаги е предлагал на своята публика някакво творческо предизвикателство. Рабитилничките на фестивала се превърнаха в любимо занимание на малки и големи и винаги се очакват с нетърпение и голям интерес. Вярваме, че това, което сме ви подготвили тази година, истински ще ви хареса и ще създаде любим спомен за цялото семейство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица