Свържи се с нас

Новини

Безплатна консултация през юни с дерматолога д-р Йорджева за пациенти с атопичен дерматит или псориазис

Published

on

До края на юни пациентите с вече поставена диагноза атопичен дерматит или псориазис от поне 6 месеца могат да се запишат за безплатна консултация с д-р Красимира Йорджева, завеждаща отделението по Дерматология в МБАЛ “Д-р Тота Венкова” в Габрово. За да си запазят час, е нужно да се обадят в работен ден между 8 и 17 ч. на тел.: 0877 42 74 19 или да се регистрират на https://www.pratia.bg/dermatology-2/

Aтопичен дерматит
Aтопичният дерматит е хронично заболяване, което причинява възпаление, сърбеж и сухота на кожата. Това е една от най-често срещаните и най-тежки форми на екзема, която обикновено започва в детството, но може да се появи на всяка възраст. Смята се, че гените, имунната система и околната среда играят роля в заболяването. 

Атопичният дерматит не е заразен и не може да се предава от човек на човек. Той е не само обрив или сърбеж по кожата. Силният сърбеж води до разчесване, което причинява по-нататъшно зачервяване, подуване, напукване и секретиране на лезиите, образуване на корички и лющене. Често има периоди на влошаване, последвани от подобряване на състоянието.  

Лечение 
Атопичният дерматит не може да бъде излекуван, но правилната терапия може да го контролира и пациентите да водят пълноценен живот. Поради хроничния и рецидивиращ характер на атопичния дерматит необходимостта от лечение за облекчаване на симптомите и предотвратяване на обострянето може да продължи с десетилетия. 

План за лечение, създаден заедно с дерматолог, може да помогне, като се поставят  конкретни цели – намаляване на честотата на обострянията, редуциране на възпалението на кожата, облекчаване на симптомите, предотвратяване на влошаването на екземата, намаляване на риска от инфекция и усложнения, поддържане на хидратирана кожа.  

“Проведените научни изследвания с цел по-добро разбиране на имунните и на възпалителните механизми при атопичния дерматит доведоха до проучване на по-целенасочени стратегии за лечение, които да помогнат на хората да контролират по-добре заболяването си. От няколко години хората със среден към тежък атопичен дерматит в Европа имат възможност да се лекуват с нови, иновативни терапии, благодарение на клиничните изпитвания.”, споделя д-р Йорджева. 

Псориазис
Псориазисът сред най-разпространените кожни заболявания с хронично протичане (редуване на периоди на влошаване и подбрение) и различна честота на обострянията.  Кожните изменения се появяват най-вече по лактите и коленете, но също и по половите органи, окосмената част на главата, лицето, телесните гънки, дланите и стъпалата. Характерните обриви са зачервени надигнати участъци на кожата, покрити със сухи сребристо-бели люспи.  

Причини  
Причините за появата на псориазис все още не са напълно изяснени. Той е генетично заболяване, но е възможно да сме носители на гена и да не се разболеем. Възможно е и човек да боледува без никой друг от семейството да е засегнат. Псориазисът не е заразен и не може да се предаде от човек на човек. 

Първите симптоми обикновено се появяват в ранна юношеска възраст (12 – 13 г.) или след 50-тата година. Заболяването и обострянията се проявяват под въздействието на отключващ фактор.  

Провокиращите фактори са външни и вътрешни.  

Вътрешните са: повишено ниво на кръвната захар, психичен стрес или хормонални въздействия (бременност, раждане, пубертет).   Най-честите външни отключващи фактори са:  

  • физични – травма, одраскване, убождане, изгаряне, ултравиолетово и рентгеново облъчване и др.; 
  • инфекции – най-често вирусни: морбили, херпесни вируси; бактериални – стрептококови инфекции; гъбични агенти и др. 
  • Лекарства за придружаваща заболявания – бета-блокери, литиеви препарати, синтетични  антималарици, златни соли, тетрациклинови антибиотици и др. 

Отключващите фактори могат да са различни за всеки човек, както и могат да се различават в различните периоди.  

Лечение, адаптирано към Вашия псориазис 
“Всеки пациент има собствено лечение, адаптирано според тежестта на заболяването, засегнатата зона, начина на живот и въздействието върху ежедневието му. Противопоказания и фамилна анамнеза също влияят при избора на стратегия за лечение. Затова е важно да имате доверие на Вашия лекар дерматолог.”, изяснява д-р Йорджева.

“Към момента в България пациентите могат да се възползват от иновативно, различно от биологичното лечение, благодарение на клиничните изпитвания. Продуктът вече е пуснат в пазарната мрежа в САЩ, а резултатите са повече от обнадеждаващи.”, споделя още тя.

Новини

Отбелязваме 6 септември – Денят на Съединението на България!

Published

on

Днес е 6 септември, денят, в който отбелязваме 139-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи.

Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите „Съединение“.

През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.

Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев.

Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.

След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.

6 септември е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.

Зареди още

Новини

„Янтра“ организира Детски турнир „Габрово Къп 2024“

Published

on

За трета поредна година ОФК „Янтра“, съвместно с Община Габрово, ще бъде домакин на Национален турнир по футбол „Купа Габрово 2024“. В предстоящото издание на надпреварата като партньор и съорганизатор се включва и Олимпия Футбол Клуб.

След успешното провеждане на първите две издания, тази година в турнира ще се включат над 300 деца на възраст между 7 и 13 години. В рамките на трите дни между 6-ти и 8-ми септември ще се изиграят 40 мача в три потока – Футбол 5 (родени 2016), Футбол 7 (родени 2015) и Футбол 11 (родени 2011).

Срещите при най-големите ще се играят на стадион „Априлов“ и официалния стадион „Христо Ботев“. Мачовете на Футбол 7 ще се провеждат едновременно на две игрища на големия терен с изкуствена трева в СК „Христо Ботев“, а двубоите на Футбол 5 ще са на малкия терен с изкуствена трева (клетката).

В отделните възрастови групи ще вземат участие отборите на Янтра, Лудогорец (Разград), Етър (Велико Търново), Олимпия (София), Розова долина (Казанлък), Делфини (Варна), Севлиево, Троян, Болярчета (Велико Търново) и Локомотив (Дряново).

Зареди още

Новини

Д-р Николай Цанков ще приема пациенти в МЦ „Св. Димитър Солунски“

Published

on

От 14 септември – Кръстовден, Медицински център „Свети Димитър Солунски“ в Габрово официално отваря врати и започва да приема пациенти. В поредица публикации ще ви запознаем с екипа от специалисти, които ще се грижат за Вашето здраве и добруване. Днес ще ви представим д-р Николай Цанков. 

Д-р Николай Цанков е високо квалифициран специалист в областта на коремната хирургия, със задълбочени познания и практически опит в лапароскопската и роботизираната хирургия. Тези съвременни техники позволяват минимално инвазивни интервенции, което значително намалява времето за възстановяване и риска от усложнения за пациентите.

Специализирал е лапароскопска хирургия в Дънди, Шотландия, еднопортова видео-асистирана торакоскопия (VATS) в Шан Хай, Китай, и еднопортова гръдна хирургия в Лисабон, Португалия. Той прилага иновативни методи за лечение на разнообразни заболявания на коремната кухина, които осигуряват на пациентите по-добри резултати и комфорт по време на възстановяването.

Д-р Цанков ще бъде на разположение за консултации и прегледи в Медицински център „Свети Димитър Солунски“ в следните часове:
Вторник: 14.00 – 17.00 ч.
Сряда: 15.00 – 17.00 ч.
Петък: 14.00 – 18.00 ч.

За повече информация и записване на часове, можете да свържете се с лечебното заведение на телефон: +359 890 333 398 или да посетите МЦ „Свети Димитър Солунски“ в Габрово, на адрес: ул.“Николаевска“ 134.

гр. Габрово, ул.“Николаевска“ 134, тел.: +359 890 333 398
Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица