Свържи се с нас

Новини

Безплатна консултация през юни с дерматолога д-р Йорджева за пациенти с атопичен дерматит или псориазис

Published

on

До края на юни пациентите с вече поставена диагноза атопичен дерматит или псориазис от поне 6 месеца могат да се запишат за безплатна консултация с д-р Красимира Йорджева, завеждаща отделението по Дерматология в МБАЛ “Д-р Тота Венкова” в Габрово. За да си запазят час, е нужно да се обадят в работен ден между 8 и 17 ч. на тел.: 0877 42 74 19 или да се регистрират на https://www.pratia.bg/dermatology-2/

Aтопичен дерматит
Aтопичният дерматит е хронично заболяване, което причинява възпаление, сърбеж и сухота на кожата. Това е една от най-често срещаните и най-тежки форми на екзема, която обикновено започва в детството, но може да се появи на всяка възраст. Смята се, че гените, имунната система и околната среда играят роля в заболяването. 

Атопичният дерматит не е заразен и не може да се предава от човек на човек. Той е не само обрив или сърбеж по кожата. Силният сърбеж води до разчесване, което причинява по-нататъшно зачервяване, подуване, напукване и секретиране на лезиите, образуване на корички и лющене. Често има периоди на влошаване, последвани от подобряване на състоянието.  

Лечение 
Атопичният дерматит не може да бъде излекуван, но правилната терапия може да го контролира и пациентите да водят пълноценен живот. Поради хроничния и рецидивиращ характер на атопичния дерматит необходимостта от лечение за облекчаване на симптомите и предотвратяване на обострянето може да продължи с десетилетия. 

План за лечение, създаден заедно с дерматолог, може да помогне, като се поставят  конкретни цели – намаляване на честотата на обострянията, редуциране на възпалението на кожата, облекчаване на симптомите, предотвратяване на влошаването на екземата, намаляване на риска от инфекция и усложнения, поддържане на хидратирана кожа.  

“Проведените научни изследвания с цел по-добро разбиране на имунните и на възпалителните механизми при атопичния дерматит доведоха до проучване на по-целенасочени стратегии за лечение, които да помогнат на хората да контролират по-добре заболяването си. От няколко години хората със среден към тежък атопичен дерматит в Европа имат възможност да се лекуват с нови, иновативни терапии, благодарение на клиничните изпитвания.”, споделя д-р Йорджева. 

Псориазис
Псориазисът сред най-разпространените кожни заболявания с хронично протичане (редуване на периоди на влошаване и подбрение) и различна честота на обострянията.  Кожните изменения се появяват най-вече по лактите и коленете, но също и по половите органи, окосмената част на главата, лицето, телесните гънки, дланите и стъпалата. Характерните обриви са зачервени надигнати участъци на кожата, покрити със сухи сребристо-бели люспи.  

Причини  
Причините за появата на псориазис все още не са напълно изяснени. Той е генетично заболяване, но е възможно да сме носители на гена и да не се разболеем. Възможно е и човек да боледува без никой друг от семейството да е засегнат. Псориазисът не е заразен и не може да се предаде от човек на човек. 

Първите симптоми обикновено се появяват в ранна юношеска възраст (12 – 13 г.) или след 50-тата година. Заболяването и обострянията се проявяват под въздействието на отключващ фактор.  

Провокиращите фактори са външни и вътрешни.  

Вътрешните са: повишено ниво на кръвната захар, психичен стрес или хормонални въздействия (бременност, раждане, пубертет).   Най-честите външни отключващи фактори са:  

  • физични – травма, одраскване, убождане, изгаряне, ултравиолетово и рентгеново облъчване и др.; 
  • инфекции – най-често вирусни: морбили, херпесни вируси; бактериални – стрептококови инфекции; гъбични агенти и др. 
  • Лекарства за придружаваща заболявания – бета-блокери, литиеви препарати, синтетични  антималарици, златни соли, тетрациклинови антибиотици и др. 

Отключващите фактори могат да са различни за всеки човек, както и могат да се различават в различните периоди.  

Лечение, адаптирано към Вашия псориазис 
“Всеки пациент има собствено лечение, адаптирано според тежестта на заболяването, засегнатата зона, начина на живот и въздействието върху ежедневието му. Противопоказания и фамилна анамнеза също влияят при избора на стратегия за лечение. Затова е важно да имате доверие на Вашия лекар дерматолог.”, изяснява д-р Йорджева.

“Към момента в България пациентите могат да се възползват от иновативно, различно от биологичното лечение, благодарение на клиничните изпитвания. Продуктът вече е пуснат в пазарната мрежа в САЩ, а резултатите са повече от обнадеждаващи.”, споделя още тя.

Култура

„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден

Published

on

Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.

От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.

Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.

От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.

*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.

Зареди още

Любопитно

Диян Павлов – Джими и „Школото“ на сцената на „Семе българско“

Published

on

Създателят и стопанин на „Творителница О‘Писменехъ“ Диян Павлов – Джими е сред специалните гости на тазгодишното издание на националния фестивал „Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево.

Известният творец от Плевен ще предложи на посетителите да се впуснат във вълнуващо пътешествие далеч назад във времето чрез спектакъла „Школото”. 

Интерактивното представление увлича публиката и по атрактивен начин представя периода на създаване на глаголицата и кирилицата, разказва за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска”, за годините на духовното пробуждане и израстване на българския народ.

Защо трябва да знаем и помним историята си, защо писмеността ни е ценност, с която да се гордеем? На тези и още много други въпроси, свързани с българщината, Диян Павлов-Джими ще даде своите отговори на 26 април (събота), по време на националния фестивал „Семе българско`2025” в Севлиево. Входът е свободен!

Зареди още

Новини

Христина Пенева с 5-то място на Световната купа, бронз за Делина Михайлова

Published

on

Ново чудесно представяне с националното трико направиха състезателите на КСАБ „Акро-арт“. Три представителки на габровския клуб взеха участие в престижна проява по скокове на батут в Ричоне, Италия. За мъжете и жените това беше втори кръг от Световната купа, а за подрастващите – силен международен турнир. Надпреварата в Световната купа беше изключително оспорвана, с участието на редица медалисти от олимпийски, световни и европейски първенства.

Христина Пенева представи страната ни в състезанието и заедно с Марияна Узунова от Сливен се класира на престижното пето място в синхронните скокове на батут. Дуетът на България се нареди на осмо място в квалификацията от общо 13 двойки, като получи за изпълнението си 46.830 точки.

Във финала синхронът ни беше оценен с 43.750 и зае петата позиция. Златото с 50.000 точки спечелиха представителките на Великобритания Бриони Пейдж (олимпийска шампионка от Игрите в Париж, сребърна от тези в Рио де Жанейро, бронзова от Токио, многократна световна и европейска шампионка) и Изабела Сонхърст. Второто място бе за дуетът на Китай с трикратната световна шампионка Ху Иченг и Жанк Ксинксин, а третото – за представителките на Франция Лея Лабрус и Клея Брус. Украйна зае четвъртото място, а след българската двойка на финала останаха тези на Турция, Канада и САЩ. Най-добрата българска състезателка в скоковете на батут записа и още един финал в Световната купа.

Заедно с Калоян Петров от „Имидж“ (Русе) Христина участва в дисциплината смесен синхрон, която от тази година е включена в кръговете от Световната купа. С резултат от 44.250 точки двамата заеха осма позиция в пресявките, а във финала се наредиха на шесто място.

В индивидуалните скокове на батут Христина Пенева стигна до полуфиналите. Състезателката на „Акро-арт“ получи 20-та оценка в квалификациите от общо 47 състезателки – 52.710 точки. Марияна Узунова (Шампион, Сливен) завърши 32-а с резултат от 49.770 точки.

В международния турнир за момчета, момичета, юноши и девойки две състезателки на „Акро-арт“ представяха България – Делина Михайлова и Сияна Павлова. Те скачаха във възрастовата група на 13-14-годишните. В индивидуалната надпревара Делина записа пети резултат в квалификациите – 86.740 точки. Сияна остана 14-та.

Във финала Михайлова се пребори за бронзовото отличие с резултат от 46.890 точки. Първо и второ място заеха представителки на домакините, а другата българска състезателка стигнала до финала – Кристина Колева (Стара Загора), се класира на пето място.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица