

Новини
Симптоми на обезводняване при децата – за какво да следим?

Хидратацията е от съществено значение за здравето на малките деца. При тях обезводняването може да доведе до животозастрашаващи състояния, особено ако навън е горещо. Нещо, което всеки родител желае да избегне. Правилната хидратация предполага, че от 80% от течностите, необходими на тялото, трябва да бъдат набавени от течности и 20% от храни. Необходимите дневни количества варират според възрастта на детето.
Препоръчително е бебетата да се хранят само с кърма до около 6-месечна възраст. Тогава те не се нуждаят от допълнителни течности. Когато започне отбиването, повечето родители се сблъскват със съмнения относно това дали детето приема достатъчно вода. Какъв трябва да е необходимият прием на вода и кога симптомите на обезводняване са притеснителни? Нека надникнем в отговорите.
Колко течности са необходими на детето според възрастта?
Дете на възраст между 1 и 3 години се нуждае от 1,3 л. дневни количества течности от храни и напитки. Необходимо е да приема поне 1 л. от тях само от напитки. Това се равнява на около 4 чаши вода дневно. За по-големите деца, между 4 и 8 години, общият дневен прием на течности трябва да се равнява на 1,6 л., от които 1,3 л. само от напитки. Това се равнява на около 5-6 чаши вода дневно.
Какви течности се препоръчват за най-малките?
Българската педиатрична асоциация препоръчва бебетата и децата под 7 годишна възраст да пият предимно изворна вода. Освен че действа благоприятно върху здравето и се грижи за нормалното протичане на физиологичните процеси в тялото, водата поддържа устната кухина чиста. Тя измива от зъбите захарите и киселините вследствие на приема на сладки, кашави храни и подсладени напитки, както и оцветяванията от соковете по емайла и стимулира слюноотделянето.

Признаци на обезводняване
Децата са особено уязвими към дехидратация, особено под 5-годишна възраст. Обезводняването може да настъпи или да се случи, ако са били на слънце твърде дълго, както и когато са болни и вдигнат температура над 38° С, страдат от повръщане, диария или се изпотяват по-интензивно.
Признаците на дехидратация включват тъмножълта урина със силен мирис, сухота в устата, устните и очите, замайване, прекомерна умора или необяснимо неспокойствие, ходене по малка нужда по-рядко (под 4 пъти на ден), по-малко мокри пелени от обикновеното. Тези симптоми не са силно притеснителни, но са сигнал да се обърне по-сериозно внимание на хидратацията на детето.
Ако освен тези признаци, детето диша учестено, сънливо е, отделя малко или дори никакви сълзи, когато плаче, крайниците са студени и с петна, има потънала фонтанела (при новородените), е време да се консултирате с педиатър.


Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста