Свържи се с нас

Култура

Нов проект на РБ „Априлов – Палаузов“

Published

on

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” започва реализацията на един от своите нови проекти за 2024 година, който е одобрен по приоритетното направление на Програма Култура на Община Габрово за 2024 г. „Творческо преживяване и социализация на пространствата”.

Проектът носи заглавие „В началото бе Словото…” – от глаголицата до съвременното изкуство” и неговата основна цел е запознаване на деца и младежи с глаголицата и въздействащите й проекции в днешно време. Глаголицата е първата старобългарска азбука, наричана от специалисти „най-съвършената графична система от древни времена до днес“. Това е поредният проект на РБ „Априлов- Палаузов”, реализиран с подкрепата на Програма „Култура” на Община Габрово. Преди него успешно бяха осъществени още два проекта – „От хартията до книгата…и след това“ и „Книжно лято – букви, думи и знаци”.

Партньори в осъществяването на проекта на библиотеката са екипите на други две институции в Габрово с постоянен принос към обществения и културен живот в областта и в страната – Художествена галерия „Христо Цокев” и Регионален исторически музей.

Отделните етапи на проекта проследяват развитието на глаголицата от нейното създаване през по-нататъшното й преобразяване – знаков момент в исторически процес, който продължава и до днес с усъвършенстването на езика и писменото ни слово. Глаголицата е стройна знакова система със силно визуално и звуково въздействие и е призната за една от най-съвършените графични системи в човешката история. По тази причина тя заслужава специално внимание и е необходимо да достигне до по-широк кръг от разнообразни публики.

Екипът ни проучи и доказа, че сред децата и младежите днес, а и сред мнозина възрастни има потребност да познават в детайли историята на българската писменост и книжовната ни култура, да проследят развитието на българските букви от зараждането на писмеността до нашата съвременност. Възвръща се интересът към първите исторически периоди от развитието на буквите, думите и словосъчетанията – писмените знаци, които остават след нас и са свидетелство за човешкия напредък и просперитет.

В хода на проекта ще бъдат проведени четири творчески арт-ателиета с участието на деца, ученици, специалисти и доброволци под общ надслов „Светът на глаголицата” – оцветяване на глаголически букви, рисуване върху коприна, забавни образователни игри, ателие за папие-маше и арт-колажи, наречено „Втори живот за вестници, списания и книги“, както и създаване на приказки, театрална миниатюра „Буквите“.

В заключителната фаза на проекта ще бъде организирана специална изложба „Изкуство в книга – „Ars in Libro” в ХГ „Христо Цокев”. Периодът за осъществяване на проекта е от 1 юни до 15 октомври 2024 година. Първото ателие ще бъде в беседката зад основната сграда на библиотеката на 12 юни 2024 г. от 10 часа.

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица