

Любопитно
Слави Бонев и Иван Минчев водят карнавалното шествие

Слави Бонев и Иван Минчев – двама добри приятели заедно в тяхното вечно царство и отново заедно на любимия им карнавал, за да ни напомнят, че каквото и да става „Шоуто трябва да продължи“. Те ще бъдат на една платформа в емблематичната за всеки от тях визия.
Макетът на Иван Минчев е готов, правят се детайлите по него – обяснява художникът на габровския карнавал Драгомир Цанев, който през последните 3 месеца повече е в работилницата, отколкото вкъщи. Заедно с него са и още единадесет души, но всъщност работят като едно цяло.
От възстановяването на Карнавала до днес те вече имат зад гърба си 24 издания. Това художникът нарича ценен опит, който ги превръща в добре смазана машина, където всеки си знае задачата. През ръцете им, само за настоящия карнавал, са минали 19 макета, като не броят дребните елементи, които също изработват и отнемат немалко време.
За направата на любимите за снимки карнавални фигури са използвани 18 кубика стиропор – за ръце, глави, крака, фигури. За да си представи човек колко е това като обем може да го сметне като има предвид, че 1 блок е 3 х 3 х 1,2 м и дебелина около 10 см. Лепила, бои, натронова хартия, рабица, арматурна тел, железните профили са задължителен елемент.
Всичко това обаче просто събрано няма да направи макетът такъв, какъвто го виждаме в карнавалното шествие, затова си има алгоритъм на работа. Художникът и двама заварчици правят фигурата /така явно наричат тялото/, след което подхващат плетачниците и кашировчици, успоредно с фигурата се изработва главата и накрая се правят ръцете и краката.
Но най-първо се правят конструкциите, разбира се преди това е рисунката, която няма как да се направи без темата на карнавала и сценарий с участниците. В своята работа всички от карнавалната работилница освен много труд, влагат и много любов и внимание, всеки пази смешни и не до там забавни спомени, както и не си признават, но си имат любими макети. За един такъв разказва художникът Драгомир Цанев.
Фигурата до ден днешен той нарича „безумната котка“ – изработена на щурм за една нощ. Става въпрос за габровската котка, която се завръща след дългото прекъсване на карнавала.
Всичко е готово, предстои денят на шествието и общоградското забавление, но оказва се котка няма, няма и опашка за рязане, което поставя традицията на габровци под сериозен риск. Тогава се събират отбор верни приятели, които ще наречем с малки имена, както художникът ни каза – Ники, Недко и Огнян и само за една нощ сглобяват най-безумната котка, която показва отново габровската изобретателност.
Материали вече няма затова ползват подръчни такива – главата – топка от тел, парцали и вестници, а тялото – пет PVC тръби, всичко това облечено с черен плат. Опашката с балон напълнен с хелий, за да е вирната и лесно кметът да я среже. Хиляди са историите като тази, които и до ден днешен предизвикват усмивки по лицата на замесените в карнавала.
Усмивки по лицата на хилядите посетители на Карнавала ще има и тази година. Сред всички тях на карнавалната трибуна ще се прокрадне и един сериозен поглед, зад който може да разпознаем художникът Драгомир Цанев. Той винаги гледа критично своята работа, а когато види емоциите на хората, които предизвиква тя, отдъхва за малко и идва времето за следващия карнавал…
*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.


Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!