Свържи се с нас

Култура

Започна Международният фестивал на монодрамата „Соло Акт”

Published

on

Пълни зали на Държавен куклен театър – Габрово и Дом на културата „Емануил Манолов” в първата фестивална вечер, потвърдиха успеха на спектаклите „Старецът и морето” по Ърнест Хемингуей на Красимир Ранков и „Нашенец” на Мариус Куркински по текстове на Чудомир.

Деветото издание на Международния фестивал на монодрамата може да се изрази в следните параметри – 6 дни и 13 представления на 5 сцени. Драматичният и кукленият театър, обновения Дом на културата „Емануил Манолов”, зала „Възраждане”, се превръщат във фестивална арена и очакват габровската публика и гостите на града. За първа година фестивалът има и регионална програма – моноспектакълът на Христо Мутафчиев „Боже мой” (Народен театър „Иван Вазов”) ще се играе както в Габрово, така и в съседните Дряново и Севлиево.

Директорът на театъра Петко Койчев и кметът на Габрово Таня Христова поздравиха публиката по случай откриването на фестивала. „Искам да благодаря на публиката, че са отново с нас за 9 път в тези 18 години, в които се провежда фестивалът. Няма друг толкова мащабен фестивал в България, фокусиран върху изкуството на моноспектакъла, и затова се радвам, че и тази година можем да предложим 13 представления на публиката, включително заглавия подходящи за деца, за семейна публика и разбира се, две заглавия от международната ни програма. Щастлив съм и от това, че съм поредният човек, който има честта да продължи провеждането на фестивала”, каза Петко Койчев.

Таня Христова поздрави публиката и всички участници и отбеляза, че не завижда на журито, което трябва да оцени най-добрите участници във фестивала от богатата му програма. Тя изрази и радостта си от това, че именно откриването на фестивала се случва в обновената сграда на Дома на културата и се надява тя да бъде изпълнена с качествени културни събития.

Фестивалът продължава до 7 април с още интригуващи заглавия. На 3 април зрителите видяха моноспектакъла на актрисата Весела Бабинова „Пистолет в торнадо”, който ѝ донесе и награда ИКАР 2024 за главна женска роля.

Деница Даринова е другата актриса, която ще представи моноспектакъла „Виктория” по текстове на Йордан Славейков на сцената на Държавен куклен театър.

На 4 април Йоанна Сиракова представя биографичния спектакъл „Били Холидей”, а Ненчо Илчев ще изпълни „Щастлив съм”, който е поставен на сцената на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов”.

На 5 април е първото международно участие от Румъния – спектакълът „Йона” на актьора Александру Бетеринге, а Здрава Каменова ще продължи вечерта с нейния моноспектакъл „Хитът на сезона”.

Любимецът на децата Коле Китанов ще зарадва малки и големи в 11.30 часа на 6 април със спектакъла „Сапунена фантазия”. „Гоя” е второто международно заглавие и е дело на актьора и режисьор Зиях Соколович (Хърватия) и ще може да се гледа на 6 април.

По-късно същата вечер Христо Мутафчиев представя в Габрово „Боже мой”. Закриването на фестивала и церемонията по награждаването ще се случи на 7 април в 17.00 часа в Червено фоайе на Драматичен театър – Габрово.

Следва оставащата част от паралелната програма на фестивала, която приключва с пърформанса „Желка” на Георги Налджиев и открита репетиция на моноспектакъла на актрисата Адриана Димова от Габровския драматичен театър.

Международният фестивал на монодрамата „Соло Акт” има конкурсен характер. Професионално и алтернативно жури оценяват спектаклите и ще връчат 6 награди в 5 категории.

Наградите, връчени от професионалното жури, са под формата на статуетка и имат парично измерение, осигурено от спонсори. Публиката също може да гласува за спектакъла, който ѝ е направил най-голямо впечатление. Това се случва на сайта на театъра: https://dramagabrovo.com/.

Наградата на публиката носи името на обичаната габровска актриса Ружа Николова, а финансовата ѝ страна е осигурена от Кольо Минков – съпруг на покойната актриса.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица