Свържи се с нас

Икономика

Дигиталното евро срещу златния български лев (Част 3)

„Да бъдеш или да не бъдеш – това е въпросът…“

Published

on

(Продължение на Част 2)

Съгласно Протоколите към Договора Великобритания и Дания си запазват правото да не преминават към третия етап, дори и да отговарят на необходимите критерии. След като провежда референдум по въпроса за единната валута, Дания решава, че не желае да се присъединява към еврозоната. Швеция също посочва недвусмислено резервите си в това отношение.

С цел да се осъществи докрай изпълнението на разпоредбите на Маастрихтския договор на срещата си на 17 юни 1997 г. в Амстердам Европейският съвет приема две важни резолюции: Първата резолюция, известна още като „Пакт за стабилност и растеж”, задължава държавите-членки да се придържат към рамките на националния си бюджет. Тази финансова дисциплина трябва да се гарантира чрез многостранен контрол и чрез въвеждане на забрана върху прекомерно нарастване на бюджетния дефицит – нещо, което в последвалите години не се спазва. Втората резолюция се отнася до растежа. Тя съдържа указания относно това, доколко държавите-членки и Европейската комисия са твърдо решени да създадат необходимите благоприятни условия за запазване на работните места, тъй като това е един от най-важните политически приоритети на Европейския съюз.

Въвеждането на единната валута е най-амбициозната цел на Европейския съюз. Трудностите по пътя към нейното осъществяване поставят пред изпитание политическата воля на държавите-членки, решени да въведат единната валута. Един от най-важните елементи на тази цел – а именно, в каква степен общественото мнение е бъде готово да приеме това нововъведение, което пряко засяга ежедневието на всеки европейски гражданин – оказва решаващо влияние за прилагането на еврото.

Еврото е единната европейска парична единица, която е приета от 11 страни-членки на 1 януари 1999. Единадесетте страни членки са Белгия, Германия, Испания, Франция, Ирландия, Италия, Люксембург, Холандия, Австрия, Португалия и Финландия. Гърция стана дванадесетата страна членка, която прие еврото на 1 януари 2001. От 1 януари 2002 г. повече от 300 милиона европейски граждани го използват ежедневно. Между Договора от Маастрихт, подписан през февруари 1992 г., който поставя началото на въвеждането на единна европейска валута, и разпространението на монети и банкноти в 12 страни-членки на ЕС изминават 12 години. Официалната абревиатура на еврото е ‘EUR’. Тя е регистрирана в Организацията за международни стандарти (ISO). Решението за името на единната европейска парична единица е взето от Европейския съвет в Мадрид през декември 1995 г. Там се определя, че наименованието на единната валута е „евро“. Едно евро съдържа 100 цента.

Каква е разликата между ЕВРО и ЕКЮ?
Екю (ECU, European currency unit) е разчетна парична единица, въведена в рамките на европейската валутна система в края на 70-те години. Всяка държава-членка създава резерв от екю, като депозира 20% от златните си резерви и 20% от резервите си в чуждестранна валута във Европейския фонд за валутно сътрудничество. Екюто не беше платежно средство и никога не е имало монети и банкноти екю. Екюто представляваше „кошница“ от валутите, които участваха в него и неговата стойност зависеше от тях.

Дизайнът на еврото отразява някои любопитни особености.
Евробанкнотите са седем – номинали от 5, 10, 20, 50, 100, 200 и 500 евро. Евромонетите са осем – 2 евро, 1 евро, 50 цента, 20 цента, 10 цента, 5 цента, 2 цента и 1 цент. Дизайнът на банкнотите, представен от Робърт Калина от Централната банка на Австрия, е одобрен от Съвета на Европейския валутен институт и от Европейския съвет в Дъблин в края на 1996 г. Знакът за новата единна валута представлява буквата E с две хоризонтални паралелни линии, които минават през нея. Знакът произлиза от гръцката буква € (епсилон), за да напомня за люлката на европейската цивилизация и едновременно да съдържа първата буква от “Европа”. Двете паралелни линии символизират стабилността на еврото. Общият дизайн съдържа много символи, които са свързани с архитектурното наследство на Европа. На едната страна на банкнотите доминират образите на прозорци, портали и арки – като символи на духа на откритост и желание за сътрудничество на Европейския съюз. На обратната страна на всяка банкнота има мостове от различни периоди – метафора за комуникацията между народите на Европа, както и между Европа и останалия свят.

Лицевата страна на монетите, проектирана от белгийския компютърен специалист Люк Люикс, е обща. Тя представлява общо за всички монети „европейско лице“, съдържащо карта на Европейския съюз на фона на траверси, на която са закачени звездите на флага на ЕС. “Европейското лице” на евромонетите е избрано след конкурс за дизайн на три теми: архитектура, абстракция и европейски личности. Другата страна на монетите се избира от всяка страна-членка. Окончателното решение за дизайна на монетите е взето от Европейския съвет в Амстердам през юни 1997 г. Монетите от 1, 2 и 5 цента подчертават ролята на Европа в света, докато монетите от 10, 20 и 50 цента представят Съюза като обединение на нации. Монетите от 1 и 2 евро изобразяват Европа без граници. Националните евромонети са валидни във всяка една от страните на еврозоната.

Предимствата от ползването на еврото могат да се систематизират по следния начин: засилва се ефекта от създаването на вътрешния пазар – засилва се бюджетната дисциплина, налице е свободно движение на стоки, услуги, хора и капитали, безспорни са предимствата за бизнеса при пътуване в еврозоната. Не се ползват бюра за валутен обмен, не се плащат комисионни, не се губи време в изчисления на различните валути, както и да се търси най-изгодния курс. Евро банкнотите притежават защитни знаци, създадени с най-напредналите съвременни технологии, чрез които много лесно се разпознават фалшифицираните банкноти и по този начин затрудняват извършва-нето на подобни престъпления. По същия начин и евро монетите са осигурени срещу фалшификация. Премахва се валутният риск по отношение на сделките в еврозоната. Намаляват се счетоводните, управленските и транзакционните разходи за сделки в еврозоната. Подобрява се бизнесклимата. По-лесно се сравняват цените в еврозоната, което от своя страна създава предпоставки за защита интересите на потребителите.

Освен тези ползи, за гражданите и бизнеса, за държавата като цяло са налице и редица предизвикателства: На първо място е загубата на независима парична и валутна политика. Това е свързано с отдаването на националния суверенитет в тези области на наднационални институции – Европейската централна банка и Европейската система на централните банки. Загубата на възможност за вземане на суверенни решения в областта на паричната и валутна политика на национално ниво намалява способността на държавата да отговори на специфични проблеми и трудности в националната икономика – напр. в областта на пазара на труда, политиката на доходите и т.н. Друго предизвикателство е спазването на определена бюджетна дисциплина в съответствие с Маастрихтските критерии, което намалява способността на държавата да реагира на вътрешни и външни икономически шокове. Не на последно място е възможността за първоначален инфлационен шок вследствие от техническото преизчисляване на цените в евро, и съответстващо влияние върху реалните доходи и покупателната способност на населението. И на следващо място съществено предизвикателство е увеличаването на дисбаланса в развитието на отделните райони.

Еврокриза.
Днешно време икономическите процеси в европейски и глобален и икономически план се съпътстват от т.нар. криза на еврото. Терминът „криза на еврото“ се отнася до многопластовата и многоизмерна криза в Европейския валутен съюз от 2010 г. насам. Тя включва криза на държавния дълг, банкова криза и икономическа криза. Кризата на еврото е резултат от редица различни фактори, чиято тежест е дискусионна. При това забележително е, че правото на Европейския съюз не предвижда санкции при нарушаване на конвергентните критерии. Още повече, че дори страните основателки на Европейския икономически и валутен съюз дългосрочно ги нарушават. В случая с Гърция вниманието е насочено към изменението на държавния дълг в навечерието на кризата. И в други държави от еврозоната кризата на еврото направи трудно или дори невъзможно преструктурирането на държавния дълг без помощта на трети страни. В някои случаи като основна причина за проблемите с финансирането се разглежда не толкова самият държавен дълг, колкото общият икономически дълг. Институционалните характеристики на еврозоната и последиците от световната финансова криза от 2007 г. насам също допринесоха за дълговата криза. Като важна причина за кризата се смята неуспехът да се разработят подходящи вътрешни механизми за корекции в много държави от еврозоната след премахването на националните валути и свързания с тях механизъм на обменните курсове.

Създаденият през 2010 г. Европейски инструмент за финансова стабилност и неговият наследник – Европейският механизъм за стабилност, приет през 2011 г., осигуриха един политически противоречив спасителен пакет. Европейската централна банка се намеси чрез понижаване на лихвените проценти и чрез ограничени по обем програми за закупуване на (вече емитирани) държавни облигации на вторичния пазар, напр. програма за пазарите на ценни книжа, окончателни парични трансакции, за да предотврати кредитна криза. Като мерки за борба с причините за кризата досега са приети Европейският фискален пакт, програма за действие за борба с макроикономическите дисбаланси и Европейският банков съюз. На фона на рецесията в Европа и дълбоките тектонични политически процеси в световен мащаб изходът от тази криза остава твърде противоречив и с неизвестни последици за световните политически и икономически актьори.

Един много съществен аспект на настоящия етап в световен мащаб е, че историята на развитие на парите навлиза в нов етап, свързан с развитието на дигиталните валути и криптоактивите и тяхната регулация. Развитието на дигиталните валути на централните банки се обуславя от значими фактори, един от които е, че парите в брой се използват все по-малко като средство за разплащане. Централните банки са принудени да отговорят на дигиталната трансформация на бизнеса и еволюцията на платежните инструменти, както и на възможността глобални компании със значителна клиентска база да развиват свои частни дигитални средства за плащане. Налице е разработен проект за дигитално евро на Европейската централна банка, чиято проучвателната фаза трябваше да приключи миналата година. Във връзка с развитието на този проект са създадени работни групи, които да изработят правила, отнасящи се до схемата за дигитално евро, използването му като платежен инструмент, управлението на ликвидността и др. Работи се и по конкретно законодателно предложение на Европейската комисия за дигиталното евро, като в него се очаква да бъде пояснен и възможният статус на дигиталното евро като законно платежно средство. С оглед гарантиране функцията на финансово посредничество, която имат банките в съвременната икономика, се обмисля прилагане на лимит на средствата, които лицата ще могат да държат по сметка за дигитално евро при централната банка. Дигиталното евро има потенциал да създаде основа за интегрирани европейски решения за разплащане на дребно и трансграничен сетълмент, както и за множество допълнителни иновации – напр. токенизирани депозити, смарт договори, условни плащания и др.

Друг важен елемент в глобален мащаб е развитието на криптоактивите и тяхната регулация. В средата на май миналата година, Съветът на Европейския Съюз прие окончателно финалните текстове на Регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA-Makets in Crypto-Assets Regulation), като по този начин европейските институции разработиха и приеха мащабна и детайлна правна рамка за пазара на криптоактиви в Европа, като се има предвид, че в тази област опитите за регулация са все още малко. Едновременно с това бе приет и нов Регламент относно информацията, придружаваща преводите на средства и прехвърлянето на определени криптоактиви, с което се цели по-добра проследимост на преводите на криптоактиви и противодействие на изпирането на пари.

Имайки предвид всички тези процеси в съвременните реалности в заключение следва да отбележим, че красивата и романтична идея за обединена Европа и европейския интеграционен процес претърпя във времето своите модификации. Те станаха особено осезаеми в началото на първото десетилетие на ХХІ век. Съвременният човек разбира, че историята, в това число и икономическата, не се пише от политиците, а от всички и от всеки, а мислите, думите и делата на всеки дават неотменим отпечатък във времето и пространството. Този отпечатък не може да бъде заличен или подменен с никакви глобални или национални политически декрети или манипулации. Промяната и подмяната на житейските ценности, символи и атрибути в различните времена и епохи не могат да фалшифицират истината, която рано или късно излиза наяве. Но тези актове са сигнали, знаци за всеки един съзнателен българин за неговата позиция по животрептящите и жизненоважни въпроси, засягащи съдбините и бъдещето на България.

Със своите номинали, дизайн и стилистика българските парични знаци отразяват различните периоди в развитието на държавата, състоянието и промените в нейното политическо устройство, икономика, култура и различни обществени сфери. Българските монети и банкноти са част от символиката на държавността и по уникален начин съхраняват и пренасят за бъдещите поколения историческата и културната памет на нацията.

В Докладите за конвергенция на ЕЦБ и ЕК от юни 2022 г., се отбелязва изрично, че бизнес средата в България не е благоприятна за постигането на устойчиво сближаване. Според двете институции страната се нуждае от икономически политики и широкообхватни структурни реформи, ориентирани към подобряване на бизнес средата, финансовата стабилност, институционалното качество и управление.

Следователно присъединяването на Република България към еврозоната е правно регламентирана крайна фаза на евроинтеграционните процеси в рамките на Икономическия и паричен съюз. Съгласно условията, посочени в Договора за функциониране на Европейския съюз, това присъединяване става с решение на Съвета на Европейския съюз (след консултация с Европейския парламент и след обсъждане в Европейския съвет и по предложение на Комисията) за отмяна на дерогацията на страната ни тогава, когато са изпълнени условията за това, посочени в Договора, тоест конвергентните критерии от Маастрихт, включително институционалните. НО: еврото – бидейки политически проект, правните регламентации и процедури не фиксират точна времева рамка за това присъединяване или конкретна дата, а показват, че е налице определен политически процес, който не е завършен и е съпътстван от конкретни политически решения по този въпрос – а те следва да бъдат в името на интересите и пребъдването на България.

Автор: Доц.д-р Цветелина Ганкова – Иванова.

Доц.д-р Цветелина Ганкова – Иванова е доцент по икономика в Стопански факултет на Технически университет – Габрово. Била е гост-професор в Университета по приложни науки, Висшето училище по публична администрация и финанси – Лудвигсбург, Германия, където преподава „Проблеми на Европейския икономически и валутен съюз” в магистърската степен „European Public Management”.

Мотивирана от интереса на своите студенти, тя предлага на широката публика систематизирана информация по актуални въпроси, поднесена по възможно най-достъпен начин на желаещите да я получат. Целта на написаното е да запознае с някои икономически и исторически процеси, свързани с еврото и националната парична единица лев. В него не се засягат партийно политически позиции, не се отразяват специфични дискусионни проблеми, разглеждани в специализираните среди на учени и експерти, съзнателно не се навлиза в детайли и подробности на теоретичната наука.

Икономика

Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“

Published

on

Ученици от 11 и 12 клас на СУ „Васил Левски“ – Севлиево взеха участие в двуседмично обучение по предприемачество под наслов „Млади предприемачи“, което имаше за цел да подпомогне младите хора в кариерното им ориентиране и изграждането на лични и бизнес умения.

В рамките на обучението участниците се запознаха с възможностите на международната проектна платформа Career4EU, която предоставя ценни ресурси за диагностика на личните таланти, формулиране на кариерни цели и придобиване на знания в различни сфери на предприемачеството.

Обучението беше структурирано в две фази – присъствена (4 часа) и онлайн самостоятелна (8 часа), като учениците имаха възможност да преминат през учебните модули „Диагностика на таланта“ и „Семинар на основателя“. Те разработиха и представиха собствени бизнес идеи, като акцентът беше върху тяхното представяне чрез метода „Elevator Pitch“ – кратка и въздействаща презентация, която трябва да грабне вниманието на потенциални инвеститори за минимално време.

Участниците демонстрираха иновативно мислене, социална ангажираност и екологична насоченост в своите проекти, като представянето на идеите имаше и състезателен характер. Най-добрите презентации бяха оценени от самите участници, а победителите в двете групи получиха награди от организаторите: ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“.

Освен това, ученици с изключителни презентационни умения също бяха отличени и наградени. Всички участници получиха сертификати за успешно преминатото обучение, което им предостави безценни знания и умения за тяхното бъдещо развитие.

Международната платформа Career4EU продължава да бъде ценен инструмент за младите хора, които искат да изградят своето професионално бъдеще и да реализират своите предприемачески идеи.

Зареди още

Икономика

5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март

Published

on

Остават четири дни, в които физическите лица могат да ползват отстъпката от 5% от данъка за довнасяне по годишната си данъчна декларация. За да се възползват от отстъпката, гражданите трябва да подадат декларацията си по електронен път до 31 март, да внесат до тази дата целия размер на данъка за довнасяне, намален с отстъпката, и да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.

Потребителите могат да проверят онлайн за наличието на стари задължения, преди да заявят ползването на данъчната отстъпка. В офис на НАП Габрово от началото на годината са издадени 1 171 персонални идентификационни кода /ПИК/, а през цялата 2024 година, 3 277 клиенти са получили своя код. Наблюдава се повишен интерес към електронните услуги, предлагани от НАП, чрез използване на ПИК.

Над 6 513 годишни данъчни декларации за доходи придобити през 2024 г. от физически лица, са подадени до момента в офис на НАП Габрово от началото на данъчната кампания – 10 януари, като над 80% от тях са подадени по електронен път – с електронен подпис и ПИК.

Най-бързо и лесно декларирането и плащането на задълженията става през Портала за електронни услуги на НАП , достъпни с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП безплатно, или квалифициран електронен подпис (КЕП). Потребителите могат да се възползват онлайн от предварително попълнената данъчна декларация. В нея са въведени данни за получените през 2024 година доходи от трудови правоотношения; граждански договори (хонорари); от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците, на които са юридически лица; доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“; данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране; получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения.

Информация за получените доходи е отразена в съответните приложения на декларацията , която се намира в рубрика „ Подоходни данъци “ в е-портала на приходната агенция. От миналата година във формуляра са въведени и данни за изплатени необлагаеми доходи и/или доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, които гражданите могат да декларират по желание в Приложение № 13.

Преди да потвърдят попълнената декларация е необходимо данъкоплатците да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това се налага, след което да я подадат. Срокът за декларирането на доходите и плащане на данъка за довнасяне е 30 април 2025 г. Освен по електронен път, данъчните декларации могат да се изпратят по пощата, да се подадат на място в офис на НАП или в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер.

Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да получите от сайта на НАП – https://nra.bg/ , в YouTube канала на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; 02/9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.

Зареди още

Икономика

От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно

Published

on

От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.

От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.

Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.

Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица