Свържи се с нас

Новини

Институциите се обединяват в подкрепа на МБАЛ “Д-р Тота Венкова“

Най- сериозният проблем в областната болница е недостигът на медицински специалисти.

Published

on

Кадровият дефицит в МБАЛ “Д-р Тота Венкова“ и междуинституционално партньорство за разрешаване на проблема – това бяха темите на работна среща, домакинствана от кмета на Община Габрово г-жа Таня Христова. В срещата участваха изпълнителният директор на областната болница д-р Минко Михов, председателят на борда на директорите д-р Нели Савчева, главната медицинска сестра Радка Колева, областният управител Мария Башева- Венкова, зам. областният управител Даниела Маринова, заместник- кметът на Габрово Невена Минева, началникът на РУО- Габрово Юлия Влаева, директорът и заместник-директорът на Филиал Велико Търново доц. д-р Иванчева и гл. асистент Даниела Тасева, както и директорите на средните училища в Габрово и на ПГТ “Пенчо Семов“.

Целта на дискусията бе набелязване на мерки за привличане на млади хора, които да се обучават за медицински сестри и акушерки – специалистите, при които дефицитът е най-съществен. 57 са незаетите длъжности за медицински специалисти в областната болница към момента. Над 55-годишна възраст са 70% от акушерките, 65% от медицинските сестри и 47% от медицинските лаборанти.

Медицинските специалисти под 35 години в болницата са 9. Тази тревожна статистика налага предприемането на спешни мерки за набиране на кадри.

Изпълнителният директор на МБАЛ “Д-р Тота Венкова“ д-р Минко Михов поясни, че партньорски отношения вече се развиват с Община Габрово, Областна администрация – Габрово, МУ- Плевен, Филиала във Велико Търново.

Той изказа своята благодарност към Община Габрово, в чийто проект за бюджет за 2024 година са заложени средства за изплащане на месечни стипендии за трима студенти, обучаващи се за медицински сестри. Областната болница ще поема разходите за семестриалните такси на студентите по специалност здравни грижи и акушерка във всички медицински университети, като предлага и назначаването им като здравни асистенти до завършване на образованието.

В рамките на кампанията на Областна администрация- Габрово “Кариерен компас“ ще бъдат представяни професиите от специалността „Здравни грижи” пред ученици в 11 и 12 клас от областта. В краткосрочен план бе обсъдена възможността за организиране на обучение на възрастни за здравни асистенти чрез Дирекция “Бюро по труда“ – Габрово с финансиране по реда на чл. 63 от ЗНЗ.

Регионалното управление на образованието – Габрово предоставя достъп до образователните институции в областта, в които ще се разпространяват информационни брошури на МБАЛ “Д-р Тота Венкова“, МУ- Плевен и на Филиала във Велико Търново.

Предложено бе още паралелката „Дентален асистент” в СУ “Райчо Каролев“ да бъде трансформирана, като се добави и професионалното направление “Здравен асистент“, а упражненията и практиката на учениците да се провеждат в болницата.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица