Свържи се с нас

Новини

Съветниците на БСП – Габрово: Ние сме отговорна опозиция

Published

on

Иван Калчев, Генади Цитлакидис, Миглена Пройнова, Николай Косев и Здравко Кънчев, общински съветници от групата на БСП за България в Общински съвет – Габрово, дадоха пресконференция, на която коментираха Бюджета за 2024 година на Община Габрово. В изказванията си общинските съветници от „БСП за България“ подчертаха, че са отговорна опозиция, която е готова да подкрепи всяко разумно и аргументирано предложение.

Защо не подкрепиха Бюджет 2024? Миглена Пройнова очерта новата конфигурация в Общински съвет – Габрово след последните местни избори. „За първи път ГЕРБ няма мнозинство. С гласовете си останалите групи могат да блокират предложения за решения. Това, като опозиция, ни поставя в ситуация да преценяваме нашата отговорност и тя е много голяма, за да не блокираме работата на Общината, да не затрудняваме вторичните разпоредители с бюджетни средства в области като образование, здравеопазване.

Какво се случи преди внасянето на бюджета в ОбС от кмета? Предложението за бюджет беше внесено на 30 януари, вторник, комисиите започнаха своята работа в четвъртък, на 1 февруари. Тоест времето за работа преди комисиите беше малко, за да може всеки един от съветниците да се запознае с материалите за обсъждане, самия доклад по бюджета и 17 приложения. Беше изключително натоварена работа и не всички съветници успяха да се справят с тази задача. Материалите бяха големи по обем, разбира се, и конкретика в тях е много голяма.

Затова останаха много неизчистени въпроси преди заседанието на ОС на 7 февруари. Въпроси, които не успяхме да зададем на заседанието на комисиите, които от своя страна работиха повече. Комисията на г-н Николай Косев може би 5 часа работи. Но въпреки всички усилия не можаха да се изчистят много въпроси, на които ние държим да имаме отговор, за да гласуваме по съвест и аргументирано.

Кметът Таня Христова беше любезна да покани представители на всяка една група, за да можем да обсъдим всички предложения, които опозиционните групи са внесли в Общински съвет. Много голяма част от тези предложения намериха място в предложението за бюджет 2024.

Ще се спра на нашите предложение. Още през ноември миналата година започнахме разговор за повишаване заплатите на кметове на населени места. Предложихме диференцирано заплащане на кметовете, съобразно броя на жителите.

Администрацията предложи 1 800 лв, което беше нашето предложение за населени места от 200 до 300 жители. Ние приехме това, защото то удовлетворява потребностите и е по-добре за повече кметове. Те са много натоварени с много и различни ангажименти.

Другото предложение беше за увеличаване средствата за новородено или осиновено дете. Ние предложихме от 200 да станат 500 лева, това също залегна в бюджета. Това е малка, но стъпка да работим, за да подобрим условията, в които семействата отглеждат децата си.

На трето място – внесохме предложение за 14 улици, за които смятаме, че е необходим спешен ремонт. Улички от кварталите на Габрово, където хората изпитват огромни трудности, особено зимата, да се справят с тази инфраструктура.

Направихме една приемна в квартал Лисец, където хората споделиха, че детската площадка се нуждае от спешен ремонт, че тя се посещава от 36 деца. Направихме аргументирано предложение и площадката също е включена в бюджета.

И едно добро предложение от Николай Косев, което той лично входира в ОС, е една наредба, която е за стимулиране на млади специалисти, от които община Габрово има нужда. Предимно медицински специалисти, но и от други сфери. Предлага да се заплатят семестриалните такси и издръжка по време на следване. Това също е прието – не като Наредба, а като Програма.

За нас е важно, че основната идея, която Косев предлага, е останала и са определени 25 000 лева, които ще бъдат използвани предимно за медицински специалисти, които ще останат да работят на територията на Общината. Това е, което се случи преди внасянето на бюджета – Остава логичният въпрос „Защо не се гласува въпреки, че нашите предложения са приети и намериха място в бюджета“.

Първо тези предложения са една малка част от това, което ние бихме направили. Нашият капацитет като група ни позволява да направим много повече и много по- аргументирани предложения. Но времето с това извънредно заседание не позволи да се случи.

На второ място останаха много въпроси, на които ние ще търсим отговори. Става въпрос за конкретно заложени параметри на издръжка и на културни институти, също и относно инвестиционната програма на Общината. Надяваме се, че тези въпроси могат да намерят отговор до следващото внасяне на бюджета в ОС.

Именно защото ние всички сме много отговорни, работим много конкретно, посещаваме на места обектите, които са в инвестиционната програма на общината, за да видим какво се случва, докъде са стигнали.

Имаме въпроси, внесени в Общинския съвет относно това, кога са подписани актове 15, кога са разплатени проектите, в срок ли са завършени, оттук и презумпцията защо се работи, след като са разплатени. Очакваме отговори на тези въпроси. Трябва да се диша във врата на властта и ние възнамеряваме да правим това през този мандат“, коментира Пройнова.

„14-те улици ще бъдат огледани през месец март, за да се види кои са по-приоритетни – така ни беше отговорено, което не ни удовлетворява. Тъй като са включени в перо „текущи ремонти“ и за тях няма конкретен списък, ще изискаме конкретен списък поне за първото полугодие. Той не може да бъде пълен, непрекъснато излизат проблеми, но ще държим на списък.

Това са обекти, които са изникнали от конкретни срещи на съветниците от „БСП за България“ с гражданите, от належащите им нужди.

Наш приоритет също е да се насочат повече средства и към малките населени места. В приложението към бюджета виждаме, че кметовете разполагат със суми от хиляда и няколко лева до 3 700 беше най-голямата сума и това е всичко, което те могат да използват за материали и ремонти. Безкрайно недостатъчно.

Разбира се, тук ще бъде изтъкнат аргументът, че има големи инфраструктурни проекти за водоснабдяване на групи села, което е към капиталовата програма. Но това не означава, че кметовете на кметства не трябва да разполагат с ресурс да изпълняват малки публично-частни партньорства. По този начин ще се активират и хората, и ще могат да се свършат много неща“, добави още тя.

Общинският съветник Николай Косев съобщи, че впоследствие ще бъдат изработени критерии кой ще бъде финансиран по Програмата за млади специалисти и с какъв процент.

„Към момента сме предложили минималното финансиране да е 50 процента от минималната работна заплата, максималното – 100%. Говоря за месечна стипендия. В това число влиза да бъдат поемани и семестриалните такси за студенти от медицински специалности“, каза той.

Технически какво очаква „БСП за България“ да се случи? „Очакваме, каза Миглена Пройнова – за втори път бюджетът да бъде внесен в ОС. Очаквам, лично да има срещи, дискусии предварително не само в комисиите, но и срещи в експертни групи, които могат да „изчистят“ някои проблеми, които бяха поставени на последното заседание. Някои въпроси се поставиха директно на заседанието поради липса на обективна възможност да се поставят преди. Не можем да вземем решения без информация и аргументи. Става въпрос все пак за преместване на големи суми от едно перо в друго.“

Косев също подчерта, че предложенията са направени в последния момент и по думите му е нямало възможност да вземем адекватно, информирано решение.

Общинският съветник Иван Калчев, който е експерт в областта на строителството, даде примери за изпълнение на проекти в община Габрово, при които не са спазени сроковете за завършване, а дейностите са предварително разплатени, като подчерта, че контролът е занижен, натрупват се въпроси, на които „БСП за България“ ще търси отговори.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица